34 Libra Psikologjik Qe Duhet Ti Lexosh Patjeter

Nese do te kuptosh sesi funksionon truri, si marrim vendime, dhe si te influencosh te tjeret atehere keto libra do te t’ndihmojne.

Permbajtja e Artikullit:

  • Vetbesim
  • Aftesi Sociale
  • Aftesi Bindese
  • Strategji
  • Me shume libra Interesant

Para se te fillojme me listen do te t’sygjeroja dy gjera:

E para, nese do te gjesh artikuj shkencore dhe libra falas lexo artikullin

74 Faqe interneti qe ndihmojne studentet

E dyta, ne nje video flas per 7 librat me te mire te vete-permisimit.

7 Self-help books that will actually help you

Si të ndërtosh vetëbesim te pathyeshem

Vetbesimi eshte nje element kyc ne cdo gje qe ben ne jete.

Mendoje veten si nje ndertese.

Aftesite profesionale dhe sociale jane muret, dyshemeja, shkallet, catia, etj. Vetbesimi eshte struktura.

Nese nuk je ne gjendje ti kontrollosh emocionet… nese nuk ke vetbesim… atehere do shkaterrohesh nga termetet e jetes.

#1 “A new Guide to Rational Living” Nga Albert Ellis

Albert Ellis eshte nje nga psikoterapistet me me shume influence ne histori.

Ne kete liber ai shpjegon se mendimet shkaktojne emocionet dhe influencojne sjelljen tone.

Ai shpjegon sesi mund ti ndalosh mendimet negative duke perdorur faktet dhe logjiken.

The Ultimate Managed Hosting Platform

Do te sygjeroja qe te lexoje edhe libra te tjere nga ai, sidomos nese vuan nga ankthi.

#2 “Confidence Gap” Nga Dr. Ross Harris

Eshte nje guide shume e mire qe te meson pse njerezit nuk kane vetbesim dhe te jep strategji per ta ndertuar.

Mësim i rëndësishëm: Veprimet per te pasur vetbesim vijne para; Ndjenjat e vetbesimit vijne mbrapa.

#3 “Mastering Fear” Nga Brandon Webb

Brandon ka qene me forcat speciale SEAL, dhe te jep nje strategji me 5 hapa sesi ti menaxhosh frikerat e tua.

Ketu fjala kyce eshte menaxhim.

Arsyeja eshte se frika do qendroje me ne gjate gjithe jetes.

Objektivi nuk eshte te pretendojme se nuk ekziston, por ta perdorim forcen e saj ne avantazhin tone.

Mësim Kyc: Beje friken aleatin tend.

#4 “The Self-confidence Workbook” Nga Barbara Markway, PhD

Ky liber jep disa nga gjetjet e fundit ne fushen e psikoterapise. Por ne te njejten kohe eshte nje liber i thjeshte per tu lexuar.

Ndjenjat e turpit dhe ankthit e shtyne autoren te ndjeke nje karriere ne psikologji.

Gjate ketyre 30 viteve ajo ka ndihmuar njerezit ta marrin jeten e tyre nen kontroll.

#5 “How to Think like a Roman Emperor” Nga Donald Robertson

Perandori Romak Mark Aureli eshte nje nga filozofet stoikë te fundit dhe te famshem nga bota e lashte.

Ne kete liber psikologu Donald Robertson bashkon jeten dhe filozofine e Mark Aurelit per te dhene nje guide moderne rreth stoicizmit.

Ai tregon se cfare teknikash ka perdorur Mark Aureli per te ndertuar qendrueshmeri emocionale, dhe meson sesi ti aplikosh ato teknika ne jeten tende.

Si të ndërtosh Aftesi Sociale

Librat me te mire per te krijuar nje personalitet qe terheq njerezit.

#6 “Charisma Myth” nga Olivia Cabane

Shume njerez mendojne se karizma eshte nje aftesi e lindur. Epo kjo nuk eshte e vertete.

Olivia Cabane zbulon psikologjine pas karizmes. Dhe jep shume keshilla praktike qe te behesh nje person shume karizmatik.

#7 “Just Listennga Mark Goulston

Mark Goulston eshte nje psikiater dhe te meson si te kontrollosh emocionet e tua; si ti kuptosh tjeret dhe ti influencosh ata.

Ajo qe me pelqen tek ky liber eshte se mund te lexohet lehte dhe ai jep shume shembuj.

Une mesova te:

  • jem me empatik
  • si ti bej njerezit te me pelqejne
  • jem i qete ne situata te veshtira

Sigurisht, ka shume gjera per te mesuar nga ky liber por keto tre mesime më lane më shume pershtypje.

#8 “What Every Body is Saying?” nga Joe Navarro

Si te lexosh gjuhen e trupit?

Joe Navarro eshte nje ish agjent i FBI dhe ne kete liber ai shpjegon si te lexosh njerezit.

Ai gjithashtu jep shume shembuj nga karriera e tij.

#9 “How to Deal With Difficult People” nga Gill Hasson

A njeh njerez qe ta bejne jeten te veshtire? Po flas per njerez qe te merzisin me negativitetin e tyre, qe bejne kritika gjate gjithe kohes, apo zemerohen per gjera te vogla.

Nje zgjidhje mund te jete ti shmangesh, por ka njerez qe thjesht nuk mund ti shmangesh.

Pra, zgjidhja eshte te kuptosh pse veprojne ashtu dhe ti influencosh ata.

Ky liber ofron nje guide te thjeshte sesi mund te merresh me njerez te veshtire.

#10 “Emotional Vampires” nga Albert Bernstein

Me pelqen shume ky titull. E shpjegon krejt librin me dy fjale.

Ky liber flet per njerez qe nuk te thithin gjakun por cdo pike energjie. Keta jane njerez te zakonshem qe i sheh ne rruge, nje bos, apo anetar familje.

Ata mund te kene paraqitje me te mire se njerezit e tjere. Ata mund te jene sharmant dhe te bejne ti pelqesh.

Ti i fton ne jeten tende, pret shume prej tyre dhe merr shume pak.

Shpesh e kupton gabimin vetem pas nje portofoli te boshatisur ose pasi te eshte thyer zemra.

Autori te tregon sesi te merresh me 5 lloje vampiresh- Antisocial, Melodramatik, Narcistet, Njerezit qe vuajne nga çrregullimi obsesiv kompulsiv (OCD) dhe Paranojaket.

Gjate 40 viteve si psikolog, ai ka pare qe keta njerez shkaktojne me shume dhimbje.

Si te jesh më bindes

#11 Never Split the Difference Nga Chris Voss

Chris Voss ka qene negociator pengjesh per FBI-në.

Rutina e tij e perditshme ishte te negocionte me individe te rrezikshem ne situata te veshtira per te shpetuar jeten e pengjeve.

Tani, a mund te mesosh sesi te bindesh njerezit thjesht duke e lexuar kete liber?

Une mendoj qe po.

Principet jane universale. Mund ti aplikosh ne cdo situate ku ke nevoje te influencosh njerezit.

Ai shpjegon ne menyre te thjeshte dhe i ilustron teknikat me shembuj nga puna e vet.

Mësim i rëndësishëm: Nuk asgje me frustruese gjate komunikimit sesa kur ke ndjesine qe po flet me dike qe nuk po te degjon.

#12 Way of Wolf

Nje liber mbi shitjen nga Xhordan Belfort, vetë Ujku i Wall Street.

Nese do te mesosh psikologjine e shitjes atehere ky liber eshte perfekt per ty.

Ketu Xhordan shpjegon atë qe ai e quan, sistemin e vijes se drejte.

#13 The Art of Manipulation Nga R.B Sparkman

Eshte publikuar ne vitin 1979 por principet jane akoma te vlefshme.

Autori jep teknika te fuqishme sesi mund te manipulosh të tjeret.

Para se ta shkruante kete liber, ai shpenzoi nje vit duke jetuar me nje grup mashtruesish. (Ky po qe eshte dedikim ne pune).

Sigurisht, eshte mashtruar me dhjetëra here, por ia arriti te kuptonte sesi funksionon manipulimi dhe te shkruante nje liber shume te mire.

#14 “The Code of Trust” Nga Robin Dreeke

Robin Dreeke ka punuar si Agjent i Kundërzbulimit të FBI-së per 20 vite.

Puna e tij ishte te ndertonte raport me spiune, rekrutues te spiunëve, ose njerez qe kane lidhje me ta, per te marre informacion.

Ky liber shpjegon sistemin qe Robin ka krijuar, testuar, dhe implementuar gjate punes ne terren në nivelet më të larta të sigurise në SHBA.

#15 “The Ellipsis Manual” Nga Chase Hughes

Jep teknika efektive per te kuptuar dhe influencuar njerezit.

#16 “Propaganda” Nga Edward Bernays

Eshte publikuar ne vitin 1928 kur fjala “propagande” nuk kishte nje kuptim negativ.

Ai jep shume teknika dhe shembuj qe mund te perdoren per te influencuar masën e gjere.

#17 Influence

Libri i famshem nga Robert Cialdini. Ai shpjegon me detaje 6 armet e influences:

1. Reciprocitet – Kur dikush te jep dicka, ti ndihesh i “detyruar” t’ia kthesh nderin.

2. Vazhdimesia – Njerezit qe bejne perkushtime te vogla kane tendencen te mos e ndryshojne sjelljen.

Per shembull, kur shkon shpesh ne dyqan te blesh dicka te vogel. Dalengadale ti do behesh klient i rregullt dhe do shpenzosh edhe më shume para aty.

3. Prova sociale- Ne influencohemi nga cfare po bejne te tjeret.

4. Pelqimi – Njerezit blejne nga njerez qe i pelqejne.

5. Autoritet – Qekur kemi qene te vegjel ne kemi mesuar ti respektojme figurat autoritare.

6. Mungesa – Ne kemi tendencen ti vleresojme me shume gjerat qe jane veshtire per ti gjetur.

Strategji

#18 “Principles” Nga Ray Dalio

Ray Dalio eshte nje nga investitoret më të suksesshëm në histori.

Ne vitin 1975, ai themeloi kompanine e investimit Bridgewater Associates ne apartamentin e tij me dy dhoma ne New York.

40 Vite me vone kjo kompani ka bere me shume para se te gjithe kompanite e tjera (hedge fund) per klientet e saj.

Ne kete liber ai shpjegon nje grup parimesh që e kane ndihmuar të kete një karriere të jashtezakonshme.

Mësim Kyc: Dhimbje + Reflektim = Sukses

#19 “Games People Play” Nga Eric Berne

Ky liber tregon se cfare ndodh në të vertete gjate nderveprimeve baze mes njerezve.

Ne luajme lojera gjate gjithe kohes – lojera seksuale, lojera martesore, lojera pushteti, dhe lojera mes miqve.

Dr. Berne ekspozon manovrat qe zoterojne jeten tone.

#20 “How to Think Like a Rocket Scientist” Nga Ozan Varol

Nje nga librat më të mire qe duhet lexuar ne 2020 – Sygjeruar nga Bill Gates.

Nje ish shkencëtar raketash zbulon zakonet, idete, dhe strategjite që duhen për të kthyer atë që duket e pamundur në dicka të mundur.

Mësim i Rëndësishëm: Arsyeto duke u nisur nga parimet baze.

Tematika Interesante

#21 Psych 101

Ky liber eshte shume i mire nese sapo ke filluar te mesosh rreth psikologjise.

#22 “Incognito” nga David Eagleman

Autori shpjegon sesi funksionon mendja. Si edhe lidhjen mes koshiences dhe subkoshiences.

#23 “The Brain that Changes Itself” nga Norman Doidge

Me parë njerezit mendonin se truri eshte nje makineri komplekse, ku cdo pjese ka nje funksion specifik. Dhe nese e demton nje pjese, e ke humbur ate funksion pergjithmone.

Por nje fushe e re e quajtur neoruplasika shpjegon se nese nje pjese nuk funksionon, pjeset e tjera do te behen me te forta per ta kompensuar humbjen.

Per shembull, nese dikush behet i verber, pjesa e trurit pergjegjese per degjimin dhe prekjen do te forcohet.

#24 “Meet Your Happy Chemicals” nga Loretta Breuning

Ndjenjat e kenaqesise vijne nga 4 kimikate te trurit: Dopamine, Endorfina, oksitocin, dhe serotonin.

Ky liber te tregon sesi funksionojne keto kimikate, rendesia e tyre dhe sesi e udheheqin jeten tende.

Do mesosh sesi keto kimikate influencojne vendimet tona dhe sa te rendesishme jane per mbijetesen e cdo specie ne planet.

#25 “Thinking Fast and Slow” nga Daniel Hahnneman

Daniel Kahneman eshte psikologu i pare qe ka fituar nje cmim Nobel ne Ekonomi (2001).

Ai shpjegon dy sistemet e mendjes:

Sistemi 1 eshte i shpejte, intuitiv, emocional, dhe operon me pak mundim.

Sistemi 2 eshte i ngadalte, me shume mundim dhe me shume logjik.

Eshte nje liber pak i veshtire per tu lexuar, por e rekomandoj nese deshiron te mesosh me shume mbi sjelljen njerezore.

#26 “Predictably Irrational” nga Dan Ariely

Pse nje Aspirine 50 cent’she mund te beje ate qe nje aspirine 1 cent’she nuk munded?

Pse cdo gje eshte relative- Edhe kur nuk duhet?

Dan Ariely, nje ekonomist tek MIT zbulon disa eksperimente interesante ku njerezit bejne veprime irracionale.

Mund te mesosh per shume situata ku njerezit kujtojne se po bejne nje veprim logjik, kur ne fakt eshte e kunderta.

#27 Efekti Lucifer

Eshte pune e 30 viteve ku Dr. Philip Zimbardo shpjegon faktoret qe krijojne ambjentin ku nje njeri i mire kthehet në një person të keq.

Tregon per here te pare historine pas Eksperimentit te Burgut te Stanford.

Nje studim i kryer ne 1971, ku disa studente normal u zgjodhen rastesisht të luajne rolet e gardianëve dhe të burgosurve në një burg të simuluar.

Por gjerat dolen jashte kontrollit sepse gardianet u bene shume te dhunshem.

Eksperimenti perfundoi në vetëm 6 dite. (Ishte parashikuar te zgjaste 2 jave).

#28 “Charismatic Personality” nga Len Oakes

Ka shume libra qe te mesojne karizmen por ky liber ofron nje prespektive tjeter.

Ky liber fokusohet ne femijerine e disa nga lidereve me karizmatik te historise dhe sesi femijeria e tyre ka ndikuar ne sjelljen e tyre kur u rriten.

#29 “Brandwashed” nga Martin Lindstrom

Martin Lindstrom eshte nje ekspert marketingu.

Ai keshillon kompani te Fortune 100 qe nga Coca-cola tek Red Bull.

Ne librin e tij, Martin ndan disa teknika interesante qe kompanite perdorin per te na bere te blejme me shume.

Disa nga ato jane:

Paniku dhe Paranoja – Si e perdorin friken per te shitur?

Frika eshte “shoku” yt i vjeter sepse te ndihmon te jesh i sigurte. Por ne kete rast, frika mund te jete duke te shtyre te blesh me shume se cke nevoje.

Presioni i shokeve -Reklamuesit e dine rregullin: “Njerezit duan ate qe te tjeret duan”

Nostalgjia – Lidhja e produktit me ndjenjen e nostalgjise eshte nje taktike shume e fuqishme.

Fundi i privatesise – Kompanite dine me shume per ty sesa ti mendon. Ata perdorin te dhena per te influencuar vendimet e tua te blerjes.

Muzika ne sfond qe degjon ne supermarkete.

#30 “7 Habits of Highly Effective People” nga Stephen Covey

Stephen Covey tregon 7 zakone qe do e bejne dike te jete me efektiv si personalisht ashtu edhe profesionalisht.

1. Ji Proaktiv

2. Fillo me fundin ne mendje – Do te thote te fillosh me nje ide te qarte se cili do jete destinacioni yt. Te dish ku po shkon do te ndihmoje te marresh hapat e duhur per te shkuar atje.

3. Meso sesi te menaxhosh kohen.

4. Mendo fito-fito – Ne cdo nderveprim njerezor duhet te kerkosh situata ku secili prej jush fiton dicka. Ti nuk duhet te kerkosh suksesin ne kurriz te tjereve.

5. Kupto, pastaj kerko te kuptohesh.

6. Bashko te gjithe zakonet se bashku.

7. Ruaj dhe rrit asetin me te rendesishem qe ke.

Zakoni qe me beri me shume pershtypje eshte ai i të qenit proaktiv.

Mesova qe sado e veshtire te jete situata, une kam nje zgjedhje- Ta lejoj situaten te me lendoje ose te ndryshoj pergjigjen ndaj saj. Te mos fokusohem ne ate qe skam ne dore por ne ate qe mundem.

Po ashtu u frymëzova nga historia e Viktor Frank.

Dhe kjo na con ne librin tjeter…

#31 Man’s search for a meaning

Eshte biografia e Viktor Frank. Ai ishte nje psikiatrist dhe hebre. Ai ishte i brugosur ne kampet e vdekjes se Gjermanise Naziste.

Prinderit, vellai, dhe gruaja e tij vdiqen ne kampe.

Vetem motra e tij arriti te mbijetonte.

Bazuar ne menyren sesi u trajtua, ai thote se ne nuk mund ta shmangim vuajtjen por ne mund te zgjedhim ta perballojme, ti gjejme kuptim, dhe te ecim perpara.

#32 Mistakes Were Made (but Not by Me)

Pse disa njerez nuk e pranojne kur e kane gabim?

Pse ne e shohim hipokrizine tek te tjeret por jo tek vetja?

Psikologet Carol Tavris dhe Elliot Aronson tregojne sesi truri eshte i programuar per ta justifikuar veten.

Ky liber tregon sesi njerezit e mashtrojne veten dhe cfare mund te besh ti.

#33 “Get Out of Your Own Way” nga Mark Goulston

Shpesh, ne sillemi ne nje menyre qe na mban larg nga objektivi.

Per shembull, vendos te humbesh peshe por ndalesh ne nje Fast Food.

Vendos ta lesh alkolin por pi ndonje birre me shoket.

Mundohesh te heqesh borxhet por me pas shpenzon ne produkte te panevojshme. 

Kur nervozohesh dhe thua gjera qe me pas pendohesh.

Kur fokusohesh ne gabimet e tjereve. Pasi e kupton, thua, ” Nuk me besohet qe e thashe ate! Ose duhet ta kisha dite me mire”.

Mark Goulston shpjegon 40 zakone apo sjellje qe nuk jane ne interesin tend dhe cfare mund te besh qe ti largosh.

#34 “Leadership Secrets of Attila the Hunn” by Wess Roberts, Ph.D

Hunet ishin nje popull nomad qe mund ta kene pasur origjinen ne Azine Qendrore.

Ata udhetonin ne grupe te vogla te udhehequra nga kryepriftërinjtë.

Ne 370, plk, arrijne ne Europe dhe sulmojne Gotët dhe Visigotët. Ata gjithashtu punonin si mercenare per mbreterine Romake.

Me pas Attila behet mbreti i tyre.

Endrra e tij ishte e thjeshte… te pushtoje boten.

Problemi kryesor ishte si ti ktheje keto fise qe nuk kane ndonje qellim ne nje komb. Ai bindi kryeprifterinjte dhe krijoi nje ushtri.

Nën lidershipin e Attiles, Hunet u kthyen ne ushtrine me te fuqishme ne Europe.

Ne kete liber, autori shpjegon rregullat e lidershipit duke marre parasysh jeten e Attilas.

Per mendimin tim eshte nje nga librat me te mire rreth temes se lidershipit.

Scroll to Top