Si te shesesh ne telefon si Ujku i Wall Street

Nese e ke pare filmin “The Wolf of Wall Street” atehere duhet ta njohesh ujkun e vertete, Jordan Belfort.

Brokeri i cili po bente 1 milion dollare ne jave, manipuloi aksionet dhe shkoi ne burg.

Fatkeqesisht, kjo eshte gjithcka qe dine shumica e njerezve per te.

si te shesesh, call center

Une mendoj se ai eshte trajnuesi me i mire ne shitje.

Dhe ja pse…

Shitesi i tij me i dobet po bente $250K ne vit. Dhe me te miret e tij po benin me shume se $1.7M.

Xhordan Belfort ka trajnuar me mijera shites.

Ai trajnon skuadra te shitjeve te kompanive Fortune 500, pronare te bizneseve te vogla si edhe individe qe duan te mesojne sekretin e shitjes.

Bukuria e sistemit te tij eshte se ai mund te trajnoje cdokend panvaresisht sfondit te tyre social apo intelektual.

Prezantimi me SLP

SLP (straight line persuasion) e perkthyer ne shqip – sistemi i vijes se drejte.

Eshte shume i thjeshte dhe mund ta perdoresh kur je duke shitur nepermjet telefonit (Call Center), kur punon ne nje dyqan apo edhe per te bindur dike te beje dicka ne jeten e perditshme.

Xhordan e krijoi kete sistem ne vitin 1989 per te trajnuar skuadren e tij.

SLP eshte nje sistem qe ka nje objektiv te qarte dhe qe te ndihmon te marresh nen kontroll cdo aspekt te shitjes.

Te pergadit qe te perballosh cdo kundershtim qe mund te kene.

Dy vijat anash perfaqesojne kufirin. Qe do te thote nese klienti fillon te flase per gjera qe nuk kane fare lidhje me shitjen ti duhet ta kthesh prape drejt shitjes.

The Ultimate Managed Hosting Platform

Pluto

************************************************************************

Fillimi —————————————————— Toka e Premtuar

************************************************************************

Urani

Shenim: Nese punon ne nje Call Center anglisht do te t’sugjeroja ta lexoje kete artikull ne gjuhen angleze. 

 Hapat jane:

 • Terhiq vemendjen ne 4 sekondat e para
 • Krijo raport
 • Bej pyetje per te ditur me teper per klientin
 • Jep nje prezantim te shkurter
 • Shmang kundershtimet
 • Mbyll shitjen

Bleres vs Jo-bleres

Edhe pse ti do mesosh sistemin me efektiv, kjo nuk do te thote se do mbyllesh cdo shitje.

Shpesh shitesit japin nje super prezantim dhe produkti i pershtatet klientit.

Por, ai prape nuk blen, dhe ata shqetesohen se mos kane ndonje problem.

E verteta eshte se ai nuk do blente gjithsesi.

Tipat e Bleresve

Le te themi se jane 100 njerez:

 • 30 prej tyre jane te gatshem te marrin nje vendim. Ata e dine se kane nevoje, ndjejne dhimbje dhe po presin qe te influencohen nga ti qe te thone po.
 • 20 njerez thjesht shohin verdalle. Ata ndoshta blejne ose nuk blejne. Ata do marrin nje vendim kur te jene gati.
 • 20 njerez jan thjesht kurioze. Si kane kushtuar shume rendesi dhe nuk jane gati te blejne.
 • 30 te tjere ose s’kane para ose produkti nuk u ploteson ndonje nevoje. Sigurisht qe nuk do blejne.

Ti duhet te shpenzosh kohen dhe fokusin tek grupi i pare dhe i dyte.

3 Dosmosdoshmerite e produktit

Para se ta bleje produktin, klienti duhet te jete i sigurte se produkti ia ploteson nevojat, eliminon cdo dhimbje qe mund te kete dhe ia vlen per cmimin qe ka.

Ne nje shkalle nga njeshi tek dhjeta, keto tre gjera duhet te jene nje dhjete absolute.

1-Produkti, idea ose koncepti

Klienti duhet te jete i sigurte qe e do produktin tend.

(I pasigurte) 1—————————–10 (Absolutisht i sigurte)

Ne te djathte perfaqeson nje dhjete absolute.

Nese e pyet klientin se cfare mendon per kete produkt ai do thote: “E dua. Me ploteson nevojat dhe ndoshta do e perdor serish ne te arrdhmen“.

Ne anen tjeter, ne te majte prezanton 1.

Nese e pyet klientin ne ate moment klienti se cfare mendon: “Ai do thote se produkti eshte plehre. Dhe sa me shpejt te ma heqesh nga syte aq me i lumtur do jem”.

Do jete e veshtire t‘ia ndrrosh mendjen. Ndersa shkon ne vije, klienti do kete nivle te ndryshme te sigurise.

Numri 5 perfaqeson nje gjendje ku ai nuk e ka ndare mendjen.

Sigurisht, sa me afer dhjetes aq me shume shance ke ta mbyllesh shitjen.

Dhe nese klienti eshte diku poshte 5, nuk ke asnje shanc.

Me fjale te tjera, situata e tanishme eshte thjesht- e tanishme.

Nuk eshte dicka perfundimtare dhe ata po presin te influencohen nga ti.

Tani, me ler te te bej nje pyetje.

Le te themi se bere nje super prezantim dhe klienti ka nevoje per ate produkt. Po ashtu, ata jane 10 ne nivel sigurie, a do te bleje nga ti?

Pergjigja e qarte eshte po, apo jo?

Ne te vertete, pergjigja e sakte eshte ndoshta. Ndoshta blejne, ndoshta jo.

Po ne qofte se nuk te besojne ty? Ndoshta ti ke thene dicka gjate prezantimit qe beri klientin te mos kete besim tek ti. Kjo na con ne piken tjeter…

2- Ata te besojne dhe lidhen me ty

Ti duhet ti tregosh se je nje ekspert dhe njeri i besueshem.

Ti je krenar se u jep klienteve sherbimin me te mire te mundshem dhe do jesh aty per cdo problem qe del.

3- Ata besojne ne kompanine tende

Nese ata nuk besojne ne kompanine per te cilen punon, ata nuk do blejne nga ti. Dhe ti duhet ti bindesh.

Ne fakt kjo eshte arsyeja pse eshte me e thjeshte tu shesesh klienteve ekzistues sesa atyre te rinj, edhe pse nuk ke ndonje lidhje me ta.


Tre gjera qe do i transmetosh gjate gjithe kohes

Ti do japesh mesazhin se je:

Inteligjent – Ti duhet te shfaqesh si dikush qe ia vlen te degjohesh sepse mund ti ndihmosh ata.

Super entuziast- Kjo con nje mesazh subliminal se ti ke dicka te mrekullueshme per te ofruar.

Nje ekspert ne fushen tende – Qe nga koha kur kemi qene te vegjel, ne na kane mesuar qe ti respektojme dhe te kemi besim tek figurat autoritare.

Ti mund ta besh kete duke ofruar nje prespektive unike gjate prezantimit, dhe duke demonstruar se ke shume njohuri.

Ti duhet te kuptosh tregun, industrine, produktin, klientin dhe konkurrentet.

Krijo Raport

A ke folur me dike dhe te duket sikur zeri i tyre thjesht kishte nje efekt shume relaksues tek ti? Ne nje menyre, s‘kishte rendesi se cfare thoshte, thjesht kishe deshire ta degjoje?

Disa njerez kane nje forme natyrale tonaliteti, dhe keta njerez duken se shkojne mire me nje variatet njerezish.

Shume prej nesh nuk kane nje tonalitet hipnotik. Por, mos u shqeteso sepse mund ta mesosh.

Gjeja e pare qe duhet te besh eshte te arrish nje tonalitet te bute dhe relaksues.

Nje gabim qe shume shites e bejne

Shume shites mendojne se ta lejosh klientin te flase per shume gjera te ndryshme krijon raport.

Sigurisht, ti mund te flasesh per jeten ose punen e tij por kjo nuk duhet te marre shume kohe. Shiko, ti je nje ekspert dhe koha jote eshte para.

Kur biseda po spiralon ne Pluto, ne nje menyre elegante ktheji ne vije. 

Kater sekondat e para

Njerezit bejne gjykime te shpejta.

Duhet me pak se 4 sekonda per te krijuar nje imazh te personit qe po flet ne telefon dhe vetem 1/4 e sekondes kur i takon perballe.

Pra, kemi vetem 4 sekonda te japim nje pershtypje pozitive.

Tani, nese i djallos 4 sekondat e para, ke edhe 10 sekonda te tjera, por pas kesaj, ke humbur. Nuk mund ta influencosh ate.

Tonaliteti

Si e bind klientin se je entuziast dhe ekspert ne fushen tende ne 4 sekonda?

Pergjigja eshte e thjeshte: Toni i zerit.

Tonaliteti eshte nje pjese shume e rendesishme e bindjes.

Fjalet me tonalitetin e duhur mund te kene nje impakt te madh ne aspektin emocional dhe logjik.

Ti po kontrollon emocionet e tyre me ane te tonit tend te zerit. 

Sipas Albert Mehrabian, komunikimi njerezor eshte:

 • Tonalitet- 45%
 • Gjuha e trupit- 45%
 • Fjalet- 10%

P.sh. Kur mamaja me thirrte kur isha i vogel: Edison (me nje ton te bute) do te thoshte se eshte koha e drekes. Por, kur thirrte Edison (me nje ton zemerimi), une menjehere e kuptoja se isha ne telashe.

E shikon, e njejta fjale por toni i zerit i jep nje kuptim tjeter.

Tonaliteti eshte thelbesor. Dhe ne te njejten kohe eshte pjesa me e thjeshte per tu mesuar. Ti ke qene duke e perdorur gjate gjithe jetes.

Tonaliteti eshte arma sekrete e influences sepse eshte gjuhe e pafolur.

Klienti degjon disa fjale dhe tonaliteti i influencon ata pa e ditur.

Ti do i bashkangjitesh cdo fjale tonalitetin e duhur.

si te shesesh nepermjet telefonit

Llojet e Tonalitetit

Siguri absolute- Zeri merr nje ton definitiv. Ti je absolutisht i sigurte per ate qe po thua. E di qe produkti mund ti ndihmoje ata.

Sinqeritet- Eshte nje ton i qete, me vetbesim, dhe me presion te ulet qe implikon se ajo qe po i thua po vjen nga thellesia e zemres.

Entuziazem- Nuk tregon entuziazem duke bertitur. Eshte entuziazem qe zien. Eshte sikur nje vullkan brenda teje gati per te shperrthyer, por qe nuk ndodh, sepse ti je ekspert.

Arsyeshem- E perdor kete ton ne fillim per ti kerkuar klientit leje per te shpjeguar perfitimet qe po ofron.

Ti po implikon se jeni te dy njerez te arsyeshem dhe po ben nje kerkese te arsyeshme.

Mungese dhe intrige- Ti e ul zerin pak me shume se nje peshperitje. Kur e aplikon kete, shkakton nje ndjenje mungese ne subkoshiencen e klientit.

P.sh. “Kjo eshte java e fundit qe do jete ne treg”.

Dicka e dukshme- Krijon pershtypjen se perfitimet qe po shet do i marre.

P.sh.Tani, Bill, ti do besh para me kete, por ajo qe ka rendesi, eshte se cfare do bej per ty ne te arrdhmen persa i perket…

E ndjej dhimbjen tende- Eshte nje tonalitet qe e perdor kur ben pyetje per ti zbuluar pikat e dhimbjes, dhe nese eshte e nevojshme, per ti zmadhuar ato.

Celesi i ketij tonaliteti eshte te shprehesh empati dhe simpati. Ti me te vertete do ta ndihmosh ate te zgjidhe problemin.

Mikro marreveshjet- Ndersa e prezanton veten, ti do vendosesh mikro-marreveshjet.

Ti e ben kete duke e shprehur nje deklarate si pyetje.

P.sh. Ckemi, une jam Bill Peterson, po telefonoj nga kompania e Forex XM ne Londer. Si je sot?

Tani, secila prej tyre eshte nje deklarate:

 • Ckemi, emri im eshte Bill Peterson
 • Telefonoj nga kompania e Forex XM
 • Ne Chelsea, Londer

Ne do i themi keto fraza si pyetje, duke e ngritur zerin ne fund te fjalise.

Kjo implikon: Po? Po? Ti ke degjuar per ne, apo jo?

Tani Bobi po mendon: “Duhet ta njoh kete person? Bej mire te bej gjasme sikur e njoh!“

Ne ate moment, truri i tij po perpiqet te kuptoje dhe dialogu i tij i brendshem nuk punon kunder teje.

Kjo e mban klientin ne loje, duke hapur nje mundesi qe te influencohet nga ti me vone.

Per ta shpjeguar me mire tonalitetin dhe hapat e tjere te SLP, do perdor skriptin me poshte si nje shembull.

Ti mund te krijosh nje skript tendin bazuar ne ate qe shet, thjesht ki parasysh strukturen dhe tonalitetin e duhur per cdo veprim.

Terhiq vemendjen e tyre ne 4 sekonda

Ne duam ti tregojme klientit se ia vlen te na degjoje.

Ne duam ti tregojme se kemi nje marreveshje shume te rendesishme qe ai nuk do ta humbe.

Cdo fjale eshte e rendesishme.

Ti po hyn ne boten e dikujt. Dhe shumica e tyre kane nje jete me mungese entuziazmi, te merzitshme dhe te lodhshme.

Kur ti ngjan i merzitshem si shumica e shitesve, ai mendon,“Perse me duhet kjo, boll kam merzi”

Por kur ti je shume entuziast, ti transmeton force. Dicka qe ai nuk eshte mesuar.

Ckemi, a eshte Xhoni aty? (i emocionuar).  Po

Ckemi Xhon. Une jam Xhordan Belfort dhe po telefonoj nga Global Kapital ne Tampa Florida! Si po te ecen sot? Mire

Tani do i vendosim mikro-marreveshjet. Ti e ngre pak zerin tek fjalet, Global Kapital, Tampa Florida.

Eshte sikur te thuash, apo jo? E mban mend, apo jo? Dialogu i tij i brendshem thote, duhet ta njoh kete?

Ok, super (te behet qejfi).

Tani nese e mban mend (Toni i misterit), Ti ishe ne nje seminar te enjten e shkuar tek hoteli Marriot?(apo jo?), me disa nga traderat me te mire qe kemi(apo jo?), James Ournell? E mban mend? 

Ok, super (entuziazem). Tani (lart), arsyeja e telefonates sot (e ul zerin) eshte se ti je nje nga te fundit e grupit qe nuk eshte rregjistruar akoma.

Nese ke 60 sekonda, (Pauze e shkurter), Dua te ndaj nje ide me ty, a ke nje minute? (Toni i arsyeshem)

Pyetjet dhe prezantimi

Ndersa bejme pyetjet, ne do implikojme me tonin e zerit se:

 • Ne kujdesemi
 • Jemi te besueshem
 • Dua me te miren per ty

Gjej pyetjet e duhura. Pse duhet ta bleje klienti produktin? Cfare po kerkon ai?

Shkruaj pyetjet perfekte per industrine tende dhe memorizoi ato.

Merr leje perpara se te besh nje pyetje.

“Thjesht nja dy pyetje qe mos t’harxhoj kohe”. (Jam ketu per te ndihmuar).

Pyetje qe mund te besh:

Sa kohe ke qe mendon te behesh nje tregtues?

Cfare do doje te ndryshoje dhe permisoje ne situaten tende aktuale?

Cila eshte pengesa me e madhe qe ke tani ne biznesin tend?
Tonaliteti i duhur ketu duhet te percoje sinqeritet, dhe nje deshire per te ndihmuar.

Pastaj mund te shtosh dhimbjen duke pyetur: “Sa kohe ka qe vazhdon?” “A e shikon te behet me mire apo me keq?” “Si ka ndikuar ne shendetin dhe familjen tende?”

Cili eshte objektivi yt kryesor?

Ti do te dish objektivin e tyre qe ti ndihmosh ta arrijne.

Keshille e rendesishme: Ndersa klienti pergjigjet dhe shpreh problemin e tij, mos thuaj se ky produkt ta zgjidh problemin. Thjesht degjo. Ne duam ta ndjeje pak dhimbjen e tij. Tani ti po kupton deshirat e tij emocionale.

Pastaj, ben pyetje specifike si:

Cfare pune po ben tani? Si po te ecen?

A po investon tani?

Dhe thua:

Me ler te them kete: Bazuar ne ato qe me the, programi i FOREX eshte FIKS per ty. (Absolutisht i sigurte)

Emri i programit eshte Ultimate Forex. Deri tani eshte nje nga sistemet me efektive te tregtimit.

Ajo qe ben eshte se identifikon trende pothuajse te padukshme ne monedhat boterore, paund, euro, dollar. Dhe perdor algoritme te sofistikuara qe te futin dhe te nxjerrin nga marketi, duke gjeneruar profite masive me shume pak rrezik. A po me ndjek? Po

Tani, ne te shkuaren, keto vlera perdoreshin vetem nga kompanite e medha. Investitoret mesatare si ti thjesht largoheshin nga marketi. Ky software nuk ishte ne shitje. Nderkohe, kompanite si Goldman Sacks dhe Barclays po e perdornin per te fituar qindra miliona dollare ne muaj, pothuaj pa asnje rrezik. A e kupton?

Ne kete rast, ne krijuam nje imazh mendor duke perdorur metafora dhe krahasime.

Ti gjithashtu duhet te lidhesh produktin tend me nje figure autoritare si me siper. 

Nje mbyllje e bute

Kur ti ben nje mbyllje te bute ata mund te mos blejne kaq shpejt.

Te rregjistrohesh eshte shume e thjeshte, do na duhen disa informacion baze dhe detajet e kartes se kreditit, si edhe do te te ruaj nje vend per seminarin e arrdhshem.

Ajo qe po kerkoj eshte kjo, ti me jep nje mundesi dhe nese ben te pakten sa gjysma e klienteve te tjere(siguri), me beso (siguri dhe nje ton i qete)(Pauze)Problemi i vetem qe do kesh eshte se nuk te telefonova 6 muaj me pare te rregjistroheshe atehere (i qete). A eshte e drejte? (jemi te arsyeshem).

Shkoi nga siguria ne qetesi dhe me pas ne arsyetim. Kjo eshte metoda baze e mbylljes.

Nuk duhet te mbyllesh me siguri maksimale sepse tregon se nuk te intereson. Por, me nje ton zeri “s’eshte ndonje gje e madhe, jemi dy persona te arsyeshem”.

Ketu ti nuk do te shfaqesh te gjithe perfitimet. Thjesht nja dy perfitime baze.

Kundershtimet

Ne kete faze ti do shesesh te tre dhjetat- produktin, veten dhe kompanine.

Nese dikush te thote, me ler ta mendoj, ti nuk shkon perpara per ta mbyllur.

Ti i rivendos 3 dhjetat dhe kerko ta mbyllesh.

jordan belfort, straight line persuasion system

Do flasesh me pak per produktin, dhe me shume per integritetin tend e te kompanise, si edhe se cfare mund te besh per ta ne terma afatgjate.

Ndersa flet, cdo lak behet me i ngushte derisa godet nje kundershtim. Ne ate pike, ti e kalon dhe kerkon te porosise.

Tani, le te vazhdojme me skriptin. Klienti me siguri do thote: “Duket mire, por me ler ta mendoj”.

Ne kete rast, menyra me e mire per t’iu pergjigjur eshte duke perdorur nje metafore. Ti krijon nje shembull per te qe nuk mund te mohoet. 

Ti thua:

Pikerisht, bukuria e ketij sistemi eshte se ti do i investosh fondet e tua perkrah parave institucionale. Dhe a e di se cfare thone per parate institucionale?

Jane para te zgjuara. Edhe kur nuk jane, jane te mjaftueshme per te furnizuar tregun, a po me ndjek?Ai do thote po sepse ka kuptim.

Pikerisht (ringrije pak zerin), eshte nje nga rregullat baze te tregtimit te monedhave. 

Tani eshte koha te shesesh veten. Per ta bere kete ti krijo nje shembull ku ne te cilin klienti duhet ta pranoje se ke te drejte.

Me ler te te bej nje pyetje. Nese do kisha qene brokeri yt per 2-3 vitet e fundit, duke te bere para vazhdimisht. Duke te dhene informacion te sakte, ti s’do ishe duke me thene me ler ta mendoj, apo jo?(ton angazhues)

Nese thote po, vazhdo dhe mbylle shitjen.

Nese te thote jo ose ndoshta, duhet te jesh shume i sigurte kur e thua.

Eshte e qarte, qe nuk me njeh mua. Nuk e kam luksin qe te kemi nje rekord shitjesh bashke. Me lejo te te flas pak per veten.

Emri im eshte Xhordan Belfort dhe jam nje broker ne firmen X, dhe e krenoj veten ne ndihmen qe u jap klienteve per te marre rezultatin me te mire te mundshem. Une kam punuar ne kete kompani per 5 vjet dhe po planifikoj te behem nje nga me te miret kete vit. Dhe nuk mund te shkoj atje duke qene gabim dhe duke mos u dhene klienteve ekzaktesisht rezultatet qe duan.

Dhe persa i perket kompanise, menaxhimi eshte i shkelqyer. Themeluesi i saj XY e krenon veten sepse ka arritur ti jape kompanise nje avantazh mbi te tjeret si edhe qe ka sherbimin me te mire.

Persa i perket kompanise-Eshte nje fraze kaluese qe te shesesh kompanine.

Gjithshtu, jepi pronarit nje emer dhe shto disa fakte qe e bejne ate dhe kompanine te vecohet nga te tjeret. Nje kompani qe ata mund te kene besim.

Me degjo. Bej kete (ti je nje ekspert dhe po i tregon cfare te beje) fillo me pak…

Jepu atyre nje mundesi ta nisin me nje cmim me te ulet (nese eshte e mundur) dhe me pas ata mund te japin me shume para, sepse do ta shohin qe po ecen mire.

Ata ndoshta mund te japin nje kundershtim tjeter, “Me duhet te flas me gruan”.

E degjoj se cpo thua, por sinqerisht, ti e di po aq mire sa edhe une se gruaja nuk te pyet sa here qe ajo merr nje vendim. Kur ajo del per te blere kepuce, a te therret ne telefon per te bere blerjen? Me siguri qe jo. Hajde, ti e di se per cfare e kam fjalen.

Degjo, ja si eshte puna.

Bukuria e ketij sistemi dhe ti ri-shet produktin, e thua:

Me ler te t’bej nje pyetje te ndershme.

Cila eshte gjeja me e keqe qe mund te ndodhe? Le te themi qe u rregjistrove. Fillove dhe humbe disa dollare. (Si nje ton talles).

Sinqerisht, a do te te varferoje? Ai do thote, epo jo saktesisht.

Por ne anen tjeter, nese fillon me pak, dhe trefishon te arrdhurat, as ajo nuk do te beje shume te pasur apo jo? Sigurisht qe jo.

Ti nuk do behesh as shume i pasur e as i varfer ne 6 muaj.

Por, do te sherbeje si nje pike nisje per tregtime te arrdhshme dhe vitin tjeter sapo te kesh fituar nje shume te madhe parash, potenciali qe te besh edhe me shume eshte shume i madh.

Si edhe strategjite qe do te te mesoj ne kete program dy ditor. Ti mund te besh me mijera pound cdo muaj dhe me te vertete te ndryshosh jeten tende e te familjes tende.

Tani eshte koha qe te mos flasesh. Ai qe flet i pari humbet.

Ti krijove nje imazh ne mendjen e tij per perfitimet masive qe do marre ai ne te arrdhmen.

Tani, e ke vendosur ne nje situate qe e do produktin tend.

I ke treguar fakte te pakundershtueshme se pse ke produktin me te mire.

Ata e dine, dhe e ndjejne.

Ti fole per gruan, te arrdhmen, si edhe me e keqja qe mund te ndodhe eshte te humbin $250 ose me pak. Qe eshte asgje ne krahasim me avantazhet nese blen.

Ai thote nje kundershtim, e ti thua “me lejo ta them kete“. Thuaj dicka per produktin, kompanine, per veten, dhe kerko per porosine. Perserite kete sa here ai ka nje kundershtim.

Nje permbledhje e frazave

Keto fraza te ndihmojne ta cosh klientin ne vije:

A ka kuptim per ty? A te pelqen idea? Perdor nje ton te qete dhe kurioz.

Bukuria e ketij sistemi/produkti- Eshte nje fraze kaluese dhe shpjegon sesi produkti do ia beje jeten me te thjeshte.

Nese do kisha qene- Duke perdorur kete fraze, ti po merresh me problemin se ai nuk te beson ty.

Persa i perket kompanise- Kalon nga shitja e vetes tek shitja e kompanise.

Ajo qe mund te bejme per ty pervec ketij transaksioni-Eshte me shume nje deklarate. Ti shpjegon se cfare do te marre me shume ne te arrdhmen.

Cila eshte gjeja me e keqe qe mund te ndodhe? Ketu ti shpjegon qe ka shume pak disavantazhe qe jane asgje ne krahasim me ate qe do marre.

E kuptoj se cpo thua- Tregon se te intereson dhe je empatik.

Scroll to Top