Si te Lexosh Gjuhen e Trupit

Albert Mehrabian nje studiues ne vitin 1950 zbuloi qe impakti total i atyre qe thome eshte:

  • 7% (vetem fjalet)
  • 38%vokali (toni i zerit, ndryshimi i zerit)
  • 55% joverbal.

Gjuha e trupit eshte me e sinqerte se fjalet.

Arsyeja eshte se ne shumicen e rasteve gjuha e trupit kontrollohet nga subkoshienca, ku ne kemi shume pak kontroll mbi te.

Duke marre njohuri mbi gjuhen e trupit, mbi sinjalet qe jep, mund ti kuptosh me thjesht njerezit.

Mund ta kuptosh ne qofte se po ndjehen mire me ty ose ne qofte se ata jane duke genjyer. Cdo gje mund te lexohet: Syte, duart, qendrimi i trupit, kembet.

Syte

Bebet e syrit zmadhohen kur ato jane shume te stimuluara ose ne nje situate kur ata jane duke zgjidhur nje problem.

Kur vetullat ngrihen dhe pjesa e ballit rrudhoset eshte nje shenje se personi nuk eshte kercenues.

Kur dikush i ul pak vetullat dhe i zvogelon syte mund te ilustroje se po perpiqet te kuptoje ate qe po thuhet.

Kur dikush shmang mbajtjen e kontakit me sy, do te thote se ata jane duke e u ndjere te pasigurte. Mund te jene duke fshehur ndjenjat e tyre ose mund te jene duke genjyer.

Shpeshhere shmangia e kontaktit me sy lidhet zakonisht me friken nga refuzimi.

Kur i ngulit syte dikujt mund te perceptohet si nje shenje agresiviteti.

Levizjet e syve

1. Kur shikon lart majtas (Ndertim vizual) Kjo levizje e syve mundet ose tregon se personi eshte duke krijuar nje imazh vizual ne mendjen e tyre.

Mund te tregoje gjithashtu se individi po perpiqet te imagjinoje nje histori me qellimin e genjeshtres.   

2. Kur shikon lart djathtas (Kujtim i imazhit) Tregon se personi po perpiqet te kujtoj nje imazh vizual qe e kane pare ne te kaluaren. Kjo mund te tregoje se personi nuk eshte duke genjyer

3. Kur shikon majtas (Ndertim i zerit) Tregon se dikush eshte duke perpunuar nje ze ne mendjen e tyre dhe zakonisht indikon nje genjeshter.  

The Ultimate Managed Hosting Platform

4. Kur shikon djathtas (Kujtim i zerit) Kur dikush eshte perpjekur te kujtoje dicka qe e ka degjuar, dhe zakonisht indikon se po tregon te verteten.

5. Kur shikon poshte majtas (Ndjesite) Do te thote se dikush eshte duke kujtuar nje arome, ndjesi ose shije. Kjo perfshin gjithcka qe nuk eshte e lidhur me imazhet dhe zerit.

6. Kur shikon poshte djathtas (Zeri i brendshem) Do te thote qe dikush eshte folur me vete, qe eshte ne mendime te thella.

Duart

Jane me shume lidhje mes duarve dhe trurit sesa ka lidhje mes trurit dhe organeve te tjera.

Shume pak njerez u kushtojne rendesi levizjeve dhe gjesteve te duarve kur jane duke komunikuar.

Kur i jep doren dikujt dhe dora e tjetrit eshte ne pozicion siper atehere ai po tregohesh dominues.

Nese dora e prek pak mjekren tregon interest dhe sinqeritet.

Krahet e forcuara tregojne se nuk po ndihesh rehat dhe je i stresuar.

Te prekesh qafen ndersa je duke folur tregon mungese sinqeriteti.

Shfaqja e pellembeve

Eshte nje shenje sinqeriteti dhe ka nje efekt pozitiv tek njerezit.

Komunikon pranim, besim dhe qe po tregohesh i hapur.

Eshte nje gjest i pandergjegjshem qe do te te jape nje ndjesi se personi tjeter po tregon te verteten.


gjuha e trupit duart lart

Pellembet poshte

Kjo komunikon autoritet ne menyre te menjehershme. Gjithashtu tregon besim se ti e di se cfare po flet.


gjuha e trupit

Gjestet prerese

Ky eshte nje gjest autoritar.

Kjo do te thote se personi e ka ndare mendjen dhe veshtire se do ta ndryshoje.

Mund te perdoret kur je duke dhene nje ide ose kur do ta ndash ne dy kategori.

Mundohu te mos tregohesh agresiv kur e perdor kete gjest.

gjuha e trupit

Duart ne zemer

Kjo do te thote “Une dua qe te me besosh” edhe pse ka mundesi qe mos te jete duke treguar te verteten.

gjuha e trupit - doren ne zemer

Duart pas shpine

Kjo tregon vetbesim per shkak se se ekspozon pjesen ballore te trupit dhe organet vitale.


gjuha e trupit-duart pas shpine

Cfare tregon kur i hap dhe i mbyll syte shpejt per nje kohe te shkurter?

Njeriu normalisht i  hap dhe i mbyll syte 6-8 here ne nje minute dhe syte jane te mbyllur per nje te dhjeten e sekondes.

Njerezit nen presion, per shembull kur ata jane duke genjyer, kane me shume gjasa qe norma e hapjes dhe mbylljes se syve te rritet ne menyre dramatike.

Kjo eshte nje tentative e pandergjegjshme nga truri i personit qe te t’bllokoje ty nga shikimi i tyre sepse jane merzitur ose te painteresuar, ose ndihen se jane me superior se ti.

Eshte sikur truri i tyre nuk e toleron me te merret me ty.

Keshtu syte e tyre qendrojne te mbyllur per 2 ose 3 sekonda qe te te fshijne ty nga shikimi.

Qendrojne te mbyllura per sa kohe  personi per nje cast te largon nga mendja e tij.

Si te krijosh raport

Kur takon per here te pare nje person shtrengoni duart me kontakt te forte te syve dhe jepu atyre te pakten 3 sekonda te te shikojne ty ne menyre te panderprere.

Qe te krijosh raport te forte duhet ti shikosh ne sy per 60-70% te kohes qe jeni se bashku.

Gjithashtu shtrengimi i duarve ne menyre te barabarte eshte nje menyre shume e mire per te krijuar raport.

Kur ciftet ngjasojne me njeri tjetrin

Kur dy persona jetojne bashke per nje kohe te gjate dhe kane nje lidhje te mire dhe te shendetshme, shpesh ata fillojne te gjajne njesoj.

Kjo ndodh per shkak se ata jane vazhdimisht duke pasqyruar shprehjet e fytyres te njeri tjetrit.

Dhe me kalimin e kohes, ndertohen forma te muskujve ne te njejtat zona te fytyres.

E kunderta jo gjithmone terheq

Robert Zajonk eshte nje psikolog ne Universitetin e Micigam. Ai beri nje studim duke pare fotot e sapo- te martuarve dhe atyre qe kishin 25 vjet martese.

Rezultatet tregonin se ciftet kishin tendencen te ngjanin me kalimin e kohes.

Shembull, kur njeri partner ka sens humori, te dy do fillojne te krijojne vija rreth gojes. 

Edhe ciftet qe nuk ngjajne duken te ngjashem  ne fotografi sepse perdorin te njejten buzeqeshje. Ata mund te kene interesa, zakone ose stil te njejte.

Ciftet pasqyrojne njeri tjetrin

Rregulli se njerezit kane tendencen qe te imitojne njerezit qe i duan dhe i besojne.

Ciftet e lumtura reflektojne shprehjet e fytyres dhe trupit te njeri tjetrit. Ti nuk mund te pasqyrosh shprehjet e dikujt qe se beson. 

Pasqyrimi eshte nje menyre e shkelqyer per te krijuar rapport, por nuk mund te shtiresh sikur je ne sinkron me dike tjeter per shume kohe. 

Psikologu Xhon Gotman i universitetit te Seattle zbuloi se martesat kane me shume gjasa te deshtojne kur njeri partner nuk pasqyron shprehjet e lumturise.

Ai gjithashtu zbuloi se kur njeri partner pasqyron shprehjet e mosperfilljes, ka me shume gjasa te deshtoje.

Kjo sjellje e kundert ndikon partnerin qe buzeqesh edhe kur ata nuk jane te ndergjegjshem se cfare eshte duke ndodhur.  

Eshte esenciale per nje cift qe te pasqyroje shprehjet e lumturise. Eshte nje tregues i forte sesa vjet do te zgjase martesa. 

6 Gjeste qe dikush po genjen

Kur dikush eshte duke folur me ty dhe jane duke genjyer, ata mund te japin disa gjeste te pandergjegjshme, duke te dhene ndonje te dhene se personi tjeter eshte duke genjyer.

1. Mbulimi i gojes

Dora mbulon gojen. Ne kete menyre truri ne menyre te pandergjegjshme udhezon ti japi fund fjaleve mashtruese qe jane duke u thene.

Disa persona mundohen te mbulojne kete shenje duke u kollitur.

Nese personi qe po e perdor kete gjest, ne menyre te paperceptueshme indikon se ata mund te jene duke genjyer.

Nese ata e mbulojne gojen ndersa jane duke folur mund te tregojne se mund te jene duke fshehur dicka.

2. Prekja e hundes

Ndonjehere prekja e hundes mund te jete e shpejte poshte hundes. Nje prekje pothuajse e paperceptueshme.

Shkencetaret tregojne se kur genjen, leshohen kimikate te njohura si katekolamines. Keto shkaktojne ngacmime te vogla ne hunde dhe duhet te kruash.

Ata zbuluan se hunda shperndan gjakun gjate genjeshtres dhe eshte i njohur si “Efekti Pinokio”.

3. Prekja e syrit

Eshte perpjekja e trurit per te bllokuar mashtrimin ose dyshimin.

Femrat kane me pak gjasa qe te perdorin kete per shkak te makeupit, por ne vend te kesaj ato perdorin prekje te lehta pak me poshte syrit.

Gjithashtu shmangin ngulitjen e syve nga te tjeret duke shikuar diku tjeter.

4. Prekja e veshit

Perfshin prekje te lehta rreth veshit, kjo mund te jete nje shenje qe personi ka degjuar mjaftueshem ose do qe te flase.

Ashtu si me prekjen e hundes, kjo mund te tregoje se personi tjeter po ndihet ne ankth.

5. Kruajtja e qafes

Kur gishti tregues, zakonisht i dores me te cilen shkruan, kruan njeren ane te qafes poshte llapes se veshit.

Ky eshte nje gjest i dyshimit dhe i pasigurise. Eshte shume e dukshme kur gjuha verbale bie ne kontradikte me te.

Per shembull kur nje person thote dicka te tille “E kuptoj sesi ndihesh ” por kruajtja e qafes tregon se nuk e kuptojn.

6. Terheqja e kollares

Genjeshtra shkakton nje ndjesi therje ne pjeset e fytyres dhe te qafes, dhe nje kruajtje kerkohet per te kenaqur ate.

Rrija e presionit te gjakut nga genjeshtra shkakton djersen te formohet ne qafe kur ti dyshon se ai nuk po thote te verteten.

Gjithashtu ndodh kur nje person eshte duke u ndjere i nervozuar ose i zemeruar dhe ka nevoje te terheqe kollaren nga qafa e tij qe te lejoje ajrin e paster qe te qarkulloje.

Tipet e buzeqeshjeve dhe kuptimi i tyre

Gjate komunikimit me persona te ndryshem mund te vesh re se nuk kane te njejten buzeqeshje,dhe secila ka nje mesazh te fshehur.

Ketu jane disa nga buzeqeshjet me te zakonshme dhe mesazhi qe ato percjellin.

1. Buzeqeshje e heshtur

Jep mesazhin se personi qe po e perdor ka nje sekret, opinion dhe sjellje qe nuk do ta shfaqe, ose nuk do ta ndaje me ty. Eshte e preferuar sidomos nga femrat kur nuk e pelqejne dike.

2. Buzeqeshje e shtremberuar

Duket si zgerdheshje, kjo buzeqeshje tregon emocione te ndryshme ne anet e kunderta te fytyres.

Shpeshhere ka kuptimin se ajo qe po thua ti eshte qesharake ose nuk ka kuptim. Dergon mesazhin e sarkazmes.

Gjithashtu ka kuptimin se po mendon dicka djallezore.

3. Buzeqeshje kur nofulla eshte e  rene

Kjo eshte nje buzeqeshje kur nofulla e poshtme ka rene poshte. Jep pershtypjen se personi eshte duke qeshur me te madhe ose eshte thjesht duke luajtur. Te gjithe ata qe e perdorin shkaktojne emocione pozitive tek te tjeret.

4. Buzeqeshje dhe ne te njejten kohe koka eshte pak e anuar

Me koken e ulur pak poshte duke shikuar lart me nje buzeqeshje te heshtur.

Personi qe eshte buzeqeshur duket sikur eshte duke luajtur por ne te njejten kohe mban dicka te fshehte.  

Kjo buzeqeshje duket se eshte e preferuara e meshkujve. Per shkak se kur e perdorin femrat, ngacmon ndjenjat prinderore te mashkullit, duke bere qe mashkulli te doje ta mbroje dhe te kujdeset per femren.

5. Buzeqeshje me vetekenaqesi 

Tregon vetekenaqesi dhe arrogance. Eshte nje buzeqeshje e heshtur me nje grade vetekenaqesie.

Kjo buzeqeshje eshte e shoqeruar me nje gjuhe te trupit sic eshte koka mbrapa, shpatullat e kthyer mbrapa, gjeste qe tregojne krenari.

Shtrengimi i duarve dhe kuptimi i tyre

Ti mund te tregosh shume mbi karakterin e dikujt vetem nga menyra sesi te japin doren.

Ata persona qe kane vetbesim kane tendencen te japin nje shtrengim te forte te duarve. Ndersa personat e turpshem kane tendencen te kene nje shtrengim te dobet te duarve.

Jane shume lloje shtrengime duarsh qe ti mund ti hasesh cdo dite, ketu jane disa:

1. Shtrengimi i duarve dominant

Dominanca transmetohet duke kthyer doren tende ne menyre qe pellemba e dores qendron  poshte gjate shtrengimit te duarve,kjo jep mesazhin se do te marresh kontrollin e takimit.

2. Shtrengimi i duarve i perulur

Eshte e kunderta e shtrengimit dominant te duarve,dhe kjo ndodh kur ti e jep doren me pellemben e shfaqur lart, je duke dhene kontrollin. Personat qe kane profesione si kirurg, artistet dhe muzikantet mund te japin nje shtrengim te bute me qellimin per te mbrojtur duart.

3. Shtrengimi i njetrajtshem

Eshte nje shtrengim duarsh me te dyja pellembet te vendosura ne pozicion vertikal dhe krijon nje ndjenje te barazise dhe respektit te ndersjellte.

5. Shtrengimi i dyfishte

Kjo shoqerohet me kontakt direkt te syve, buzeqesh dhe thuaj emrin e tyre.

Ky shtrengim jep pershtypjen se je i besuar dhe i ndershem, por kur eshte e perdorur nga nje person qe sapo ka takuar, mund te kete nje efekt te kundert.

Ky lloj shtrengimi eshte sikur nje perqafim i vogel dhe eshte e pranueshme vetem ne rrethanat kur nje perqafim mund te jete i pranueshem.

Tipet e kryqezimit te duarve dhe kuptimi i tyre

1. Krahet e kryqezuar ne gjoks

Ka kuptim negativ ose personi ka pozicion mbrojtes.

Shihet zakonisht rreth te huajve ne takime publike, ashensore ose kudo ku njerezit ndihen te pasigurte.

Kur ti shikon dike qe ka kete pozicion te kraheve, eshte e arsyeshme te supozosh se mund te kesh thene dicka me te cilen ata nuk jane dakort.

Mund te jete e kote te vazhdosh argumentin edhe pse personi mund te jete duke rene dakort me ane te fjaleve.    

Fakti eshte se gjuha e trupit eshte me e sinqerte se fjalet.

2. Krahe te kryqezuar te shtrenguar

Nese nje person i ka mbledhur grushtet dhe i ka kryqezuar krahet, tregon armiqesi gjithashtu personi po tregohet mbrojtes.

Nese eshte e kombinuar me nje buzeqeshje te fshehur dhe fytyre te kuqe, nje sulm verbal ose ndoshta edhe fizik mund te ndodhe.  

Nje afrim pajtues eshte i nevojshem per te zbuluar se cfare po e shkakton nese aryeja nuk eshte e dukshme. Ky person ka nje sjellje agresive dhe sulmuese.

3. Krahet e mberrthyer

Kur dikush ndihet i dobet, mundohet ta forcoje veten duke e mberrthyer bicepsin.

Nje detaj qe mund te vesh re eshte se gishterinjte behen te barrdhe nga shtrengimi.

Me kryqezimin e forte te duarve personi perpiqet ta mbroje veten. Por, me krahet e mberrthyer personi perpiqet qe ta beje veten te ndihet me mire. Eshte nje menyre inkurajimi e vetes me nje forme vet-perqafimi.  

gjuha e trupit, si te lexosh gjuhen e trupit

Zakonisht mund te shihet ne dhomat e pritjes te dentisteve dhe doktoreve ose ata qe fluturojne per here te pare me avion.

4. Perqafimi i vetes

Eshte nje kryqezim i kraheve i pjesshem, kur njera dore kalon rreth trupit per ta mbajtur krahun tjeter dhe duket sikur eshte perqafuar veten.  

Tregon mungese vetbesimi, dhe shihet zakonisht ne takimet ku nje person mund te jete i huaj ne grup.

5. Duart ne veten tende

Zakonisht perdoret nga burra qe qendrojne perballe nje turme per te dhene nje fjalim ose per te marre nje cmim.  

Adolf Hitler e perdorte shpesh ne publik per te maskuar dobesine seksuale qe ndjente ngaqe kishte vetem nje testikul.

Buzeqeshje Falso

Ne buzeqeshjen e vertete, jo vetem skajet e buzeve jane te terhequr, por 2 setet e muskujve rreth syve jane te kontraktuar. 

Muskujt kryesor zygomaticus, te cilat poshte  pjeses se fytyres dhe lidhin skajet e buzeve dhe setin e muskujve Orbicularis ouli, i cili i terheq syte prapa.

Muskujt zygomatis e terheqin gojen prapa per te ekspozuar dhembet dhe te zmadhojne faqet. Ndersa muskujt orbicularis i bejne syte me te lakuar.

Keto muskuj jane shume te rendesishme per tu kuptuar sepse jane te kontrolluar ne menyre te vullnetshme dhe perdoren per te krijuar buzeqeshje falso.

Buzeqeshjet e verteta, te cilat  jane te krijuar  nga pjesa e pandergjeshme e trurit, qe do te thote qe jane automatike.

Kur ti ndjen kenaqesi, sinjalet kalojne drejt pjeses qe perpunon emocionin, duke bere muskujt e gojes te levizin, faqet te zmadhohen, syte te shkelqejne dhe vetullat te ngrihen pak.

Nje buzeqeshje falso shpesh duket me e forte ne njeren ane te faqes sesa ne tjetren, ndersa te dyja pjeset e trurit bejne perpjekjen te duket e vertete.

Pjesa e korteksit te trurit e cila eshte e specializuar ne shprehjet e fytyres ndodhet ne hemisferen e djathte dhe dergon sinjale ne pjesen e majte te trupit. Si rezultat, emocionet e fytyres jane me te theksuara ne pjesen e majte te fytyres sesa ne te djathten.

Ne nje buzeqeshje te te vertete, te dy hemisferat e trurit udhezojne cdo pjese te fytyres te veproje ne simetri. Kur dikush genjen pjesa e majte e fytyres eshte zakonisht ne e theksuar sesa e djathta.

Scroll to Top