74 Faqe Interneti Qe Ndihmojne Studentet

Last Updated on Janar, 2023 by Edison

Ketu kam mbledhur nje mori faqesh te dobishme qe do te t’japin informacione shtese… Dhe vec a ke kohe te mesosh.

Aplikacione

1. Calculator – Aplikacioni me i shkarkuar i makines llogaritese.

2. Strict Workflow – Ndonjehere i them vetes do rri vetem 5 minuta ne YouTube e pastaj perfundoj duke shpenzuar dy ore. Zgjidhja ishte te perdorja kete shtese te Google. I bllokon faqet e internetit per 25 minuta qe te mesosh, pastaj mund te marresh nje pushim te shkurter dhe t’ia nisesh perseri.

3. StayFocused – Kjo eshte nje shtese tjeter qe kufizon kohen qe shpenzon ne faqe.

4. Grammarly – Nje faqe jashtezakonisht e mire per te kontrolluar shkrimin tend per gabimet gramatikore.

5. Boomerang for Gmail – Te lejon te dergosh emaile ne menyre automatike duke caktuar kohen, edhe nese nuk je online.

6. Momentum – Krijon nje pamje te re te google me nje imazh te bukur, nje liste gjerash qe ke per te bere, dhe nje kuote frymezuese.

Kurse Falas

 7. dx.org – Nje faqe e themeluar nga Universiteti i Harvard dhe MIT ne vitin 2012, qe ofron kurse cilesore nga universitetet me prestigjoze te botes.

Nje faqe e ngjashme eshte Coursera.

8. MIT courses – Ofron mbi 2400 kurse rreth:

  • Energjise
  • Sipermarrjes
  • Mjedisit
  • Programimit
  • Shkencave Sociale
  • Transportimit

9. Yale – Ofron kurse cilesore, sygjerime leximesh, provime, etj.

10. Harvard online courses – Ka shume kurse te kategorive te ndryshme – Disa jane falas, e disa me pagese.

11. Data Camp – Vendi me i mire per te mesuar shkencen e te dhenave.

12. Tutorialspoint – Do gjesh shume mesime rreth programimit, shkencave kompjuterike, Mikrosoftit…

13. Code Academy – Meso te programosh falas.

Motoret e Kerkimit

Nese ke nevoje te gjesh studime kerkimore, atehere keto motore kerkimi te vijne ne ndihme.

14. Google Scholar

15. Microsoft Academic

16. Taylor & Francis Online

17. Paperity

18. WorldWideScience.org

19. CiteSeerX

20. Wolfram Alpha – Gjej formula dhe perkufizime matematikore shume shpejt.

21. USDA – Gjithcka qe duhet te dish rreth agrikultures.

22. Computer science library – Mbulon te gjitha aspektet e shkencave kompjuterike.

23. Dimension – Permban mbi 9 milion publikime nga fushat e inxhinierise materiale, kimise, nanoteknologjise, dhe inxhinierise biokimike.

Psikologji

24. American Psychological Association – APA eshte nje organizate me mbi 115,000 anetare. Artikujt jane te shkruar nga psikologe qe kane titullin doktor.

25. Brain – Eshte nje reviste qe publikon letra kerkimore ne neurologji klinike dhe neuroshkence.

26. Cambridge – Revista Britanike e Psikiatrise.

27. Cogprints – Eshte nje arkive elektronike qe permban letra kerkimore nga kategori te ndryshme qe ti mund ti shkarkosh is PDF.

28. Wiley Online Library – Gjej dhe lexo artikuj revistash falas.

Artikuj Mjekesor

Keto faqe permbajne artikuj mjekesor falas ose me pagese qe i jane nenshtruar rishikimeve nga koleget.

Nese keto artikuj qe jane me pagese, ti nuk i gjen ne motoret e kerkimit me siper, shiko kapitullin e fundit ku jap me shume alternativa.

Me aq sa kam lexuar online, faqet qe i shesin keto artikuj nuk u japin asnji leke kerkuesve qe i kane publikuar.

Sigurisht qe te publikosh ne keto faqe te rrit popullaritetin por prape… nuk duket e drejte.

29. Elsevier – Nje nga faqet me te medha qe grumbullon artikuj shkencore dhe mjekesore.

30. PubMed – Nje vend i shkelqyer per te gjetur burime per artikullin tend.

31. JAMA Network – Eshte nje reviste mjekesore.

32. Free Medical Journals – Permban mbi 6000 revista qe mund ti lexosh falas. Gjithashtu i organizon ne kategori, gje qe e ben kerkimin shume te lehte.

33. DOAJ – Permban artikuj dhe revista falas.

34. Medline Plus – Gjen informacion per cdo teme qe lidhet me shendetin.

Shkence

35. SciSeek – Nje faqe e mire per te lexuar lajme dhe artikuj rreth shkences.

36 – Science.gov – Eshte nje portal qe te jep akses tek informacionet qe kane publikuar 13 agjenci federale Amerikane – 60 Databaza, 2200 faqe interneti, 200 milion faqe informacionesh shkencore.

37. CERN – Gjej informacion mbi eksperimentet e CERN.

Inxhinieri

38. Engineering.com – Do gjesh tutoriale te ndryshme si edhe keshilla per karrieren.

39. Efunda – Permban revista falas, informacione baze, dhe makina llogaritese.

40. Eng-tips – Nje forum ku mund te gjesh pergjigje per pyetjet e tua.

41. EngineerGirl – Nje guide per vajzat qe duan te ndjekin nje karriere ne inxhinieri.

42. The civil engineer – Nje faqe e dedikuar inxhinierise civile.

43. Crazy engineers – Eshte nje komunitet me mbi 337,000 anetare nga e gjithe bota. Do gjesh diskutime, lajme, burime, etj.

44. NPTEL – Mund te gjesh kurse falas.

45. Electrical4uMateriale rreth inxhinierise elektrike.

46. Electronics – Permban tematika te ndryshme qe nga programe elektromekanike, hidraulike, pneumatike dhe dizajne mekanike.

47. All about circuitsGjithcka qe duhet te dish rreth qarqeve.

48. Instructables – Te meson sesi te krijosh projekte te ndryshme

49. Automaton – Materiale rreth robotikes, mekatronikes, inteligjences artificiale…

Arkitekture

50. Archinect – Eshte nje forum i mire per arkitektet.

51. Architizer – Permban mbi 40,000 projekte arkitekturore.

52. Life of an architect – Eshte blogu personal i Bob Borson, i cili flet per jeten e nje arkitekti.

53. Visualizing Architecture – Eshte blogu personal i Alex Hogrefe. E krijoi faqen ne 2009 ndersa ishte student.

Letersi

54. CliffsNotes – Ofron guida studimi te shkruara nga mesues. Mund te gjesh shenime nga libra te ndryshem.

55. Cummings study guides – Do gjesh guida studimi kryesisht rreth Shekspirit dhe Edgar Allan Poe.

56. eNotes – Ka nje koleksion te madh te guidave te studimit.

57. SparkNotes – Te ndihmon te kuptosh librat, te shkruash dhe te studiosh per teste.

Kanale ne YouTube

Keto jane disa kanale qe shperndajne leksione dhe informacione interesante.

58. MIT OpenCourseWare – Leksione nga Universiteti MIT.

59. YaleCourses – Leksione nga Universiteti i Yale.

60. Harvard University – Video te ndryshme nga Universiteti i Harvard.

61. Oxford MathematicsNje kanal i dedikuar matematikes.

62. Jordan Peterson – Ka nje kurs shume interesant rreth personalitetit.

63. Michael Sugrue – Nje nga kanalet e mi te preferuar. Ka nje mori videosh ku flet mbi filozofine.

64. Economic Raven – Shperndan video interesante rreth ekonomise se shteteve.

65. Business Casual – Dokumentare rreth biznesit.

66. Applied ScienceShpjegon sesi shkenca dhe teknologjia aplikohen ne boten perreth.

67. Computerphile – Koncepte te ndryshme rreth teknologjise.

68. Derek Banas Jep tutoriale sesi te mesosh gjuhe te ndryshme programimi.

69. freeCodeCamp.org – Permban shume kurse falas rreth programimit.

Gjej Libra Falas

Keto jane faqe ku ti mund te shkarkosh cdo lloj libri…

70. Pdfdrive – Eshte nje motor kerkimi me mbi 70 milion libra qe mund ti shkarkosh si pdf.

71. Sci-Hub – Sic e thashe me siper, nese te shkarkosh nje studim eshte me pagese, kerkoje ketu se mund te jete.

72. zLibrary – Nje tjeter faqe shume e madhe ku mund te gjesh letra kerkimore, apo libra te ndryshem.

73. Libgen – Nje faqe e papare, dhe eshte e cuditshme qe eshte akoma online.

74. Bookfi – Permban mbi 2.4 milion libra.

Scroll to Top