30 Libra qe mund te te ndryshojne jeten dhe qe duhen lexuar

Keto jane librat me te mire qe duhen lexuar dhe qe mund te t’ndryshojne jeten.

1. Meditations nga Marcus Aurelius

Perandoret Romak jane te njohur per shume gjera si trimufet ushtarake, ndertesa masive me emrin e tyre, por jo per pikepamjet e tyre filozofike.

Perjashtim ben, Marcus Aurelius.

Ai e udhehoqi perandorine Romake nga 161 AD deri kur vdiq 25 vite me vone.

Mendimet e tij kane arrdhur ne librin “Meditations” dhe jane shkruar gjate periudhes kur ai ishte ne fushatat ushtarake ne Europen Lindore.

Edhe pse ishin shkruar per ngushellim personal dhe motivim, ai krijoi nje nga veprat me te mira ne filozofi.

2. David and Goliath nga Malcolm Gladwell

Titulli te tregon ekzaktesisht se per cfare ben fjale.

Si njerezit normal mposhtin gjigandet?

Ne te gjithe e dime historine e Davidit dhe Goliath. Dhe pershtypja jone e pare eshte se Davidi qelloi me fat.

Por, ne kete liber, Gladwell na tregon se forca e madhe qe ka dikush mund te jete edhe dobesia me e madhe.

Ai tregon shume histori se si disa njerez e kthyen dobesine ne nje avantazh.

Kombinoje kete me aftesite e Malkolm per te treguar nje histori, dhe produkti eshte… nje kryeveper.

3. Man’s Search For Meaning nga Victor Frankl

Viktor Frankl u lind me 1905 ne Viene. Ai po ashtu mori doktoraturen si psikiater ne Universitetin e Vienes.

Mes 1942 dhe 1945 ai u mbajt ne disa kampe Naziste, perfshire Auschwitz. Pervec motres se tij, e gjitha familja e tij nderruan jete.

Ky liber permban perjetimet e tij.

Ai argumenton se ne nuk mund ta shmangim vuajtjen por mund te zgjedhim ta perballojme, ti gjejme kuptim, dhe te ecim perpara.

Ai vdiq ne 1997, dhe gjate kesaj kohe, ky liber shiti 10 milion kopje ne 24 gjuhe te ndryshme.

Nje syrvejim nga Libraria e Kongresit ne SHBA i pyeti lexuesit te thone nje liber “qe beri diferencen ne jeten tende”

“The Man’s Search for a meaning” ishte nje nga librat me influenues ne Amerike.

4. A Brief History of Time nga Stephen Hawking

Stephen Hawking ishte ndoshta shkencetari me i famshem ne bote.

Nga 1979-2009 ai ishte Profesor Lucasian i Matematikes tek Cambridge- nje pozicion qe u mbajt edhe nga Sir Isaac Newton.

Ai eshte perpjekur qe te kombinoje dy arritje madhore te fizikes moderne(teoria kuantike dhe relativiteti) – ne nje teory te madhe.

Ky liber i solli atij fame dhe njohje publike.

Pas publikimit, njerezit benin shaka per shkak te paaftesise se njerezve per ta mbaruar. Por ato shaka jane te padrejta.

Eshte nje liber qe nuk eshte dhe aq i veshtire per tu kuptuar. Dhe te jep pergjigjet e avancuara qe shkencetaret po u japin pyetjeve mbi origjinen, natyren dhe fatin e universit.

Lexo: 50 kuriozitete shkencore qe ndoshta nuk i ke ditur

5. The Story of My Life nga Helen Keller

Ky liber flet per triumfin e saj ndaj mungeses se degjimit dhe verberise.

Historia e saj u be nje simbol shprese per te gjithe lexuesit anembane botes.

Helen Keller u lind ne Atlanta.

Kur ishte 19-muajshe, ajo kishte nje semundje misterioze qe i demtoi degjimin dhe shikimin.

Prinderit e saj, kerkuan nje menyre per ta ndihmuar ate.

Ata takuan Alexander Graham Bell, shpikesi i telefonit, dhe pioner i edukimit per njerezit qe nuk degjojne.

Ai i prezantoi me nje mesuese 20-vjecare te quajtur Anne Sullivan.

Anne pranoi qe te kujdeset per Helen.

Miqesia mes tyre zgjati 50 vjet.

Me nje vendosshmeri dhe durim te jashtezakonshem, si edhe nje program mesimor beri te mundur qe Helen Keller te behen personi i pare qe diplomohet.

Me pas nje autore best-seller dhe nje aktiviste sociale.

Vitet e para te ketij bashkepunimi jane te rregjistruara ne kete liber.

6. The Autobiography of Malcolm X nga Alex Haley

Malcolm u lind ne Omaha, Nebraska. Ai ishte djali i nje predikuesi Baptist.

Kur ishte vetem 6-vjec, babai i tij u gjet i vrare. Me shume mundesi autoret ishin pjese e grupit Ku-Klux-Klan.

Disa vite me vone, mamaja e tij, e cila nuk e kishte kaluar humbjen, u shtrua ne nje spital psikiatrik ku kaloi pjesen e mbetur te jetes atje.

Malcolm ishte nje femije shume inteligjent dhe president i klases.

Por me pas ai u fut ne rrugen e krimit dhe u burgos per dhjete vjet ne 1946.

Ne burg ai konvertohet ne nje musliman, dhe ndryshon emrin e tij ne Malcolm X.

Ne fjalet e tij, “Little, ishte emri qe skllavopronaret e barrdhe u kishin dhene te mbanin paraarrdhesit e mi”.

Sapo del nga burgu ai behet nje mbrojtes i te drejtave te Afro-Amerikaneve. Dhe kerkonte qe te barrdhet dhe njerezit me ngjyre te jetonin vecmas nga njeri-tjetri.

Ne 1964, pas nje pelegrinazhi ne Meke, dhe pasi vizitoi shume vende muslimane ne Afrike, ai refuzoi mendimet ndarese.

Tani ai besonte qe njerezit e mire nga te gjitha rracat mund te bashkoheshin dhe te luftonin diskriminimin e padrejtesine.

Por ne 25 shkurt 1965, ai u vra ndersa do jepte nje fjalim ne New York.

Edhe pse tre njerez u denuan per vrasjen e tij, polemika se kush ishte me te vertete vrasesi ekzistojne edhe sot.

Kushdo qe ishte fajtor, vrau nje nga Amerikanet me te jashtezakonshem te gjenerates se tij.

7. A testament of hope nga Martin Luther King

Martin Luther King Jr lindi ne Atlanta, Georgia.

Ai ishte djali i nje predikuesi Baptist. Me pas u be edhe ai nje pastor ne Alabama.

Martin mori lidershipin ne nje nga fushatat me te medha per barazi rracore ne SHBA.

Ai ishte zemra e levizjes civile, duke dhene me qindra fjalime. Dhe duke luajtur nje rol madhor ne demonstrata si ajo e vitit 1963 ne Washington per barazi dhe punesim.

Ne vitin 1964, ai u be personi me i ri qe merr cmimin Nobel per paqe.

Fatkeqesisht, 4 vite me vone, MLK u vra ndersa rrinte ne ballkonin e nje hoteli ne Memphis.

“Nje testament shprese” permban fjalet me inspiruese qe Dr King i dha botes.

8. The Road Less Traveled nga Scott Peck

Ai lindi ne New York City, studioi tek Harvard dhe me pas sherbeu per nje dekade si psikiater ne ushtrine Amerikane.

Ky liber u publikua ne 1978, por u be best-seller vetem pas 1980.

Shume guru fitojne fame duke ofruar menyra qe ti mund te arrish suksesin pa dhimbje.

Por Scott Peck nuk eshte nga ata.

“Jeta eshte e veshtire” thote ai ne pjesen hapese te librit, dhe vazhdon…

“Eshte nje e vertete e madhe, nje nga me te medhate. Eshte nje e vertete e madhe sepse sapo ta shohim kete te vertete, ne mund ta kapercejme.

Sapo ta kuptojme se jeta eshte e veshtire-kur ta kuptojme dhe pranojme me te vertete- atehere jeta nuk eshte me e veshtire”.

9. Fight Club nga Chuck Palahniuk

Ndjek experiencen e treguesit i cili po vuan nga insomnia.

Ai gjen qetesi duke u shtire si dikush me semundje te rende dhe duke shkuar ne disa grupe suporti.

Bota e tij ndryshon, pasi takon nje njeri misterioz te quajtur Tyler Durden. Se bashku ata krijojne nje klub ku njerezit perleshen me njeri tjetrin.

Shume njerez i bashkohen ketij klubi.

Sic thote edhe Tyler, “Ajo qe shikon tek ‘fight club’, eshte nje gjenerate meshkujsh te rritur nga grate. Burra qe nuk kishin nje figure aterore qe tu mesonte si te beheshin meshkuj”.

Perleshjet nuk jane per te fituar apo bere para.

“Fight Club” eshte nje menyre per anetaret te ndihen te gjalle.

Ndersa klubi fillon te behet me i famshem, Tyler e perdor per te shperndare idete e tij kunder konsumit.

Ai perzgjedh anetaret me te devotshem dhe sulmon dyqanet e korporatave.

Ky paralajmerim paraqet sesi ndihet Tyler Durden:

10. Zen and the Art of Motorcycle Maintenance

Eshte nje nga librat me influencues gjate 50 viteve te fundit.

Eshte historia e nje babai i cili bashke me djalin e tij udhetojne me motorciklete pergjate Amerikes Veri-perindimore. Dhe behet nje odise personale e filozofike mbi pyetjet themelore te jetes.

Me shume libra te mrekullueshem

11. “The Alchemist” nga Paolo Coelho

12. “The Diary of a Young Girl” nga Anne Frank

13. “Anna Karenina” nga Leo Tolstoy

14. “The Stranger” nga Albert Camus

15. “Love Is a Mix Tape” nga Rob Sheffield

16. “The tipping point” nga Malcolm Gladwell

17. “Zero to one” nga Peter Thiel

18. “The Defining Decade” nga Meg Jay

19. “GÖDEL, ESCHER, BACH” nga Douglas Hofstadter

20. “I Shouldn’t Be Telling You This”nga Kate White

21. “The Subtle Art of Not Giving a F*ck” nga Mark Manson

23. “The Black Swan” Dhe “Antifragile” nga Nassim Taleb

The Ultimate Managed Hosting Platform

Lexo me shume:

74 Faqe Interneti qe Ndihmojne Studentet

23 Librat Me te Mire Psikologjik qe Duhen Lexuar

Scroll to Top