Vitaminat dhe influenca e tyre ne shendet dhe semundje

Vitaminat jane perberje te fuqishme organike qe gjenden ne perqendrime te vogla ne ushqime.
 
Ato performojne funksione specifike dhe vitale ne kimine e trupit. Eshte e pamundur te kete jete pa te gjitha vitaminat esenciale.
 
Funksionet e ndryshme te vitaminave me te zakonshme, simptomat e mungeses se tyre, burimet natyrale, sasia e rekomanduar ditore eshte e shpjeguar shkurt si me poshte:
 
1-Vitamina A
 • Eshte esenciale per rritjen dhe vitalitetin
 • Nderton rezistencen e frymemarrjes ndaj infeksioneve te ndryshme qe mund te kete dhe vepron me shume ne sy dhe stomak
 • Parandalon semundjet e syve dhe luan nje rol vital per nje lekure ushqyese dhe per flokun.
 • Ndihmon ne parandalimin e plakjes.
Burimet kryesore jane peshku, melcia, qumeshti, vezet, gjalpi, djathi, perimet jeshile, domate dhe frutat si kumbullat e thara, mango, papaja, kajsi, pjeshka, bajame dhe fruta te thata.
 
Nje mungese e gjate e vitamines A mund te rezultoje ne
 • inflamacion te syve
 • shikim te dobet
 • ftohje te shpeshta
 • dhembe difektoz
 • semundje te mishrave te dhembeve.
 
Ato jane nje variatet i madh vitaminash ne grupin B.
Grupi i vitaminave B perfshin
 • B1(Tianine)
 • B2(Riboflavin)
 • B3(Niacin)
 • B5(Acid pantenoik)
 • B6(Piridoksine)
 • B9(Acid folik).
 
3-Vtamina C
Eshte esenciale per
 • rritjen dhe mbajtjen normale per te gjithe indet e trupit, vecanerisht ato te kyceve, kockave,dhembeve dhe mishrave te dhembeve
 • Te mbron ndaj infeksioneve dhe vepron si antibiotik i pademshem
 • sherben si nje mbrojtje ndaj te gjirha formave te stresit
 • te mbron ndaj efekteve te demshme te kimikateve toksike
 • Ndihmon ne uljen e kolesterolit ne gjak.
Kjo vitamine eshte e gjendur ne agrume, manaferra, perime jeshile, domate, patate.
 
Mungesa e saj mund te shkaktoje
 • Anemi
 • mishra te dhembeve te gjakosur
 • sherim i ngadalte i plageve
Sasia e rekomanduar ditore eshte 50-75mg per te rriturit dhe 30-50 mg per femijet.
 
4-Vitamina D
Eshte e nevojshme per nje
 • funksionim normal te kockave dhe dhembeve
 • per formimin e gjendrave tiroide
 • Asiston ne asimilimin e kalciumit, fosforit dhe mineraleve te tjera nga trakti i tretjes.
Kjo vitamine gjendet tek peshku, qumeshti, vezet, gjalpi dhe tek farat.
 
Mungesa e saj mund te coje ne deformimin e kockave dhe con ne prishjen e dhembeve.
 
Eshte e nevojshme per trajtimin e lodhjes muskulare, kapsllekun dhe nervat.
 
5-Vitamina E
Eshte esenciale per
 • funksionet normale riprodhuese, fertilitetin dhe per energjine fizike
 • Parandalon acidet e yndyrore te patretshme dhe vitaminat qe treten ne yndyre nga shkaterrimi ne trupin tuaj nga oksigjeni
 • Zmadhon enet e gjakut dhe e permison qarkullimin
 • Parandalon semundjet e zemres, astmen, artritin dhe shume komplikime te tjera.
Eshte e disponueshme ne perimet jeshile, qumesht, veze, fara dhe arra.
 
Mungesa e saj con ne sterilitet tek meshkujt dhe abortime te perseritura tek femrat si edhe semundje te zemres.
 
6-Vitamina K
Eshte e nevojshme per qarkullim normal te gjakut. Per parandalimin e gjakderrdhjes dhe funksionim normal te melcise.
 
Kjo vitamine gjendet tek e verrdha e vezes, qumesht, kos, perime jeshile, spinaq, laker dhe domate.
 
Mungesa e saj con ne kolit, ulje te vitalitetit dhe plakje te parakohshme.