Ushqime te pasura ne fiber

Fibra eshte shume e rendesishme per shendetin tend. Fibra e mban peshen normale.
 
Arsyeja eshte se ushqimet qe kane vlera te larta ne fiber te bejne te ndjehesh me plot sepse jane masive ne menyre natyrale, e cila e ben stomakun te ndjehet me plot.
 
Fibra ka trguar se e ngadaleson procesin e tretjes keshtu ti mund te qendrosh me gjate pa u ndjere i uritur.
 
Po ashtu e ul sasine e yndyres dhe kalorive qe thithen nga trakti i tretjes.
Fibra i largon te gjitha mbetjet qelizore. Pastron kolesterolin, toksinat e mjedisit dhe tepricat e hormoneve dhe largon mbetjet.
 
Dieta ne fiber e redukton rrezikun e semundjeve te zemres, diabetin, dhe shume lloje kanceri.
 
Shume persona qe vuajne nga kapslleku nuk konsumojne pothuajse fare fiber.
 
Fibra ka tendencen te gjendet ne ushqime qe jane plot me antioksidante, fytokimikate, fenole dhe lende te tjera ushqyese. Eshte e rekomanduar te merret 25 gr fiber ne dite.
 
 1. Brokoli-5.5gr fiber ne 100 gr brokoli 
 2. Lakra-3mg 
 3. Manaferrat-8 gr fiber per nje filxhan me manaferra
 4. Perimet jeshile-2 mg fiber 
 5. Dritherat-2mg 
 6. Fasule-6 mg 
 7. Molla-4.4 gr 
 8. Kumbulla te thata-7.7 gr per filxhan
 9. Bajame-3.5gr per 28.3 gr
 10. Kikirike-4.6gr per 57.6 gr
 11. Gjalp kikiriku nje luge 2.6 gr
 12. Fiq te thate-14.6 gr ne nje filxhan 
 13. Avogadro-10 gr fiber 
 14. Darrdha-5.5 gr fiber
 15. Bizele-16.3 gr fiber

Fibra nga ushqimet vs. Fibra nga supplementet

Menyra me e mire eshte te marresh fibren nga ushqimet sepse bashke me te merr edhe vitaminat dhe mineralet esenciale. Fibra nga suplementet nuk ti siguron elemente te tjere por te ndihmon te permbushesh sasine ditore te kerkuar. Konsultohu me doktorin perpara se te marresh suplemente per shkak se mund te shkaktoje gazra. Nese i merr, merri ne sasi te vogel dhe pi shume lengje.