Tiparet e nje mashkulli alfa

Cfare eshte nje mashkull alfa?

Pershkruhet si nje individ dominant i cili mund te marre rolin e drejtimit ne nje situate social apo profesionale.

Psikologjia e nje mashkulli alfa

Nje mashkull alfa nuk eshte special pse eshte terheqes apo ka para, por sepse eshte me i forte menderisht dhe ka me shume vetbesim se te tjeret rreth tij.

Ai eshte i gatshem qe te sfidoje cdokend qe ti tregoje se kush eshte me i miri.

Dhe pjesa me e rendesishme eshte se ai eshte i gatshem te punoje me fort se te tjeret per te arritur aty ku duhet.

Muhamed Ali, kur ndihej i rraskapitur ne stervitje thoshte: ” Vuaj tani dhe jeto pjesen tjeter te jetes si nje kampion”.

Nuk eshte e thjeshte per te fituar.

Ne kemi shembuj konkret qe i shohim cdo dite si Donald Trump, Elon Musk, Muhamed Ali, Konor McGregor, Kristiano Ronaldo e shume te tjere…

Ata jane fitues qe luftuan shume per te arritur aty. Ti mund ti kesh inat per sjelljen e tyre, por s’mund te besh asgje vecse ti respektosh ata.

Ndonjehere ne mund ti quajme arrogant dhe ndonjehere mund te kemi te drejte. Por ata nuk jane arrogant pa anje arsye, ata e fituan.

Per shembull, Muhamed Ali gjithmone do e mburrte veten dhe tregonte nje vtebesim ekstrem.

Ai do fliste sesa superior eshte ndaj kundershtarit dhe bente deklarata qesharake ndaj sfiduestit.

Ai e dinte sa shume stervitej dhe cfare duhej bere qe te ishte me i miri.

Tani per te flasin statistikat, 61 fitore dhe vetem 5 humbje.

The Ultimate Managed Hosting Platform

Tani ketu eshte nje liste e 7 karakteristikave qe ka nje mashkull alfa:

1. Ai ka vetbesim – Nje mashkull alfa shfaq vetbesim. Ai e di kush eshte dhe cfare aftesishe ka.

2. Nje alfa nuk ka frike deshtimin – Nuk ka asnje person ne kete planet qe nuk ka deshtuar ne dicka. Ne te gjithe jemi te destinuar per te deshtuar ndonjehere. Ne te gjithe e kalojme dhe duhet te mesojme prej saj. Dhe kjo eshte shume normale.

Nje alfa ka te njejten pikepamje per deshtimin. Ai e ndjen se cdo deshtim eshte nje eksperience ku mund te mesoje dhe ti ofroje zhvillimin. Deshtimi nuk eshte nje opsion per te. Ai do punoje me fort se te tjeret per te arritur suksesin.

3. Disiplina – Nje mashkull alfa e ndan mendjen per te bere dicka dhe e fokuson gjithe vemendjen aty. Ai e motivon veten e tij. Perpjekjet e tij e furnizojne per te ecur drejt objektivit. Ky tipar i ben alfat shume terheqes per femrat. Ata jane burra qe ja dalin vet, qe nuk kane nevoje tu thuash cfare te bejne, edhe pse mund ta ndjekin keshillen qe u jep. Femrat i duan meshkujt qe kane vetbesim dhe qe i marrin vete vendimet.

4. Ai zgjidh problemet – Kur situata komplikohet dhe nuk ka nje zgjidhje te shpejte, njerezit e kthejne veshtrimin nga alfat. Vetbesimi i tyre do ndihmoje qe ti jape zgjidhje problemit. Mund te jete alfa ne kompanine tende qe gjithmone e gjen nje rrugedalje dhe qe ka nje kendveshtrim ndryshe nga te tjeret. Gjithashtu nje alfa do e pranoje kur e ka gabim. Ai eshte burre i fjales. E pranon kur gjerat shkojne keq dhe e pranon kur e ka gabim. Nese nuk ka qene i drejte me dike, alfa do e pranoje dhe do kerkoje falje per ate gje.

5. Ata jane dominant – Ne nje grup me njerez, dikush mund te perpiqet te marre drejtimin por alfa gjithmone do e gjeje menyren per te qene dominant. Ai mund ti degjoje opinionet e tua, por si perfundim ai e merr drejtimin.

6. Nje mashkull alfa eshte nje individ i edukuar – Nuk do te thote patjeter qe ka nje diplome, por qe ka nje etje per njohuri. Ai meson, dhe kjo e ndihmon qe te lidhet me njerez te ndryshem.

7. Eshte nje lider natyral – Ky eshte tipari me i zakonshem i alfas. Kur vjen koha per tu ngritur, ai eshte i vetmi qe merr pergjegjesine. Nese jane ne ushtri, apo ne sport kur skuadra kerkon per dike qe te beje diferencen, ai eshte i duhuri. Ai eshte personi qe ti kerkon udhezim kur gjerat veshtiresohen.

Scroll to Top