Si te rrisesh qarkullimin e gjakut

Eshte shume e rendesishme sepse kur ke nje qarkullim te dobet te gjakut, ti je ne rrezik qe te vuash nga nje sere semundjesh:
Semundjet e zemres, presion i larte i gjakut, diabeti, memorje te dibet, humbje te muskulit, probleme seksuale etj.
E gjitha kjo sepse gjaku con oksigjenin dhe lendet ushqyese ne cdo organ dhe ne cdo qelize te trupit tone. Shkaktaret tipike te qarkullimit te dobet jane duhani, obeziteti, mungesa e stervitjes fizike, stresi, mungesa e lendeve ushqyese e vitaminave dhe mineraleve.
Te gjitha keto jane te rregullueshme dhe nen kontrollin tend. Jane shume menyra natyrale qe ti mund te permisosh qarkullimin e gjakut.
 
1-Ndal duhanin
Sepse e rrit kolesterolin. I forcon arteriet dhe shkakton enet e gjakut te ngushtohen. Nese pi duhan, merr nje vendim dhe perkushtoju per ta lene duhanin njehere e pergjithmone.
 
2-Bej ushtrime fizike
Te ecurit, vrapi, noti, te ecesh me biciklete. Gjithashtu nje ecje e shpejte mund te behet nga gjithesecili. Keshtu nuk ka asnje justifikim per te mos marre 20-30 minuta ecje ne dite.
Sa me shume muskuj te kesh, aq me i mire eshte gjaku dhe aq me te medha jane arteriet, me fleksible eshte gjaku neper vena.
 
3-Dieta
Duhet te reduktosh sheqerin qe merr sepse rrit nivelin e insulines. Duhet te perish fruta,perime, bime bishtajore,peshq dhe arra. Konsumo shume uje qe te rritesh volumin dhe qarkullimin e gjakut. Gjitahshtu duhet te eliminosh pijet qe permbajne kafeine. Kafeina i ngushton enet e gjakut dhe shton hormonin e stresit, kortisolin.
 
4-Menaxhimi i stresit
Ti duhet te menaxhosh stresin. Kjo sepse kur ti je nen trysnine emocionale te stresit, gjendrat e adrenalines sekretojne shume lloje te ndryshme hormonesh qe perfundojne ne ngushtimin e eneve te gjakut, arterieve duke shkaktuar ankth dhe sulme te panikut.
 
5-Vitaminat dhe mineralet
Nje nga mineralet me te rendesishem eshte magnezi. I cili nevojitet per muskulin e zemres dhe ndihmon sistemin e eneve te gjakut. Magnezi kerkon kalcium per absorbimin e plote ,keshtu qe duhet te jesh i sigurte se je duke marre edhe kalcium.
Gjithashtu duhet te marresh vitamina C, D, E, K2 te perdorura se bashku. Ne fakt ne nje prove klinike tregoi se ky kombinim ndihmon ne reduktimin e sulmeve te zemres me 50%. 
Ne rekomandojme te lexoni: