Si te behesh nje lider karizmatik

Kur ne mendojme per cilesi te liderave, mendja na shkon tek nje lider i madh dhe kurajoz.

Ndonjehere ne duam qe te behemi si ata. Ajo qe nuk kuptojme eshte se ne i kemi ato cilesi, por ndoshta nuk i perdorim vazhdimisht.

Nje lider i suksesshem nuk i fitoi ato cilesi po ne ate kohe qe krijoi kompanine ose kur u ngrit ne detyre. Ai ka qene duke i perdorur dhe perfeksionuar ato cilesi gjate gjithe jetes se tij/saj.

Ti mund te besh te njejten gje me aftesite the cilesite e tua.

Aftesite e mira per tu marre me njerezit do te t’transformojne nga nje menaxher ne nje lider.

Askush nuk ka thene se aftesite e lidershipit vijne ne menyre natyrale, dhe shpeshhere nuk vijne.

Jane disa njerez qe e bejne kete instiktivisht, por shumica e njerezve duhet te edukohen dhe trajnohen per tu bere lidera efektive.

Cfare do te thote te jesh nje lider?

Do te thote ti ndihmosh njerezit te arrijne ate per te cilen jane te afte.

Te vendosesh nje vizion per te arrdhmen, te inkurajosh, te drejtosh, dhe te mbash nje lidhje te shendetshme.

Nje lider duhet te pyese:

Ku eshte kjo skuader duke shkuar?

Kujt po perpiqemi ti sherbejme?

Si mund ta permisojme cilesine e punes sone?

Pergjigjet specifike per keto pyetje ndryshojne po aq sa njerezit qe udhehiqen, po aq sa edhe vet liderat.

The Ultimate Managed Hosting Platform

Me e rendesishmja eshte se liderat i japin pergjigje ketyre pyetjeve.

Keto keshilla dhe teknika do te te ndihmoje qe te gjesh liderin brenda vetes:

1. Ji Autentik

Nuk ka asnje menyre korrekte per te udhehequr, dhe liderat e talentuar vijne ne personalitete te ndryshme.

Disa jane zhurmshem ose te qete, te buzeqeshur ose serioz, te ashper ose te bute, shprehes ose te turpshem. Mosha, gjinia, rraca nuk kane rendesi ne percaktimin e nje lideri.

Nuk mundesh te gjesh nje lider qe e pelqen dhe ta imitosh. Ka shume pak mundesi te kesh sukses duke imituar dike tjeter qe eshte i suksesshem.

Te jesh nje lider te kerkon te zbulosh se kush je ne te vertete.

Kerko per cilesi personale qe mund ti zoterosh, dhe nese nuk i ke, ti mund te mesosh ti implementosh ne personalitetin tend.

Disa nga cilesite jane- Nje imagjinate e mire, nje mentalitet pozitiv, kembengulje, entuziazem dhe shume te tjera.

Hapi i pare drejt suksesit eshte te indetifikosh pikat e forta te karakterit tend.

2. Vendos Objektiva

Objektivat i fokusojne perpjekjet dhe te lejojne te matesh suksesin. Si edhe  te japin nje sens urrgjence qe puna duhet te behet tani.

Vendos objektiva qe jane reale dhe sfiduese. Qe jane te qarte dhe te matshme, per nje kohe te shkurter dhe afatgjate.

Kur ti arrin nje objektiv, merr nje sekonde per ta lavderuar veten.

Me pas leviz tek objektivi i tjeter, me guxim, me force, dhe me energji per shkak te objektivit qe sapo arrite.

Asnjehere mos u ndal se kerkuari dicka ndryshe. Mos u kenaq me ate qe po ben.

Gjithmone mundohu te kerkosh nje metode qe te permisosh ate qe po ben, edhe ne qofte se eshte e konsideruar kunder rregullave te industrise.

Ata qe nuk vendosin objektiva, ndjekin por nuk drejtojne. Ata bejne mire kur koherat jane mire. Megjithate, kur koherat veshtiresohen, ata lihen mbrapa.

Vendos objektiva te vegjel, planifiko cdo detaj, puno fort per ti arritur, ki sukses, perserit ciklin.

Idea eshte te vendosesh objektiva dhe lufto qe ti arrish.

Ndonjehere do kesh sukses.

Ndonjehere do te kerkoje me shume kohe sesa kishe menduar, dhe ndonjehere nuk e arrin ashtu sic e kishe planifikuar. Disa gjerat thjesht nuk jane te destinuara te ndodhin.

Idea eshte qe te planifikosh dhe te ecesh perpara.

3. Fokusi

Nuk eshte dhe aq e komplikuar te jesh nje lider i mire.

Ti duhet te qendrosh i fokusuar, dhe te jesh i vetdisiplininuar. Duhet gjithashtu te duash deshperimisht suksesin.

Cdokush qe ka shkuar ne maje, e ka arritur duke punuar fort.

Krijo nje objektiv te qarte ne mendjen tende, dicka qe e do me te vertete.

Beso ne veten tende dhe ji kembengules, dhe mos lejo te hutohesh.

Liderat e dine me saktesi ate qe duan te arrijne dhe punojne drejt nje objektivi specifik. Rezulati… motivim mbinjerezor.

Kembengulja eshte pjesa tjeter e ekuacionit. Qe te marresh ate qe do ne jete, ti duhet te besosh ne vetvete dhe te jesh i gatshem te shkosh pas saj.

Liderat nuk e humbin kurre fokusin.

4. Balancoje jeten tende

Eshte vitale te balancosh jeten, te besh vend edhe per gjera te tjera pervec punes. Duke balancuar jeten tende, ti do te krijosh lidhje me te lumtura.

I ben njerezit te ndihen me energjik, te fokusuar, dhe me produktive ne pune.

Nese do te behesh nje lider i madh, duhet ti mbash te gjitha pjeset e jetes tende te forta dhe te paprekura.

Nje lider qe merr vendime te rendesishme, qe ben para per kompanine, por qe nuk shkon mire me gruan dhe femijet, po humbet nje pjese kritike te jetes.

Nese do te jesh nje lider i mire duhet te jesh i/e kompletuar.

Ndonjehere eshte e veshtire qe te krijosh balance ne jeten tende, sidomos nese ke shume ambicie. Puna duket me urrgjente, dhe me shume kritike.

Te krijosh nje ndarje te arsyeshme te kohes mes punes dhe familjes eshte nje sfide e madhe. Megjithate, ia vlen te perballesh me kete sfide.

Nje performance e larte vjen nga nje balance mes punes dhe familjes.

5. Entuziazmi

Entuziazmi eshte ngjites, dhe i ben te tjeret te pergjigjen. Nese ti nuk ndjen entuziazem per nje ide ose produkt, askush nuk do ta kete.

Menyra me e mire qe te besh dike tjeter te emocionohet per nje ide eshte qe ti te emocionohesh.

Nese do te ndryshosh mjedisin, ne fillim ndrysho veten tende.

Ti nuk mund ta simulosh entuziazmin, por absolutisht qe mund ta krijosh. Eshte nje ndjenje qe duhet te vije nga brenda teje.

Ti mund te krijosh entuziazem kur ti beson ne veten tende dhe ne ate qe po ben.

Tregoji vetes cfare te pelqen tek ajo qe po ben. Me pas sillu me entuziazem. Tregoi dikujt per te, tregoju se pse te intereson kjo pune.

Kur ti e rrit entuziazmin, ti zvogelon lodhjen, tensionin, dhe stresin.

Kur ti ke objektiva ne jete, dhe kur do me te vertete qe ti arrish, atehere entuziazmi do te vije.

Sapo zgjohesh ne mengjes, merr nje minute te mendosh per dicka te bukur dhe te kendshme qe do te te ndodhe gjate dites.

Nuk ka nevoje te jete dicka e madhe. Ndoshta eshte nje pjese e punes qe ti gjithmone ja kalon mire, ose kur do te takosh ndonje shok pas pune.

Sapo te zbulosh qe je i emocionuar per dicka, eshte e thjeshte qe te zhvillosh aftesine qe te emocionohesh per cdo objektiv.

Ji i entuziazmuar, shiko se cfare impakti ka tek njerezit perreth teje. Ata do te jene me produktiv dhe me te dhene te ndjekin ty.

Asnjehere mos e nenvlereso fuqine e entuziazmit.

6. Motivo njerezit

Jepu njerezve nje sens te vertete qellimi, nje ndjenje se ai/ajo eshte duke punuar per dicka te vleshme.

Njerezit jane te motivuar per te ecur perpara kur ata punojne per nje objektiv te perbashket.

Mundohu ti njohesh njerezit, perfshij ata, pyeti se cfare mendimi kane dhe jepu nje kompliment per nje pune te mire. Ndaje suksesin me ta. Kerko nje keshille dhe nese ka mundesi, ndiqe.

Mundohu ti besh ata te kuptojne sa te vleshem jane.

Me fjale te tjera, trego qe ke besim, respekt dhe qe kujdesesh per ta.

Beje kete, dhe do ta rrethosh veten me njerez te motivuar.

Kujdesu per njerezit e tu, dhe biznesi do te kujdeset per veten e tij.

Ketu jane 3 teknika per te motivuar

1. Perfshij punonjesit- Mundohu ti pyesesh, ose te tjapin nja dy sygjerime sesi mund te permisohesh.

Ata do te ndihen shume mire nese e zbaton idene e tyre.

2. Trajtoji ata si individuale- Ji i mire me njerezit e tu dhe trajtoji me respekt. Thuaj ckemi, buzeqesh, mundohu ti njohesh.

Nuk mund te besh njerezit te ndjejne dicka qe ti nuk e ndjen vete.

Kujdesu per ta sinqerisht dhe do te marresh te njejtin respekt mbrapsht.

3. Lavdero nje pune te bere mire- Mos u bej si ata prinderit e heshtur, jo-aprovues qe shume nga ne u rriten me ta. E kam fjalen per ata prinder qe nuk e lavderojne femijen e tyre kur merr 10 ne test.

Eshte perseri nje femije brenda cdonjerit  prej nesh qe pret nje lavderim.

Tu tregosh njerezve qe kane bere nje pune te shkelqyer do ti beje ata te ndjehen mire.

Tregoju njerezve ne jeten tende qe i respekton, dhe qe e vlereson kontributin e tyre. Qe ti do nga ata te mesojne dhe te zhvillojne potencialin e tyre te plote.

7. Degjo per te mesuar

Jane dy arsye shume te mira per te degjuar njerezit.

Ti meson ne ate menyre, dhe njerezit u pergjigjen atyre qe degjojne.

Kjo pike duket shume e qarte, saqe duket dicka e pakuptimte per tu shkruar. Por, eshte nje mesim qe shume njerez e kalojne jeten duke harruar ta aplikojne.

Asnje nuk mund te dije gjithcka. Duke degjuar te tjeret eshte menyra me e mire per te mesuar.

Do te thote te degjosh punonjesit, klientet, familjen, shoket- Edhe ate qe kritiket me te ashper kane per te thene.

Nuk do te thote te fiksohesh pas opinionit te te tjereve, por thjesht ti degjosh.

Ti do ti falenderosh per shume nga idete e tyre.

Eshte nje rregull kryesor per te ndjekur nese do te kesh sukses ne jeten sociale dhe ne biznes.

Njerezit ne cdo vend i duan ata qe degjojne. Me shume, ata gjithmone pergjigjen ndaj dikujt qe i degjon.

Eshte nje tregues qe i konsideron si te rendesishem.

Eshte e vertete ne boten e biznesit dhe eshte shume e nevojshme ne shtepi. Aplikohet tek cdonjeri qe ne takojme gjate jetes tone.

Mundohu te njohesh njerezit, fol me cdo njeri qe takon, degjo me vemendje, dhe asnjehere mos e trego veten se je mbi te tjeret.

Degjo per te influencuar

Dean Rusk tha, “Te degjosh eshte menyra per te bindur te tjeret me veshet e tu .” Mund te duket e cuditshme por eshte metoda me e mire ti kthesh njerezit nga mendimi jot.

Mund te jete nje mjet i fuqishem per te bindur te tjeret ta shikojne boten ashtu sic e sheh ti.

Do te tndihmoje te kuptosh se cfare eshte duke menduar tjetri.

Pse thane jo?

Cila eshte arsyeja pas kesaj?

Pse nuk i pranojne idete e tua?

Disa njerez flasin shume kur duan ti bindin te tjeret se kane te drejte. Keshtu, leri te flasin. Ata dine me shume per problemet e tyre sesa ti.

Nese nuk je ndakort me ta, ti mund te jesh i tunduar ta nderpresesh. Mos e bej, eshte e rrezikshme. Ata nuk do te te kushtojne vemendje, kur kane edhe shume ide per te shprehur.

Degjo me durim dhe me mendje te hapur. Inkurajoji qe te shprehin idete e tyre plotesisht.

Ata nuk do te harrojne, dhe ti mund te mesosh dicka te re.

Askush nuk eshte me bindes se nje degjues i mire.

8. Si te perballosh gabimet, ankesat, dhe kritikat

Une bej gabime, ti ben gabime, te gjithe ne bejme gabime.

Jane dy te verteta persa u perket gabimeve:

Numri nje, ne te gjithe i bejme.

Numri dy, ne jemi te shpejte per ti drejtuar gishtin dikujt kur gabon, por e urrejme kur dikush na drejtohet neve.

Asgje nuk e vret egon tone me shume se kur dikush na thote qe kemi marre nje vendim te gabuar ose qe kemi pasur nje performance te dobet ne pune.

Eshte edhe me e veshtire kur kritika eshte korrekte.

Megjithate, eshte normale qe te besh gabime, te marresh ankesa nga klientet ose punonjesit. Askush nuk eshte forme gjithe kohen.

Keshtu, si ti perballosh gabimet?

Ne fillim, krijo nje ambjent ku njerezit jane te hapur qe te marrin keshilla ose kritika konstruktive.

Tregoju atyre qe te besh gabime eshte nje pjese natyrale e jetes. Nje menyre eshte te pranosh gabimet e tua.

Kujto, ti nuk mund te presesh nga te tjeret ate qe nuk je i gatshem ta besh vete.

Prano fajin tend, behu i pari te pranosh gabimet e tua. Te gjithe do thone, “Jo, nuk eshte dhe aq keq”. “Nuk eshte se ka shume rendesi”.

Bej te kunderten, fajeso njerezit e tjere per dicka.

Te gjithe do fillojne te te kundershtojne ty, dhe do te shpjegojne se pse ata kane te drejte dhe nuk kane faj.

Per te qeshur, apo jo, si funksionon psikologjia njerezore?

Eshte e vertete per te gjitha lidhjet ne nje kompani, familje, ose me klientet.

Kur nje klient eshte duke u ankuar per nje produkt ose sherbim, nje pranim i shpejte i gabimit mund te sherbeje per te qetesuar situaten.

Gjithmone prano gabimet e tua perpara se dikush tjeter te kete shans te ti thote.

Bej nje shaka ose qesh nese eshte e mundur. Asnjehere mos u mundo ta minimizosh impaktin qe gabimi ka patur.

Gjeja me e keqe qe mund te besh eshte te fajesosh dike tjeter. Nje lider duhet te jete pergjegjes per gabimet e tij/saj.

2-Mendo dy here perpara se te kritikosh ose te fajesosh dike- Nese personi ka bere nje gabim, e di si ndodhi dhe cfare te beje qe te mos ndodhe serish, atehere eshte ne rregull.

Nuk ka nevoje ta besh te ndihet me keq sec eshte.

Punonjesit e motivuar duan te performojne mire. Ata nuk vijne ne pune per ti ngaterruar gjerat. Ata duan te ndihen me vlere.

Te kritikosh dike perpara te tjereve nuk do ta rregulloje problemin.

Ne vend te kesaj pyet: Si mund ta permisojme situaten?

Keta njerez qe marrin kritika te ashpra kane me pak gjasa qe te behen kreative. Menjehere, grupi ka humbur nje pjese esenciale te potencialit te punonjesit.

Faji rralle here e permison situaten.

Por, kur dikush e perserit gabimin, dhe nese nevoja eshte urgjente, kritikoje me kujdes.

3-Kur kritikon, filloje me lavderim per nje pune te mire qe kane bere- Fol per zonat qe kane nevoje per permisim. Inkurajimi i ben fajet te thjeshta per tu korrigjuar. Ne fund, mbaroje me nje diskutim sesa i vleshem eshte per kompanine.

Eshte kritike qe te shmangesh debatin.

Nese je duke debatuar me dike, ti qe tani ke humbur.

Ti ke humbur kontrollin, dhe nuk mund te arrish objektivin tend, qe eshte te komunikosh, motivosh, dhe te bindesh.

Ka vetem nje menyre per te fituar nje debat, dhe ajo eshte qe ta shmangesh.

Shmange ashtu si do shmangie nje stuhi.

90% e debateve mbaron me secilen pale te bindur se ka te drejte.

Nje lider nuk mund te ngjise shkallet e suksesit duke perfituar dhe trajtuar keq te tjeret.

Ai mund te beje nje progres fillestar ne karriere, por njerezit qe ai ka abuzuar dhe nuk i ka respektuar gjate ngjitjes se tij nuk do harrojne.

Kur ai te pengohet, si te gjithe ne kohe pas kohe, keta njerez tjesht do te shmangen dhe do ta lene ate te bjere.

9. Meso te mos stresohesh

Ne te gjithe kemi tendencen per tu stresuar ose shqetesuar per dicka. Ndonjehere shqetesimet ikin, por ndonjehere stresi e menaxhon dhe e zoteron jeten tone.

Eshte nje problem i madh qe shume nga ne e kane te veshtire te merren.

Ne mesojme shume gjera ne shkolle qe shumicen nuk i aplikojme.

Por, nuk kemi mesuar sesi te ndalojme ose te merremi me stresin.

Ketu jane 5 teknika qe mund ti aplikosh cdo dite

Keto teknika do te te ndihmojne qe te largosh stresin dhe ankthin nga jeta jote.

1. Jeto sot- Mundohu to fokusohesh ne aktivitetet e perditshme.

Shume njerez harxhojne shume energji duke u fokusuar ne gabimet e te shkuares dhe frikes nga e arrdhmja.

E shkuara ka ikur, dhe e arrdhmja akoma ska arrdhur.

Sigurisht, ti mund te mendosh dhe te planifikosh per te nesermen, po ashtu te permisohesh nga eksperiencat e se djeshmes.

2. Probabiliteti- Shume njerez shpeshhere shqetesohen per gjera qe nuk ndodhin kurre. Mundohu te perdoresh llogaritje matematikore se sa eshte probabiliteti qe kjo te ndodhe.

Montaigne, tha, “Jeta ime ka qene plot me fatkeqesi te tmerrshme, ku shumica e tyre nuk ndodhen kurre.”

3. Prano te paevitueshmen- Ka shume here qe ne shqetesohemi per dicka qe ka ndodhur ne te kaluaren, ose eshte dicka shume e veshtire per tu arritur.

Per shembull, Cfare ben kur bie ne dashuri me nje vajze qe nuk te do?

Ti ndihesh keq, ndihesh i rrefuzuar, por pas njefare kohe, pyetja zhduket.

Ti nuk gjen dot nje zgjidhje, keshtu qe jeton me te.

Jane shume situata te pakendsheme qe mund ta gjejme veten, dhe per disa prej tyre mund ti kemi aftesite per ti ndryshuar.

Por ndonjehere, pavaresisht perpjekjeve tona, aftesive ose kreativitetit, thjesht nuk mund ti gjejme zgjidhje.

Shume keq, apo jo? Thjesht keshtu eshte jeta, heret ose vone do na duhet ta pranojme.

4. Vendos nje urrdher ndalimi ndaj stresit

Ne Wall Street quhet urrdher ndalimi. Shit aksionet nese bien poshte nje cmimi te caktuar. Ti do te pranosh humbjen, por nuk do ta shpenzosh te gjithe pasurine ne nje gabim te vetem.

Beje te njejten gje me stresin, pyet veteten:

Sa ia vlen qe te stresohem per kete situate? A ia vlen 2 jave te perjetoj ankth ?

5. Behu i  zene duke u marre me dicka- Eshte nje teknike e drejtperdrejte dhe efikase per te shmangur stresin.

Nese e gjen veten duke u stresuar, fillo te besh dicka qe kerkon perqendrim. Meso nje aftesi te re, luaj nje sport, bej dicka qe beson ne te. Fokusohu ne mireqenien e te tjereve.

90% e shqetesimeve tona nuk ndodhin kurre. Keshtu, kur ta gjesh veten duke u stresuar, bej dicka qe ta heqesh.

Duke hequr stresin, ti do te ndihesh me energjik, i qete, i lumtur dhe i shendetshem.

10. Forca mendore

Cfare eshte forca mendore? Eshte fuqia qe kemi ne koken tone. Eshte menyra sesi reagojme dhe merremi me situatat e veshtira.

Ti do te perjetosh dite te mira dhe te keqija. Gjate gjithe jetes ne perballemi me forca te jashtme.

Edhe ne situatat me zhgenjyese dhe te veshtira, ti ke te drejte te zgjedhesh- Te vendosesh se cfare dite do jete.

Rrethanat e jashtme zakonisht nuk e vendosin lumturine personale. Ajo qe eshte e rendesishme eshte menyra sesi ne reagojme ndaj ketyre.

Kur gjerat nuk jane duke shkuar mire, qetesohu. Mendo per cfare po ndodh dhe si po reagon ndaj saj. Perpiqu qe me gjakftohtesi te analizosh te gjitha zgjidhjet e mundshme te problemit qe ke.

Nje ndjenje pozitive dhe vetbesimi jo vetem qe te ndihmon te arrish me shume por i ben te tjeret te ndihen te lidhur me ty.

Ne te gjithe i pergjigjemi sjelljes se tjereve. Kjo eshte arsyeja qe ne terhiqemi ndaj njerezve me nje mentalitet pozitiv.

Kjo eshte arsyeja qe ne duam ta rrethojme veten me shoke dhe bashkepunetore qe jane te lumtur dhe produktive.

Ne te gjithe i njohim korporatat e medha ku shumica e punonjesve jane te palumtur. Si ndodhi kjo? Njeri punetor pas tjetrit.

Nje lider duhet ta luftoje kete perhapje vazhdimisht duke mbjellur ndjenja dhe sjellje pozitive.

Nje nga punet me te rendesishme te nje lideri eshte te vendose nje ton vetbesimi, dhe duke u treguar te tjereve se deshtimi nuk eshte nje opsion.

Rreth 2000 vjet me pare, Jul Cesari lundroi rreth kanalit nga Galia, zbriti me legjionet e tij ne token qe sot eshte Anglia, dhe mori nje vendim kritik.

Ai u vuri flaken te gjithe anijeve te tij.

Ushtaret po qendronin ne token e armikut, dhe te vetmes mundesi per tu terhequr po i dilte tymi.

Ata nuk kishin asnje alternative tjeter vecse te perdornin cdo pike force qe te luftonin ose te vdisnin.

Nje sjellje pozitive nuk eshte e nevojshme vetem ne situatat per jete a vdekje. Eshte gjithashtu sekreti per te ndetuar nje karriere te suksesshme.

Fito force nga pozitivja dhe mos u shmang nga negativja.

11. Disiplina

Cdo lider i suksesshem ka disipline ne jeten e tij. Nje lider duhet te jete i afte te performoje, te mbaje jeten e tij ne orar, dhe te mbaje premtime qe jane esenciale per suksesin. E gjithe kjo kerkon disipline.

Asnjeri nga ne nuk mund ta perballoje nje jete qe eshte e kontrolluar nga te tjeret ose nga emocionet tona.

Jane dy tipe njerezish:

Ai qe thote, “Do te pres derisa ta ndjej perpara se te veproj.” Tjetri,”Do te veproj, dhe pastaj te ndjej.”

I pari nuk do te kryeje asgje sepse po pret castin e duhur.

Disiplina eshte esenciale ne jeten e cdokujt per te arritur qe ti perfundoje gjerat.

Pyet veten, ” A po i bej gjerat qe duhet ti bej apo po pres castin e duhur.”

Konkluzion: Cdokush mund te behet nje lider i madh. Keshtu, gjeja e pare qe duhet te besh eshte te ndryshosh veten perpara se te perpiqesh te ndryshosh te tjeret.

Bota ka nevoje per lidera qe jane te orientuar drejt njerezve.

Kur ti respekton klientet dhe njerezit me te cilet rri e punon, ata ne kembim do jene me produktive dhe do te t’ndihmojne kur te jesh ne situate te veshtire.

Ne biznes, ne jeten familjare, ne politike, ndiq rregullat me siper, dhe shancet qe te kesh sukses do te rriten ne menyre astronomike.

Burimi nga libri: The Leader in You” nga Dale Carnegie.

Imazhi nga Wikimedia

Scroll to Top