Shenjat e depresionit dhe risku i vetevrasjes

Te ndjehesh keq here pas here eshte nje pjese normale e jetes.
Por kur emocionet si te ndjerit i pashprese dhe deshperimit ndodhin dhe thjesht nuk largohen ti mund te kesh depresion.
Disa nga shenjat e depresionit perfshijne:
 
1-Gjithcka eshte e kote
Humbja e interesit ne aktivitetet ditore. Ti nuk do tja dish me per hobit qe ke pasur, aktivitetet sociale, cdo gje ka humbur kuptimin e saj. 
 
2-Presioni ne koke
E ndjen koken shume te renduar, dhe te ben te ndihesh i pergjumur.
 
3-Ndryshime ne oreksin ose ndryshime ne peshe
Ndryshimet drastike ne peshe, humbje  ose fitim te peshes ne nje periudhe te shkurter.
 
4-Respekt i ulet per veten
Kur ti nuk e respekton me veten ose kur ndihesh se ka dicka te gabuar me ty dhe kur ti e shikon veten ne pasqyre dhe nuk te pelqen.
 
5-Ndryshime te gjumi
Insomnia ose kur ti ke probleme te flesh, ose kur cohesh ne mes te nates ose kur fle me teper sec duhet.
 
6-Zemerimi ose Irritimi
Kur ndihesh i shqetesuar, i zemeruar dhe ndonjehere i dhunshem. Niveli i tolerances eshte i ulet, cdokush dhe cdo gje mund te te beje nervoz. 
 
7-Humbja e energjise
Kur ndihesh i lodhur, i ngathet dhe fizikisht i thare. I gjithe trupi yt mund te ndihet i rende edhe detyrat e vogla mund te jene te lodhshme ose duan me shume kohe te kryhen.
 
8-Probleme te perqendrimit
Kur ke probleme me fokusin, te vendosesh ose te kujtosh keshilla.
 
9-Kur mendon ti besh keq vetes
Kur ti mendon ti besh keq vetes,si nje menyre e vetme per te shpetuar nga ky mjerim.
 
Depresioni dhe risku i vetvrasjes
Depresioni eshte nje shkak madhor pse njerezit kryejne vetvrasje. Deshperimi i thelle dhe te ndjerit i pashprese qe shkojne bashke me depresionin mund te ndjejne si menyra e vetme per te shpetuar nga dhimbja.
Nese ke nje te njohur me depresion, qe flet mbi vetevrasjen, shiko per keto shenja paralajmeruese:
 
1-Kur flet per ta vrare ose lenduar veten
 
2-Kur shpreh ndjenja te forta si i pashprese ose te ndjerit sikur eshte ne kurth.
 
3-Nje preokupim te pazakonte me vdekjen
 
4-Duke u telefonuar dhe duke i vizituar njerezit per tu thene mirupafshim
 
5-Kur thote gjera te tilla si “Cdokush do te jete me mire pa mua”
 
6-Nje ndryshim i pazakonte nga te qenurit ekstremisht i merzitur e pastaj duke u sjelle i qete dhe i lumtur.
 
Ti mund ti kesh keto simptoma por kjo nuk do te thote qe vuan nga depresioni. Mund ta shikosh nese vuan nga depresioni duke iu pergjigjur kesaj pyetjeje.
Kur ti degjon se dikush ka kryer vetvrasje, a thua qe ja beri mire sepse shpetoi apo tmerrohesh kur e degjon ose e imagjinon?
 
Arsyeja  se pse kjo pyetje eshte kaq direkte eshte se njerezit qe vuajne nga depresioni kane tendencen qe ta shohin vetvrasjen si nje ngushellim. Ndersa njerezit qe nuk vuajne nga depresioni ndjehen te tmerruar kur degjojne se dikush ka tentuar ose ka kryer vetvrasje.
 
Nese ke ndonje nga keto simptoma dhe mendon gjithe kohen qe vetvrasja eshte e vetmja zgjidhje nga dhimbja atehere duhet te konsultohesh me nje psikolog. Qe mundet te te ndihmoje ty sepse eshte nje problem qe mund te trajtohet plotesisht.
 
Burimi: YouTube, webmd.com
Loading...