MSG-Shija qe vret

MSG(monosodium glutamat) eshte nje aromatizues qe ka filluar te perdoret qe ne vitet ’50 ne shume produkte te ndryshme.
 
Supozohet qe te beje ushqimin te shijoje me mire por kerkimet sygjerojne se msg ka shume efekte negative ne shendet. Gjithashtu eshte nje faktor i rendesishem ne shtimin ne peshe.
 
Eshte nje substance qe i ngacmon qelizat e trurin deri ne ate pike kur i demton ato sepse vepron si nje toksine.
 
MSG eshte ne 80 % te te gjitha produkteve me aromatizues qe ndodhen ne dyqane, restorante dhe zinxhire te fast fudeve, duke te bere ty te hash me shume.
 
Edhe pse shume inspektoriate te qeverive pretendojne se msg eshte e shendetshme dhe nuk ka efekte anesore, shume eksperte thone ndryshe.
 
Ajo te mashtron ty qe mendohet te jene ushqime te pasura ne proteina por ne fakt nuk eshte.
 
Pse prodhuesit perdorin MSG?
Eshte nje konkurence intensive ndermjet kompanive te ushqimit per shije dhe konsumatore.
 
Konsumatoret zgjedhin zakonisht bazuar ne shije, keshtu nese shton me shume shije/msg do te shesesh me shume.
 
Ushqimet e pasura ne proteina jane te shtrenjta dhe kompanite e fast fudeve i mbushin produktet e tyre me msg.
 
Nje tjeter perfitim per kompanite eshte se MSG ul nivelin e sheqerit keshtu ti ndihesh i uritur dhe kur nuk je.
 
Ato ndihmojne kompanite e ushqimit qe te na shesin ushqim te lire qe stimulon urine duke shtuar aromatizues te lire dhe qe krijojne varesi
 
Efekti i MSG ne trupin tone:
 • MSG shkakton nivel te larte te presionit te gjakut
 • vrer
 • paaftesi per te perpunuar disa lloje yndyrnash ne trup
 • ul nivelin e sheqerit ne gjak
 • shkakton dhimbje te kokes
 • mund te shkaktoje diabet.
Ushqimet qe permbajne MSG
MSG perdoret per te shtuar shijen ne mbi 80 % te te gjithe produkteve te perpunuara.
 
Gjendet ne te gjitha produktet e paketuara dhe te perpunuara si:
 • patatinat
 • salca
 • ushqimet e kriposura
 • djathi parmexhan
 • kokoshkat
 • cemcakezet
 • akullorja
 • kosi
 • biskotat
 • cokollatat etj.
Po ashtu cdo fast food i perdor ne produktet e saj qe shet.
 
Kompanite e ushqimeve e fshehin msg ne keto emra. Nese i shikoni keto ne paketimet e produkteve ato permbajne msg:
 • Produktet me kodet (E493), ( E494), (E495)
 • embelsuesti Aspartam (E951), K (E 950)
 • Sakarin (E954) te cilat prodhohen artificialisht
 • Mono dhe digliceridët (E471)
 • Acidi karminik (E120)
 • (E330) Acidi citrik
 • (E 620) Acidi glutamik, citrat.
Salca e sojes zakonisht permban msg, cdo gje qe thote “ka permbajtje te proteinave”.
Cdo gje e “fermentuar”, permban MSG.
 
Numrat E perdoren ne Europe ne vend te emrave qe shtojne shijen ku ne realitet ato jane msg.
 
Nese konsumoni ushqime qe permbajne msg, duhet te marresh magnez, taurine(qe zakonisht e gjen tek red bulli, por edhe ne formen e pilulave) dhe duhet te konsumosh shume uje .  
 
Por ti nuk ke nevoje ti perdoresh keto ne qofte se e shmang MSG.
Loading...