5 Sinjale qe tregojne se je duke lene nje pershtypje te mire

Ne nje bisede ne kemi nevoje ta dime nese jemi te pranuar dhe duam te dime nese jemi duke lene nje pershtypje te mire.

Ne duhet te kerkojme per keto 5 shenja ne fytyre:

1-Nje buzeqeshje e sinqerte
Ne shikojme nese personi tjeter eshte duke praktikuar nje buzeqeshje falso apo te sinqerte.

Per kete duhet te shikojme muskujt rreth syve nese jane te kontraktuar, buzet duhet te jene pak te terhequra. Muskujt rreth fytyres duhet te jene kongruente me ndjenjen.

2-Vetullat
Vetullat pak te ngritura. Ky eshte nje gjest universal qe “une te njoh ty”! Cdo here qe ne shohim dike qe e njohim vetullat tona ngrihen pak shume shpejt.

3-Koka e anuar pak ne njeren ane
Kjo jep mesazhin: Une jam duke te te degjuar, sinjal edhe kur je ti ai qe je duke folur.

Te anosh koken ne njeren ane ndryshon shume kur e anon ne anen tjeter.

Kur ti e anon koken ne te majte, do te thote se po i kushton vemendje ose je gati per te bere nje pyetje, sepse ngacmon pjesen njohese te trurit.

Kur e anon koken ne te djathte, eshte nje ndjenje me e larte i te qenurit me i hapur.

Nje e anuar e kokes qe zgjat ndonjehere e ekzagjeruar jep nje ndjenje te forte te ndjeshmerise nga komunikimi.

Kur dikush e ngre pak mjekren, tregon nje ndjesi vetbesimi.

4-Kembet

Kur dikush i ka kembet e drejtuara nga ty, po kushton vemendje. Nese i ka te drejtuara nga dera tregon se do te ike. Kembet tregojne me shume per cfare eshte duke ndjere dikush sesa shprehjet e fytyres ose toni i zerit. 

5-Pjesa e siperme e trupit ose busti

Po ashtu si me duart, eshte nje nga pjeset e trupit qe eshte e veshtire te kontrollohet. Nese busti eshte i kthyer larg nga ti, do te thote qe nuk eshte i interesuar. Mund te jete eshe qe nuk te pelqen ose nuk ndihet rehat me ty.

Ne e dime se gjuha e trupit eshte me e sinqerte se fjalet. Keshtu qe, nese shoku jot po shfaq nje gjuhe negative te trupit, ndrysho teme.

 

 

Ne rekomandojme te lexoni:

Loading...