9 Hapa per tu bere mashkulli alfa

Njerezit i gjykojne te tjeret per te pare se kush eshte mashkulli alfa. Kush ka nje personalitet dominant?

Por, kjo eshte relative. Ne kohet e lashta, alfa ishte burri me i forte qe sillte ushqim. Ne ushtri eshte ai qe ka me shume kurajo, kurse ne art eshte ai qe ka me shume talent.

Njerezit jetojne ne nje hierarky dominuese.

Nese je ne fund te hierarkise, atehere cdo gje per ty eshte shume e veshtire. Ti nuk ke burime ekstra. Ti behesh shume i ndjeshem ndaj situatave negative.

Por, nese je afer elites se hierarkise, nivelet e serotonines ne trurin tend jane te larta. Ti je me pak i ndjeshem dhe jeton me gjate.

Meshkujt alfa marrin trajtim special nga shoqeria. Ata kane femrat me te mira si edhe zoterojne rrespektin e te tjereve.

1. Behu i vetedijshem per ate qe je

Ti njeh pikat e forta dhe te dobeta te personalitetit tend.

Nese je i vetedijshem atehere e kupton veten dhe te tjeret me mire. Kjo e rrit inteligjencen tende emocionale.

Duke kuptuar se ku po te cojne mendimet dhe emocionet e tua, ti mund te besh ndryshimet e nevojshme.

Ka shume njerez qe mundohen ti mbulojne pasigurite qe kane ne vetvete duke u tallur me te tjeret.

Nje mashkull alfa i di pikat e tij te dobeta dhe ka kurajon qe ti pranoje dhe te permisohet. Ai mundohet te behet nje person me i mire.

2. Zhvillo kurajo

Alfat jane te gatshem qe te perballen me situata sfiduese dhe ti zgjidhin ato pa ankesa dhe pa shqetesime emocionale.

Meso te marresh pergjegjesi mbi veten dhe demonstro kurajo.

Identifiko zgjidhjet per te tjeret dhe keshtu do behesh personi qe i realizon gjerat.

3. Ki vetbesim

Ti duhet te kesh besim ne aftesite e tua.

The Ultimate Managed Hosting Platform

Cila eshte gjeja me e keqe qe mund te ndodhe? Ti do besh nje gabim, e cfare pastaj? Ti je njeri. E rendesishme eshte te mesosh prej tyre.

Familja jote do kete me shume besim tek ti nese ke besim ne veten tende. Po ashtu femrat terhiqen nga meshkujt qe jane te sigurte ne vetvete.

Vetbesimi luan nje rol kyc ne jeten e gjithsecilit.

Mundohu ti permisosh aftesite e tua pak nga pak cdo dite. Do kohe per tu ndertuar dhe lehte per tu shkaterruar.

4. Perballu me frikerat e tua

Perballja me friken eshte nje nga menyrat me efektive per te fituar vetbesim.

Shume persona kane frikera te ndryshme. Ata ndihen te pasigurte dhe si rrjedhim nuk munden te marrin vendime te medha.

Por cili eshte burimi i ketyre frikerave?

Eshte besimi se kane burime te limituara dhe nese dicka shkon keq ata nuk do munden ti bejne balle.

Une besoj se eshte nje ligj i natyres qe asnjeri nuk perballet me nje sfide qe nuk mund ta kaloje.

Ti do behesh me i forte duke u perballur me friken sado e veshtire qe te jete.

5. Behu ekspert ne dicka

Meshkujt alfa nuk jane te mire, por te shkelqyer ne ate qe bejne. Ata punojne fort cdo dite per ti prefeksionuar aftesite e tyre.

Cfaredolloj pune qe ben, ti duhet ta zoterosh ate. Duhet te jesh me i mire se konkurenca.

Eshte gjithmone dikush, qe shikon ate qe ben ti dhe thote: ” Une jam me i mire dhe une mund te bej me shume se ai”.

Dhe pastaj ai do perpiqet te t’marre ate qe ti ke.

Po e ekzagjeroj? Jo, keshtu eshte. Ti duhet te pershtatesh ne kete bote qe po ndryshon.

Kur je ekspert ne fushen tende njerezit te respektojne. Per shkak se kur gjerat te veshtiresohen, ti je ai personi qe i do i drejtoje. Ti je ne krye.

6. Gjuha e trupit

Gjuha e trupit mund te beje diferencen per ti bere njerezit ta ndjejne prezencen tende.

Mashkulli alfa tregon dominancen e tij edhe nepermjet gjuhes se trupit.

Rri drejt dhe shikoji njerezit ne sy ndersa flet me ta.

Kur je ne nje grup njerezish dhe nuk po ndihesh rehat atehere provo kete trik: Mundohu te kujtosh nje moment kur ke pasur vetbesim ose qe je ndjere krenar per veten tende.

7. Studio alfat e tjere

Roma nuk u ndertua ne nje dite. Po keshtu as ti nuk mund te behesh alfa ne nje dite. Ti mund te mesosh nga te tjeret duke vezhguar.

Ti mund edhe te lexosh libra biografik ose te shikosh filma qe shfaqin jeten e nje personaliteti te madh. Shiko se me cfare problemi jane perballur dhe si u sollen per ti dhene zgjidhje.

8. Morali

Shume njerez mendojne se alfa eshte nje person me karakter te dyshimte dhe qe nuk pergjigjet per veprime te veta. Por kjo eshte shume larg te vertetes.

Nje alfa mban pergjegjesi per ate qe ben. Ai mund te duket arrogant, por nuk mundohet ti ule te tjeret poshte. Ai thjesht ka me shume vetbesim se ne te tjeret.

Nje mashkull pa moral nuk eshte burre.

9. Nderto trupin e nje alfa

Nje nga tiparet e zakonshme qe ka nje alfa eshte forca e tij fizike.

Alfat fokusohen per te permisuar jo vetem shendetin mendor por edhe ate fizik. Eshte shume e rendesishme per te arritur objektivat.

Nuk po them qe te behesh nje bodybuilder.

Ka shume djem me muskuj por qe jane shume te pasigurte ne nderveprime sociale. Thjesht duhet te jesh ne nje forme te mire fizike.

Konkluzione: Nje mashkull alfa ka shume benefite. Ai merr me shume se te tjeret si edhe rrespektohet me shume.

Ai eshte lideri i grupit apo shoqerise. Por, alfa eshte pergjegjes per mireqenien e personave qe jane rreth tij.

Mashkulli alfa duhet te beje cmos per njerezit e tij.

E kunderta ndodh ne politike. Populli voton dike me mendimin se ai do sakrifikoje veten e tij per ne.

Ajo qe ndodh realisht eshte qe lideri sakrifikon popullin per veten e tij. Kjo i rrevolton me shume njerezit dhe jo fakti pse ai ben me shume para.

Mashkulli alfa eshte ai qe ka force dhe vullnet per te ndihmuar njerezit rreth vetes.

Ne rekomandojme te lexoni:

Scroll to Top