Gjithcka qe duhet te dini mbi suplementet e vitaminave

Vitaminat dhe mineralet jane esenciale per te forcuar sistemin imunitar dhe per te mbajtur nje mendje dhe trup te shendetshem.

Njerezit ne bote zakonisht kane mungese te vitaminave A, D, B12 si edhe te mineraleve si zinku, hekuri dhe jodi.

Sipas nje raporti nga OBSH, rreth 2 miliard njerez vuajne nga te pakten nje mungese vitamine ose minerali.

Rreth 1 miliard njerez vuajne nga mungesa e vitamines D.

Gjithashtu, rreth 33% e grave nga 15-49 vjec dhe 42% e femijeve 6-59 muajsh jane anemike.

Mungesa e vitamines A ndikon 29% te femijeve 6-59 muajsh ne vendet me te arrdhura te uleta dhe te mesme.

Mungesa e ketyre elementeve nuk e shkakton direkt semundjen, por e dobeson trupin duke e bere me te prekshem nga nje variatet semundjesh.

Dieta e zakonshme ka mungese lendesh ushqyese dhe vlera te larta ne kolesterol dhe ruajtes ushqimi.

Ti mund te konsumosh fruta dhe perime, por kjo nuk do te thote se je duke marre te gjithe lendet e nevojshme.

Shume produkte rriten ne dhe qe ka mungese, duke dhene nje produkt te pashendetshem.

Per me teper, shume vlera ushqyese shkaterrohen nga perpunimi, ruajtja dhe gatimi i produktit.

Qe ti bejme gjerat edhe me keq, stresi mund te dobesoje sistemin imunitar, e cila te ben me te prekshem ndaj mikroorganizmave.

Gjithashtu, ndersa plakesh, kerkesat per lendet ushqyese rriten dhe ti mund te perjetosh renie te nivelit ne:

  • Antioksidantet(Vitamina E, Koenzima Q10)
  • Aminoacideve
  • DHEA

Sa eshte e mjaftueshme?

Nese je si shumica e njerezve, ti ndoshta nuk konsumon nje diete te balancuar cdo dite.

Ndoshta bie shume shpesh ne tundimin per te konsumuar hamburgera, patate te skuqura, sheqer apo pije freskuese.

Kur e sheh qe nuk je duke konsumuar nje diete te shendetshme: Ti mund ta ndryshosh ate ose te provosh nje suplement cilesor.

Nje suplement cilesor i vitaminave mund te t’siguroje se nuk do kesh mungese te tyre.

Disa njerez mendojne se nese pak eshte mire atehere shume eshte shkelqyeshem.

Kjo menyre e te menduarit nuk funksionon me vitaminat. Nese konsumon doza te medha te vitaminave per nje periudhe te gjate mund te shkaktoje efekte serioze anesore.

Ti mund te marresh nje doze ditore. Ose, ne disa raste nje doze terapeutike- E cila perdoret per nje kohe te shkurter kur ke nje mungese te theksuar te nje vitamine.

Kemi dy lloje vitaminash:

Ato qe zberrthehen ne yndyre(A,D,E,K). Nje doze e larte e ketyre mund te shkaktoje efekte te rrezikshme.

Vitamina qe zberrthehen ne uje(Vitaminat B, C). Ato ruhen ne sasi te vogla ne trup dhe duhet ti konsumosh me shpesh.

Perpara se te marresh nje suplement konsultohu me doktorin ose farmacistin mbi efektet e mundshme anesore.

Vitamina A ose B-karroten

Vitamina A vjen ne dy forma- Retinol(e gjendur ne indet e kafsheve) dhe B-karroten(E gjendur tek bimet).

Nje grua shtatezene duhet ta limitoje vitaminen A ne me pak se 10,000 IU sepse rrit rrezikun per defekte ne lindje.

Efektet e mundshme anesore- Njerezit qe marrin me shume se 25,000 IU vitamin A ne dite mund te perjetojne lodhje, dhimbje koke dhe demtim te melcise.

Grate shtatezena dhe njerezit qe vuajne nga diabeti apo semundjet e melcise duhet te kene kujdes te mos marrin shume vitamine A.

Nderveprimet e mundshme- Te marresh nje supplement te vitamines A bashke me ilace kunder akneve(Accutane) mund te rezultoje ne efekte toksike.

Vitamina C

Eshte nje antioksidant i fuqishem qe neutralizon organizmat e demshem dhe forcon sistemin imunitar.

Doza: Sasia e rekomanduar per te rriturit eshte 60 mg ndersa doza terapeutike eshte 300-2000 mg.

Mund ta gjesh ne tableta, apo ne forme te lengshme. Shmang tabletat qe pertypen sepse mund te demtojne zmaltin e dhembeve.

Efektet anesore: Ne doza te larta (+300 mg) disa njerez perjetojne diarre.

Nderveprimet me ilacet e tjera: Vitamina C(Ascorbic Acid) mund te bashkeveproje me aspirinen.

Trupi e shperben aspirinen qe ta largoje, por doza te larta te vitamines C mund ta ngadalesojne kete proces. Per me teper, ti mund te perjetosh efektet anesore te aspirines.

Mund edhe te nderveproje me Warfarin (perdoret per te holluar gjakun).

Vitamina D

Eshte nje vitamine qe mund ta gjesh tek qumeshti, vezet, salmoni.

Gjithashtu prodhohet kur rrezet ultraviolet te diellit godain lekuren.

Doza: Sasia e rekomanduar ditore eshte 200 IU per te rriturit poshte moshes 50 vjec. Njerezit qe jane 50-70 vjec duhet te marrin 400 IU, dhe ata +70 vjec duhet te marrin 600 IU cdo dite.

Efekte te mundshme: Po te marresh doza te larta (+1000 IU ne dite) mund te shkaktoje gure ne veshka dhe depozita te kalciumit ne organe.

Fol me doktorin tend nese perdor: Cholestyramine (perdoret per te ulur kolesterolin ne gjak), dhe ilace per epilepsine.

Vitamina E (Tocopherol, Tocotrienol)

Eshte nje antioksidant i fuqishem qe ndihmon per te parandaluar oksidimin- nje reaksion qe shkakton semundje.

Doza: Sasia ditore eshte 30 IU. Doza terapeutike eshte 100-400 IU cdo dite.

Studimet tregojne se kur merr doza ne kte nivel ndihmon ne parandalimin e semundjeve.

Konsultohu me doktorin para se te marresh vitamine E nese ke: Presion te larte te gjakut, diabet apo semundje ne zemer.

Gjithashtu, fol me doktorin nese merr aspirine sepse vitamina E i rrit efektet e aspirines.

Vitamina K

Eshte e nevojshme per mpiksjen e gjakut dhe luan nje rol vital per te pasur kocka te forta.

Sasia ditore eshte 120 mcg per meshkujt dhe 90 mcg per femrat.

Vitamina K mund ta beje medikamentin Warfarin me pak efektiv.

Suplementet me te mira te multivitaminave

Ti duhet te konsumosh nje diete te balancuar si edhe mund te marresh nje suplement per te plotesuar ato qe mungojne.

Ka multivitamina per femra dhe meshkuj.

Ne pergjithesi, te dy suplementet permbajne te njejtat elemente baze. Gjithashtu, po te marresh nje multivitamin qe eshte dizenjuar per seksin e kundert nuk perben rrezik.

Diferenca qendron se suplementi per femra permban me shume hekur.

MegaFood-Multivitamin per femra

Eshte suplementi me i mire per nje femer.

Cfare e ben kete suplement te dallohet nga te tjeret?

Eshte i certifikuar GMP(praktika te mira te prodhimit) e cila siguron se produkti ka perberjen, forcen, dhe cilesine qe supozohet te kete.

Nuk permban gluten, pesticide, dhe OMGJ.

Nje nga karakteristikat qe e bejne kete suplement special eshte se perberesit e saj jane te marre nga frutat dhe perimet. Pra eshte gjithcka natyrale.

MegaFood – Multivitamin per meshkuj, 120 Tablets
Eshte suplementi me i mire per meshkujt. Do te rrise nivelet e energjise dhe duhet te merret dy here ne dite.

Nuk permban hekur, kalcium apo magnez. Ka disa diferenca te vogla me multivitaminen per femra.

Suplementi per femra permban 9 mg hekur sepse femrat ne premenopauze kane nevoje per me shume hekur se meshkujt apo femrat ne postmenopauze. Dhe femrat duhet te marrin nje tablet ne dite.

E vetmja ane negative per keto dy suplemente eshte se jane pak me te shtrenjte se mesatarja.

Arsyeja eshte se ti po paguan per cilesi.

Kirkland Signature- Multivitamin per personat 50+
Eshte nje nga suplementet me te mire per ata qe jane 50+ vjec. Sic e dime, nivelet e vitamines D dhe B12 ulen ndersa vitet kalojne. Ky suplement permban nje game te gjere te lendeve ushqyese ne sasine e duhur. Gjithashtu ka nje cmim shume te perballueshem.

Nese po kerkon nje suplement me baze natyrale, mund te provosh suplementet e MegaFood per femra dhe meshkuj mbi 55 vjec.

MegaFood – Multi per meshkuj 55+, 120 Tableta

MegaFood – Multi per femra 55+, 60 Tableta

Bradeson’s Naturals

Eshte nje suplement shume cilesor per femra qe permban 20+ vitamina dhe minerale.

Permban ekstrakt patateje te embel per te ulur nivelin e kolesterolit dhe per menaxhimin e stresit. Ekstrakt te terfilit te kuq e cila redukton simptomat e menopauzes dhe ul inflamacionin ne lekure.

Gjithashtu permban antioksidante te fuqishem per te forcuar sistemin imunitar dhe per te rritur nivelet e energjise.

Loading...