Efekti Flutur-Ndikimi i saj ne jeten tone

Efekti flutur eshte nje koncept qe eshte krijuar nga meteorologjisti dhe matematikanti Eduard N. Lorenz ne vitet 1960.

Eshte nje teori se ndryshime te vogla ne nje event te tanishem mund te kete nje efekt dramatik mbi rezultatin e nje eventi tjeter ne te arrdhmen.

Eduard ne fillim e popullarizoi efektin flutur pasi drejtonte nje parashikim moti dhe nepermjet kompjuterave qe perdornin variabla precize.

Kuptoi se thjesht ndryshimi i nje minute ne cdo njeren nga llogaritjet sic eshte era, shpejtesia, temperatura dhe lageshtia, shkaktonte nje efekt dramatik ne dy muajt pasarrdhes ne mot.

Por efekti flutur nuk eshte se thjesht influencon motin, por influencon zhvillimin e jetes se gjithesecilit.

Cdo event ne jeten tone eshte nje rezultat i nje veprimi te shkuar. Te shikojme disa shembuj:

Po te mos ishte nje drejtim i gabuar, a mund te parandalohej lufta e pare boterore? 

Shume thone se lufta e pare boterore ishte nje kombinim i shume faktoreve por nese do ta permblidhnim ne nje event te vogel ndoshta mund te kishte ndryshuar te gjithe kursin.

Ne mengjesin e 28 qershorit 1914, Duka i Austrise Franz Ferdinand po udhetonte me nje makine ne Sarajeve kur u sulmua nga nje granade, e cila nuk e vrau por i lendoi pasagjeret mbrapa.

Me vone ate dite Franz deshironte qe ti vizitonte te plagosurit ne spital.

Makina e humbi rrugen, shoferi i makines se tij mori nje drejtim te gabuar te rruges.

Duke qendruar jashte makines ishte Gavrilo Princip, nje nga autoret e sulmit ne mengjes.

Ai e dalloi makinen qe kishte ngecur, e cila po perpiqej qe te kthehej ne rruge, me pas ai u afrua dhe qelloi Franz dhe gruan e tij.

Ne qofte se makina e Franz nuk do ta kishte ngaterruar rrugen atehere Franz nuk do te qellohej.

Austro-hungaria nuk do ti shpallte lufte shtetit Serb(origjina e vrasesit), e cila e shkaktoi gjermanine ti deklaroje lufte Rusise.

E ndjekur nga Franca dhe Belgjika duke shkaktuar mbreterine e bashkuar ti deklaroje lufte gjermanise duke nisur luftene e pare boterore.

Nje terheqje e kembezes mund ta kishte parandaluar luften e dyte boterore dhe vdekjen e 60 Milion njerezve?

Henri Tandei, nje  ushtar britanik vendosi te mos ta qellonte Adolf Hitlerin e ri ne nje fshat francez. Nese ai do ta qellonte ate, Hitleri nuk do te ishte forca motore e Luftes se dyte.

Edhe pse nje lufte mund te kishte filluar ndoshta nuk do te vdisnin 60 milion njerez. Te cilet mund te ishin kthyer ne atdhe dhe do te kishin bere femije.

Ndoshta disa nga ata do te ishin Anjshtanjet e arrdhshem ose vizionare qe mund te ndryshonin boten. Kjo e gjitha sepse nje njeri vendosi te mos qellonte.

Nese Xhon F. Kenedi nuk do te ishte qelluar, kush e di se cfare zhvillimi do te kishte ne ShBA

“Po sikur” mund te gjurmohet pas ne kohe kur ai ishte 20 vjec dhe nese do te kishte vendosur te bente dicka tjeter ne nje dite te caktuar.

Ne 1914, 23 vjet perpara se te vritej, ai pati nje aksident gjate lojes qe ai po luante. Kjo ishte arsyeja qe ai vuante rregullisht me dhimbje te shpines.

Nese nuk do te ishte per dhimbjet e shpines, ai nuk do te vinte nje mbajtese per mesin ne diten qe ai u vra.

Ai do te kishte mundesine per tu perkulur pas goditjes jo fatale qe pesoi. Por ne vend te kesaj, ai qendroi drejt sepse mbajtesja e shpines nuk e lejonte trupin e tij te perkulet. Kjo e la ne nje pozicion perfekt per tu qelluar per here te dyte e cila ishte fatale per te.

Vendimet qe merr sot kane rendesi. Cdo vendim e drejton jeten tende ne nje drejtim qe ke per te shkuar.

Asnje drejtim nuk eshte nje zgjedhje e izoluar, por eshte nje zinxhir eventesh.

Cfare ndodh sot mund te kete nje efekt jo vetem ne jeten tende por edhe per te tjeret rreth jush.

Asnjehere mos i nenvlereso veprimet e vogla qe ti ben sepse mund te kene nje impakt te madh ne te arrdhmen.