Si te zoterosh aftesine e te shkruarit dhe reklamimit

Copywriting mund te perkthehet ne shqip si shkrim promocional apo reklamim.

Qellimi eshte qe nepermjet shkrimit te shesim dicka.

Me pak fjale, nje copywriter eshte nje person i cili eshte i afte te shkruaje por gjithashtu kupton edhe psikologjine e shitjes.

Mund te duket e nderlikuar, por nuk eshte.

Pse duhet ta mesosh?

Mund te punosh online si freelancer dhe te paguhesh goxha mire.

Nese je pronar biznesi atehere ti mund te kursesh para ne marketing. Shume persona nuk ia kane idene reklamimit, shpenzojne shume para dhe rezultatet jane dobeta.

Gjithashtu, mund te punosh si konsulent marketingu – ti paguhesh per te krijuar reklama (kryesisht ne media sociale).

Mund te fillosh pune ne cfaredolloj kompanie tek departamenti i marketingut. Zakonisht ata e kane rrogen mbi 1000 euro bashke me bonuse.

Ne kete artikull do te t’shpjegoj disa strategji sesi mund ta zoterosh kete aftesi.

Analizo produktin

Rregulli me bazik eshte te mesosh sa me shume qe te jete e mundur mbi produktin. Nese nuk e kupton sesi funksionon apo cfare e ben te vecante atehere nuk do mundesh ta reklamosh.

Duhet te njohesh klientin

Mundohu te mbledhesh informacion mbi klientet potencial.

Ti mund te kesh te lehte nese je klient i kesaj kompanie. Arsyeja eshte se ti e di cfare te emocionon dhe cfare do prisje nga kjo kompani.

Por, shpeshhere duhet te reklamosh produkte qe nuk i ke perdorur me pare.

Objektivi yt eshte te mesosh se kush jane klientet dhe cfare i motivon ata.

Si te shkruash tituj magnetik

Ne nje interviste pune ti do te lesh nje pershtypje te mire, apo jo?

E njejta gje eshte edhe ne copywriting. Titulli eshte “pershtypja e pare” qe ndan vijen mes suksesit dhe deshtimit.

Nuk ka rendesi sa bindes eshte shkrimi yt, apo sa i papare eshte produkti, nese reklama jote nuk terheq vemendjen atehere do deshtoje.

Shume reklamues perdorin lojera fjalesh apo tituj “gallate”. Por mendoje per nje minute…

Kur shkon per te blere dicka, a do qe te argetohesh nga shitesi apo ta dish me saktesi sesi produkti te sherben ty?

Pergjigja eshte e qarte.

Ne duam te dime nese produkti do kenaqe nevojat tona dhe buxhetin.

Nje shembull i shkelqyer eshte titulli i librit nga Dale Carnegie, “Si te fitosh shoke dhe te influencosh njerezit”.

Titulli premton se do bejme shoke dhe do jemi ne gjendje te influencojme njerezit nese e blejme kete liber.

Perfitimi eshte pothuajse i parrezistueshem. Kush nuk do te beje shoke?

4 Keshilla per nje shkrim te paster

Nje shkrim i mire eshte i thjeshte, dhe kon├žiz.

1. Perdor fjali te shkurtra

Te gjithe shkrimtaret profesioniste jane te mesuar te perdorin fjali te shkurtra.

Fjalite e gjata e lodhin dhe e ngaterrojne lexuesin.

Rekomandohet qe mesatarisht nje fjali duhet te perbehet nga 14-16 fjale.

Qe ta besh shkrimin sa me te bukur, perdor edhe fjali te shkurtra edhe te gjata.

Teksti i meposhtem eshte marre nga libri i Gary Provost, “100 Menyra per te permisuar shkrimin”.

“Kjo fjali ka pese fjale. Edhe pese fjale te tjera. Fjalite pese-fjaleshe jane mire. Por disa fjali behen monotone. Degjoje se cfare po ndodh. Shkrimi po behet i merzitshem. Tingulli i tij gumezhon. Eshte nje muzike e mberrthyer. Veshi po kerkon pak varietet.

Tani degjo.

Une varioj gjatesine e fjalise, dhe krijoj muzike. Muzike. Shkrimi kendon.
Ka nje ritem te bukur, nje harmoni.
Une perdor fjali te shkurtra.
Dhe me pas perdror fjali me gjatesi mesatare.

Dhe ndonjehere, kur jam i sigurte se lexuesi eshte i qete, do e angazhoj me nje fjali shume te gjate, nje fjali qe djeg me energji dhe shtyn ne kulm, dhe qe thote degjoje kete, eshte e rendesishme”.

2. Shmang fjalet e nderlikuara

Shkruaj sikur po flet me nje anetar familje ose nje shok te ngushte.

Perdor nje gjuhe te thjeshte.

Shkruaj ne nivel te klases se gjashte, jo sepse lexuesi nuk kupton por ata nuk kane kohe te deshifrojne shkrimin tone.

Misioni yt eshte te komunikosh mesazhin sa me qarte qe te jete e mundur.

3. Perdor fjalet e fuqishme si, “Ti, Falas, Sepse, Shpejt, E re”.

4. Perdor metafora dhe analogji per te shpjeguar tema qe ndryshe do ishin te veshtira per tu kuptuar.

Mos harro se ta teprosh me metaforat dhe analogjite eshte njelloj si ta teprosh me erezat ne ushqim… do lere nje shije te keqe.

Pjesa Hyrese

Ne nje reklame, ti ke shume faktore kunder teje.

Nese lexuesi nuk e lexon fjaline e pare, me siguri qe nuk do e lexoje te dyten.

Fjalia e pare duhet te jete e shkurter, e embel, dhe pothuajse e paplote.

Per shembull:

– Nuk eshte e lehte te humbesh ne peshe.

– Je ti kunder kompjuterit.

– Duhej te ndodhte.

Cdo fjali eshte kaq e shkurter dhe e thjeshte saqe lexuesi nuk ka sesi te mos ta lexoje pjesen tjeter.

Duke qene qe i dizenjojme te gjithe elementet per te lexuar fjaline e pare, atehere cili eshte qellimi i fjalise se pare?

Eshte te lexosh fjaline e dyte.

Me pas ata duhet te jane aq te detyruar nga fjalia e dyte saqe duhet ta lexojne fjaline e trete e keshtu me rradhe.

Nuk flasim per perfitime apo karakteristika ne paragrafin e pare.

Krejt qellimi i fillimit eshte te mbaje vemendjen e lexuesit me cdo kusht.

Eshte njelloj sikur shet ne telefon. Nese nuk i terheq vemendjen klientit ne 4 sekondat e para, atehere nuk e mbyll dot shitjen.

Rreshqitese

Mendoje veten tende mbi nje rreshqitese dhe me pas leshohu.

Ndersa rreshqet, ti mbahesh anash qe te ndalesh, por nuk mundesh.

Keshtu duhet te rrjedhe shkrimi yt.

Cdo element i tij duhet te shkaktoje kete efekt rreshqites.

Ky shembull eshte marre nga libri, “The copywriting handbook” nga Joseph Sugarman, i cili ka krijuar kete koncept.

P.A.S.T.O.R

Eshte nje kornize e thjeshte per te krijuar cdo lloj shkrimi promocional. PASTOR eshte dizenjuar nga nje reklamues qe ka vite ne kete industri i quajtur Ray Edwards.

Problemi – Fillo duke shpjeguar problemin e tyre. Sa me i detajuar shpjegimi, aq me shume ata do ndjejne se ti duhet te kesh edhe zgjidhjen.

Amplifiko – Rrit apo amplifiko pasojat e mos-zgjidhjes se problemit. Para se te pikturosh “parajsen” qe ata kerkojne, duhet ti besh te perjetojne nje te arrdhme te erret pa zgjidhjen tende.

Historia [Story] – Tani eshte koha per te ndare historine sesi mund te zgjidhet problemi. Mund te tregosh historine tende ose te nje klienti.

Deshmia [Testimony] – Eshte shume e rendesishme te perfshish histori reale te njerezve qe blene produktin tend. Deshmia mund ti beje njerezit te mendojne “Hej, nese funksionoi per ta, mund te funksionoje edhe per mua”.

Propozimi [Offer] – Kjo eshte pjesa ku ti shfaq propozimin. Kujto se duhet te fokusohesh tek transformimi qe sjell produkti, jo detajet sesi funksionon.

Vepro [Response] – Kjo eshte pjesa ku ti u tregon sesi duhet ta marrin produktin.

Perdorimi i Frikes

Frika mund te jete nje mjet shume efektiv kur shet disa produkte ose sherbime specifike.

Disa nga ju mund te jeni duke menduar, “A eshte manipulim nese perdorim friken per te shitur nje produkt?” Personalisht mendoj se nuk eshte per sa kohe produkti me te vertete i jep zgjidhje problemit.

Situata eshte kjo…

Nese perdor shume frike, klienti mund te ngrije e te mos veproje.

Nese perdor pak frike, klienti mund te mos jete aq i motivuar per te vepruar.

Frika eshte shume efektive kur ndiqen keto hapa:

1. I frikeson shume njerezit duke pershkruar me detaje nje skenar te erret mbi problemin qe i shqeteson.

2. Ofron nje rekomandim specifik per ta tejkaluar friken apo per ti dhene zgjidhje situates ku klienti ndodhet.

3. Veprimi i rekomanduar perceptohet si efektiv nga ana e klientit.

4. Klienti beson se eshte ne gjendje per ta vene ne zbatim veprimin e rekomanduar nga ti.

Te duhen 4 elementet per ta bere kete strategji te funksionoje.

Hiq njeren prej tyre, dhe eshte sikur te ndertosh nje kompjuter dhe ta lesh jashte hard diskun. Sado te mundohesh ta vesh ne pune, thjesht nuk do funksionoje.

Shembull

Le te themi qe je instruktor kursesh marciale. Ne kete rast ti po shet trajnime per te mbrojtur veten.

Do prezantosh statistika qe tregon sa te pasigurte jane njerezit ne rruge.

Mund te premtosh qe do ju mesosh te ecin ne lagje te keqija me vetbesimin e nje agjenti te forcave speciale.

Me pas duhet ti bindesh se do jene ne gjendje te luftoje me dike qe i sulmon thjesht duke perdorur duart.

Faktoret qe do te rrisin besueshmerine jane deshmite nga studentet e tjere, demonstrime me video, mesime falas, etj.

Si te forcosh deshiren?

Reklamimi eshte literatura e deshires.

Cdo njeri ka nevoja emocionale.

Ato ekzistojne ne mendjen e klientit tend potencial. Keto jane emocione te trubullta, pa ndonje drejtim.

Detyra jote eshte ti mbushesh keto deshira te trubullta me imazhe konkrete. Ti duhet tu tregosh atyre menyra te ndryshme per ti bere keto deshira realitet.

The Ultimate Managed Hosting Platform

Sa me mire i pershkruan keto imazhe, aq me shume ata do kerkojne produktin tend e aq me pak i rendesishem do duket cmimi.

Cfare duan njerezit?

Deshira primare – Mbijetesa; Shijimi i ushqimeve dhe pijeve; Seks; Jetese e rehatshme; Te jene superior; Mbrojtje per te dashurit; Aprovim Social.

Deshira sekondare – Te jene te informuar; Kurioziteti; Pastrimi i trupit; Efikasiteti; Komoditet; Cilesi; Shprehje e bukurise dhe stilit; Te dalin fitim.

7 Hapa per te shkruar letra shitjesh

1. Pjesa Hyrese

Ka shume menyra per te hapur nje leter shitje:

– Mund ta fillosh me nje pyetje ose me nje histori

Nese te tregoj nje menyre per te dyfishuar te arrdhurat, a do doje te mesoje me shume?

Historite dhe pyetjet jane shume efektive sepse eshte e veshtire per ne qe te mos mbarojme dicka qe na kap vemendjen.

– Mund te fillosh me nje thenie.

– Mund te fillosh me nje pranim demtues.

Kur ti zbulon “dobesine”, lexuesi ka me shume gjasa ti kushtoje rendesi dhe ti besoje premtimeve te tua.

Nese nje idiot si une mund te krijoje reklama qe kane shume sukses, atehere ve bast qe edhe ti mundesh.

– Mund te fillosh duke pershkruar problemin pastaj dalengadale shpjegon zgjidhjen si ne letrat e Giorgio’s qe do lexosh me poshte.

2. Gjej perfitimet dhe shprehi ato

Para se te shkruash nje leter shitje, ti duhet te listosh te gjitha perfitimet qe vijne me blerjen e produktit tend.

Duhet edhe te marresh parasysh listen e deshirave qe shpjegova me siper.

Organizoi sipas prioritetit.

Nese mund te gjesh nje perfitim te fshehur atehere perdore.

Per shembull, nje perfitim i fshehur i aspirines eshte se ta hollon gjakun dhe ul rrezikun e sulmeve te zemres.

Nese shet nje liber ku meson sesi te menaxhosh kohen, perfitimi kryesor eshte qe rrit produktivitetin.

Perfitimi i fshehur eshte qe klienti do kete me shume kohe per te shpenzuar me familjen.

3. Pershkruaj me detaje perfitimin kryesor

4. Tregoju ekzaktesisht se cfare do marrin.

5. Deshmite – Nese eshte e mundur te perfshish deshmi jo vetem nga klientet por edhe nga figura autoritare.

Per shembull, nese shet nje produkt qe lehteson dhimbjet e muskujve, mund te marresh nje doktor qe punon per ndonje skuader futbolli.

Dhe ai mund te tregoje nje histori te shkurter sesi e zbuloi produktin tend dhe pse pelqen ta perdore.

6. Cfare ndodh nese ata nuk veprojne tani?

Duhet te japesh arsye te forta se pse klienti duhet te veproje tani.

Nese ata e marrin letren tende apo shohin reklamen e mendojne, ‘do ta kem parasysh’ atehere ke deshtuar. Arsyeja eshte se njerezit kane shume gjera ne mendje dhe do e harrojne.

Nje metode e mire eshte te japesh nje ulje qe zgjat per nje kohe te shkurter.

7. Ofro garanci

Nese eshte e mundur, duhet te perfshish nje lloj garancie qe produkti yt eshte ashtu sic reklamohet. Dhe qe do kujdesesh per ta nese del ndonje problem.

Mos harro se fakti qe bere nje shitje nuk do te thote qe marredhenia mbaron aty. Nese ata jane te kenaqur, ata do blejne prape dhe ndoshta sjellin edhe kliente te tjere.

Eshte me shtrenjte te sjellesh nje klient te ri sesa te mbash nje klient ekzistues.

Rast Studimor #1: Letra e Revistes Kippler

Eshte nje nga letrat me te qarkulluara dhe eshte shkruar nga Fanny B. Lyle.

Revista financiare Kippler e perdori kete leter per 35 vjet.

Gjate ketyre viteve kane testuar me qindra letra te tjera por asnjera nuk ka patur keto rezultate.

Ata e perditesojne letren cdo vit por koncepti nuk eshte ndryshuar.

Tani le te shohim hapat qe ka ndjekur autori:

1. Titulli jep perfitimin kryesor. Lexuesi qe ne rastin e tyre mund te jete nje biznesmen apo investitor do mesoje nese do kete rritje apo ulje ekonomike ne vitet e ardhshme.

2. Dy paragrafet e para zgjerojne mbi perfitimin kryesor dhe intrigojne lexuesin.

3. Paragrafi i trete i tregon lexuesit cfare do te marre ekzaktesisht.

4. Paragrafet e katert dhe te peste ofrojne vlere duke marre si shembull eksperiencat e kaluara.

5. Cfare humbet nese nuk vepron?

6. Permbledh te gjitha perfitimet.

7. Inkurajon individin qe te veproje.

Rast Studimor #2: Letra 2 miliard dollareshe

Eshte padyshim letra me e suksesshme e te gjitha koherave.

Kjo leter i ka sjelle revistes “Wall Street” 2 miliard dollare ne te arrdhura nga abonimet.

E kane perdorur kete leter per 28 vite me rradhe.

Do te sygjeroja ta lexoje sa me shume qe te jete e mundur.

Rast Studimor #3: Letrat e Giorgios

Giorgio ishte pronari i disa restoranteve Italiane. Dhe jane 3 letra te derguara ne hapesira te ndryshme kohore.

Letra e dyte

Letra e Trete

Scroll to Top