Cfare eshte bitcoin

Bitcoin eshte nje monedhe dixhitale e krijuar ne vitin 2009. Pastaj me kalimin e viteve u be nje monedhe me shume vlere.

Cmimi tij shkoi nga 10 cent ne vitin 2009 deri ne piken me te larte ne dhjetor ku vlera e saj shkoi ne 19,000$.

Besohet se bitcoin u krijua nga nje individ apo nje grup i quajtur Satoshi Nakamoto.

Bitcoin perdoret per te bere blerje online.

Por, cfare e ben Bitcoinin kaq unik?

1-Nuk kontrollohet nga ndonje institucion.

Institucionet e qeverise ose bankat nuk kane akses ne transaksion. Ata mund te zoterojne bitcoins por askush nuk mund te thote qe bitcoin eshte prone e imja.

2-Jane vetem 21 milion bitcoin ne bote. Deri tani jane ne qarkullim 4.3 milione bitcoins, te tjerat nuk kane dale akoma. Disa bitcoins krijohen cdo ore deri kur maksimumi te arrihet(21 milion).

Bitcoin operon ne anonimitet. Perdoruesit nuk kane pse ta identifikojne veten kur dergojne bitcoins.

Kur ti jep kerkesen per te bere transaksionin, protokolli shikon te gjitha veprimet e meparshme qe te sigurohet qe perdoruesi e ka sasine e duhur.

Duhen vetem disa minuta per te konfirmuar transaksionin.

Transaksionet qe ben jane perfundimtare, sapo te kaloje 50% ti nuk mund ta anullosh.

E vetmja menyre per ta kthyer eshte qe marresi te ta ktheje nepermjet nje transaksioni tjeter.

Si mund te fitosh nje Bitcoin?

Jane 2 menyra per ti fituar. Duke ja blere dikujt tjeter apo duke punuar ne minierat e bitcoin.

Si fillim ti duhet te rregjistrohesh per te marre nje portofol bitcoini. Disa faqe qe e ofrojne kete sherbim jane Bitcoin.org, Coinbase, ose Blockchain.info.

Ti mund te rregjistrohesh ne nje nga keto faqe, fut adresen e e-mail dhe nje fjalekalim. Pastaj e lidh me numrin e llogarise se bankes apo kartes se debitit.

Perdor Google authentication ose YubiKey per numrin e sigurise.

Duhet te jesh mjaft vigjilent kur viziton faqet e internetit.

Mashtruesit mund te perdorin faqe fishing qe mund te duken mjaft origjinale dhe ti mund te biesh ne kurrth. 

Nje tjeter keshille eshte qe Asnjehere te mos hapesh dhe te ndjekesh nje link qe te vjen ne e-mail.

Po ashtu kujdes edhe nga faqet qe premtojne fitime te shpejta ne tregtim online.

Bitcoin.org ka nje guide te shkurter per te mbrojtur portofolin tend.

Si mund te minosh nje bitcoin?

Te minosh nje bitcoin do te thote te nxjerresh bitcoinat qe nuk kane dale akoma. Pak a shume sic nxjerrim arin nga minierat.

Minimi eshte nje proces qe perdor superkompjutera me pajisjet me te mira sepse kerkon shume pune.

Ti duhet te zgjidhesh algoritma te komplikuar matematike dhe mund te qellosh ndonje pjese bitcoini.

Gjithsesi, ketu jane disa hapa qe duhet te ndjekesh per te minuar nje Bitcoin:

1-Merr pajisjet me te mira Hardware

Minimi i bitcoin eshte nje proces i komplikuar dhe kerkon pajisje te fuqishme per te rritur mundesine e fitimit.

Ka shume pajisja qe jane posacerisht per kete pune. Por qe kushtojne shume.

Ne keto kohe minimi shpenzon shume elektricitet. Keshtu qe eshte e rendesishme te llogarisesh me saktesi fitimin qe mund te marresh.

2- Shkarko programin e minimit

Pasi te kesh marre pajisjet hardware, duhet te shkarkosh nje program special per kete funksion.

Ky program lidh pajisjet e tua me rrjetin e Bitcoin.

Ka programe te ndryshme ne varesi te sistemit te operimit qe perdor.

Softweri me i mire per Windows eshte BTC miner ne Windows 10 ose 8.1.

Per Linux jane CGMiner dhe Easyminer.

3-Bashkohu me nje grup minimi

Eshte e rekomandueshme qe te bashkohesh me nje grup minimi.

Ato jane disa grupe njerezish qe punojne bashke per te zgjidhur problemet dhe per te ndare fitimet.

Pa keto grupe ti mund edhe te minosh per nje vit e prape te mos nxjerresh bitcoin.

Ka shume grupe te tille pornje nga grupet me te vjetra eshte Slushpool.

Ti mund ti perdoresh bitcoinsat qe ke fituar nepermjet portofolit tend. Por kujto se nese ta vjedh dikush atehere nuk ke sesi ti marresh perseri.