Anemia-Shkaktaret,Simptomat dhe si kurohet

Anemia ose sic quhet “mungesa e gjakut”, eshte nje nga semundjet me te zakonshme qe prek njerezit. Eshte nje gjendje ne qelizat e gjakut e cila ka numrin e qelizave te kuqe poshte normales.
 
Anemia ndodh edhe kur qelizat e tua te gjakut nuk permbajne mjaftueshem hemoglobine.
 
Hemoglobina eshte nje proteine e pasur ne hekur qe i jep gjakut ngjyren e kuqe.
 
Simptomat perfshijne:
 • Nje fytyre te lodhur, me linja te tendosura, rrudha te parakohshme, lekure ngjyre gri
 • syte te lodhur
 •  memorje te lodhur
 • dobesi
 • trullim
 • lodhje
 • mungese energjie
 • sherim i ngadalte i plageve
 • dhimbje te kokes.
 
Cfare e shkakton Anemine
Mund te jete nje rezultat nga reduktimi ose formimi i ulet i qelizave te gjaku.
 
Per shkak te defekteve ne palcen e eshtrave ose nje pamjaftueshmeri te marrjes se hekurit dhe proteines.
 
Nje humbje te konsiderueshme te gjakut per shkak te demtimeve.
 
Nje mungese te tretjes se acidit klorhidrik qe nevojitet per tretjen e hekurit dhe proteinave mund te shkaktojne anemi.
 
Ankthi dhe stresi zakonisht nderhyjne ne prodhimin e acidit klorhidrik ne trup.
 
Kura:
Anemia eshte me e lehte te parandalohet se te kurohet. Nje konsum liberal i hekurit ne vitet formues mund te jete nje rruge shume e mire per te parandaluar anemine qe shkaktohet nga mungesa e hekurit.

Dieta eshte me e rendesishmja per te trajtuar anemine. Ti duhet te konsumosh ushqime qe permbajne hekur:

 • orizi
 • perimet jeshile
 • lakra
 • karrotat
 • dritherat
 • spinaqi
 • domatet
 • molla
 • manaferra
 • rrushi i thate
 • pjeshka
 • vezet
Nje konsum i hekurit vetem nuk ben efekt ne rigjenerimin e hemoglobises. Gjithashtu duhet te perfshish edhe proteina ne dieten tende.
 
Duke marre te gjitha vitaminat B-kompleks eshte esenciale per parandalimin e anemise. Gjithashtu panxhari eshte shume i rendesishem ne kurimin e anemise.
 
Panxhari permban potasium, fosfor, kalcium, sulfur, jod, hekur, baker, karbohidrate, proteina, vitaminaB1, B2, B6, Dhe P.
Duke qene se ka nje permbajtje te larte hekuri, lengu i panxharit rigjeneron dhe riaktivizon qelizat e kuqe te gjakut,furnizon trupin me oksigjen te paster.
 
Hekuri eshte kura klasike per anemine. Megjithate, jane disa forma te anemise, dhe mungesa e hekurit eshte nje prej tyre.
 
Nese ndonjeri eshte duke marre suplemente hekuri per shkak te mungeses se hekurit ne diete.
 
Duhet edhe te marre te pakten 40mg acid folik cdo dite, bashke me 10-25 mg vitamina B12. Te dyja keto vitamina jane esenciale ne ndertimin e qelizave te gjakut te shendetshme.