15 Shtesa te Google Chrome qe jane shume te dobishme 2018

Google chrome eshte nje nga motoret e kerkimit me te perdorur ne bote.

Ne menyre qe te marresh sa me shume nga google chrome, ekzistojne shume shtesa (extensions) qe mund te ju ndihmojne:

  • Te rrisni sigurine tuaj
  • te kurseni para
  • te keni nje eksperience te pelqyeshme gjate kohes qe jeni ne internet.

1-HTTPS everywhere

Eshte nje shtese e krijuar nga EFF dhe projekti Tor e cila automatikisht nderron me mijera faqe nga protokolli HTTP (i pasigurte) ne protokollin HTTPs (i sigurte).

Ndihmon duke rishkruar linqe te pasigurta http te linqe me te sigurta https.

Thjesht aktivizoje kete shtese dhe pjesen tjeter te punes e ben vete.

Kjo do te te mbroje nga shume forma te syrvejimit dhe vjedhjes se adresave.

2-WOT: Web Of Trust

Do te jesh i sigurt qe po lundron ne nje faqe te mire dhe jo ne nje faqe fishing? Atehere kjo shtese eshte e duhura, kliko ne ikone dhe do te te tregoje sesa i sigurte eshte.

3-Google translate

Te gjithe e dime se google translate eshte shume e dobishme per te perkthyer fjale nga gjuhe te ndryshme, por kjo shtese e ben kete sherbim edhe me te pershtatshme.

Kur viziton ndonje websajt qe nuk eshte ne gjuhen tende mund ta selektosh tekstin ose nje fjale, kliko me butonin e djathte te mausit dhe selekto google translate.

Nese do te perkthesh te gjithe faqen, thjesht kliko ne ikonen e GT, selekto “Translate This Page” dhe do te vesh re qe e gjithe faqja do te perkthehet automatikisht.

4-Google dictionary

Eshte nje shtese e google e cila tregon kuptimin e cdo fjale.

Thjesht selekto fjalen ose frazen dhe klikoje 2 here, nje tabele e vogel do dale qe te tregoje kuptimin ose si perkthehet.

Gjithashtu ka nje shirit per te kerkuar fjale dhe ka shume gjuhe.

5-Google Calendar

Kjo shtese e Google te ndihmon te rregjistrosh evente dhe te paralajmeron kur vjen koha.

6-Grammarly

Grammarly eshte nje nga mjetet me te mira per te kontrolluar per gabime gramatikore ne gjuhen angleze. 

Kur ti je duke shkruar ne facebook ose nje e-mail, grammarly automatikisht e nenvizon fjalen qe eshte gabim dhe te tregon se si mund ta rregullosh.

Gjithashtu mund ta shkarkosh programin ne kompjuter dhe te tregon gabimet kur shkruan ne notepad ose ms word.

Eshte nje menyre shume e mire per te bere ese ose detyrat ne anglisht pa bere gabime gramatikore.

7-Turn off the lights

Kjo shtese eshte shume e dobishme kur je duke pare video online dhe i jep nje pamje si ne teater.

Ndricimi atmosferik ndihmon syte tuaj te fokusohen direkt ne video pa e hequr vemendjen.

Kur je duke pare nje video thjesht kliko ne ikonen e shteses per ta zbehur driten. Gjithashtu jane disa opsione, keshtu mund ti rregullosh sipas nevojave tuaja.

8-Evernote web clipper

Eshte nje nga mjetet me popullore persa i perket mbajtjes se shenimeve. Ti mund te ruash artikuj nga websajte te ndryshem.

Mund te instalosh aplikacionin Evernote web app qe te marresh me te miren nga kjo shtese.

Kliko ne ikonen e Evernote dhe aty ke disa opsione:

Article-per te ruajtur nje artikull

Simplified article- per ta ruajtur artikullin pa foto

Screenshot- thjesht kape me maus zonen dhe leshoje, ke edhe disa opsione per shenime. Kur te kesh mbaruar kliko Save.

9-The Camelizer
Eshte nje shtese shume e dobishme nese ben blerje online dhe sigurohet nese je duke marre cmimin me te mire.

Kjo tregon historine e cmimeve ne Amazon.

Kur ti je ne faqen e produktit thjesht kliko ne ikonen e saj dhe do te tregoje historine e cmimeve te produktit sesa ka qene cmimi me i ulet qe eshte shitur dhe sesi eshte rritur cmimi me kalimin e kohes.

Gjithashtu nese do ti mund ta regjistrosh ate produkt dhe programi do te te coje nje email kur cmimi te jete ulur.

10-Momentum

Ka shume menu te dobishme ne faqen e google dhe te ndihmon te programosh diten me mire.

Ke oren, motin, nje liste me detyrat e dites, dhe nje figure te bukur ne sfond.

11-Strict workflow

Sa here te ka ndodhur te thuash: “Do rri vetem 5 minuta ne Facebook/YouTube”. Pastaj 1 ore e 45 minuta me vone sheh qe koha te ka kaluar duke pare video per te qeshur.

Epo, te gjitheve na ka ndodhur kjo. Per kete na vjen ne ndihme kjo shtese e google.

Bllokon disa faqe interneti ne menyre qe te mos tundohemi te shpenzojme kohe te vleshme kur mund te benim dicka me produktive.

Ne ju sygjerojme te lexoni:

12-Password alert
Ky plugin te tregon nese e ke vendosur paswordin e emailit aty ku nuk duhet, pra ne nje faqe te pasigurt. Te mbron nga faqet fishing.

Nese shkon ne ndonje faqe te gabuar dhe vendos adresen dhe kodin atehere kjo shtese do te te lajmeroje qe ta nderrosh pasuordin.

Kjo eshte shume e rendesishme sepse mund te kesh shume informacione ose kode te ruajtura ne email dhe nese e vjedhin ata kane gjithcka.

13-Coupons at checkout
Kjo shtese shfaq dhe shton kupona automatikisht dhe mund te te kurseje shume para ne shume faqe ku ti ben blerje online.

Ajo cfare duhet te besh ti eshte te selektosh produktin, shtoje per ta blere dhe ne kete moment kliko ne ikonen shteses dhe atehere do te shfaqe ndonje kod per ti bere ulje produktit.

Kjo shtese do te e ndihmoje qe te kursesh para shpejt dhe lehte.

14-Honey
Kjo shtese eshte shume e ngjashme me ate qe permendem me siper, dhe ti mund ti perdoresh te dyja keto per te pare se cila gjen cmimin me te mire.

Eshte shume popullore dhe mund ta perdoresh ne shume faqe.

Kur je ne nje faqe online kliko ne ikonen e saj dhe mund te gjesh shume kupona qe ti bejne ulje produktit.

Kjo do eshte nje menyre shume e mire per te kursyer para.

15-Extensity
Eshte nje shtese qe do te te ndihmoje te menaxhosh te gjitha shtesat e tjera.

Ti mund te kesh shume shtesa ne shiritin e google dhe mund te te heqin vemendjen. Por duke perdorur kete ti mund ti heqesh ato qe nuk te duhen perkohesisht. Dhe per ti rikthyer thjesht kliko perseri ne ikonen e tyre.