10 Pasojat e stresit-Pse duhet te besh dicka per ta ndalur

Stresi eshte vrases i heshtur.

Cdo dite ne perballemi me situata qe na shkaktojne stres. Por kur keto situata shtohen dhe ndikojne negativisht ne jeten tone, duhet te marrim masa per ta parandaluar dhe per te larguar.

Ketu jane 10 pasoja negative qe sjell stresi ne jeten tone 

1-Gjenerohen shume ndjenja te pakendshme si tensioni, ndjenjat e paaftesise, zemerim, depresion, varesi nga te tjeret, dhe shume ndjenja te tjera negative.

2-Preukupimi me shqetesime reale dhe shpesh te ekzagjeruara, telashe, shqetesime mbi shendetin fizik, fiksime, xhelozi, dyshime, frike dhe fobi te ndryshme.

3-Shume crregullime emocionale lidhen me stresin, ato ose jane te lidhura me stresin ose e shkaktojne ate.

4-Probleme nderpersonale mund te shkaktojne ose te jene efekt i stresit.

5-Te jesh i lodhur eshte e zakonshme sepse stresi i thith te gjitha energjite.

6-Shume zakone negative si lenia e puneve pas dore dhe shume kohe e harxhuar ne perpjekje per te perballuar stresin dhe ankthin.

Ato mund te ndihmojne qe te qetesosh ankthin perkohesisht por ne paguajme nje cmim me te larte me kalimin e kohes.

7-Nje game e gjere e crregullimeve shkaktohet nga faktoret psikologjike. Ndoshta 50-80 % e te gjithe ankesave te trajtuara nga doktoret.

8- Stresi i larte shpesh here nderhyn ne performancene dikujt. Mund te shkaktoje performance te dobet ne shkolle ose ne pune. Nuk marrin vendime te gabuara, mund te ndodhin aksidente dhe ndonjehere edhe probleme seksuale.

9-Akthi dhe frika na shkaktojne ne qe te shmangim shume gjera qe ne zakonisht do ti benim me kenaqesi.

10-Shton ose bie ne peshe- Shume njerez mundohen te perballen me stresin ose ankthin duke e tepruar me ushqimin e cila con ne obezitet.

Disa njerez kur perjetojne stres e humbin oreksin dhe disa bien shpejt ne peshe. 

 

Ne rekomandojme:

13 Menyra efektive per te reduktuar stresin ne menyre natyrale

Vitaminat B dhe roli i tyre vital ne shendetin tone

10 Ushqime qe permbajne magnez