7 Ushqime qe do te ju ndihmojne te keni dhembe te shendetshem

Per te pasur dhembe te shendetshem eshte e rendesishme jo vetem te lahen 2 here ne dite por edhe te mos konsumosh sheqer ose produkte te saj. Si edhe te konsumosh keto produkte:
 
1-Djathi
Rrit PH ne gojen tende dhe ul rrezikun e prishjes se dhembeve. Pertypja e kerkuar per te ngrene djathin rrit nivelin e salives ne gojen tende. Gjithashtu eshte nje burim i mire i kalciumit dhe proteinave, e cila forcon zmaltin e dhembeve.
 
2-Kosi
Permban nivele te larta te kalciumit dhe ptoteinave. Nje kombinim qe ndihmon ne forcimin e dhembeve.
 
3-Spinaqi dhe lakra jeshile
Ato jane te pajisura me vitamina dhe minerale dhe ne te njejten kohe me vlera te uleta ne kalori. Ato permbajne shume kalcium, e cila nderton zmaltin. Gjithashtu permbajne acid folik e cila ka shume perfitime per shendetin.
 
4-Molla
Ka vlera te larta ne uje dhe fiber. Te konsumosh nje molle prodhon saliva e cila largon bakteriet dhe pjeset e mbetura te ushqimit.
 
5-Karrotat
Jane te pasura ne fiber, gjithashtu jane nje burim i mire i vitaminave A dhe C.
 
6-Selino
Funksionon pak si nje furce dhembesh, duke larguar pjeset e ushqimit dhe bakteriet nga dhembet tuaj. Eshte nje burim i mire i vitaminave A dhe C, qe ndihmojne edhe ne shendetin e mishrave te dhembeve.
 
7-Bajame
Jane shume te mira per dhembet tuaj per shkak se jane nje burim shume i mire i kalciumit dhe i proteinave. Ne te njejten kohe kane nivele te uleta te sheqerit.
 
Duhet te shtosh shume zarzavate me gjethe, produkte te qumeshtit si edhe perime qe permbajne fibra, ne dieten tende.
Kushtoji vemendje asaj cfare jeni duke pire. Sidomos pijet qe permbajne sasi te larta sheqeri sic jane pijet freskusese.
Dieta jote ben nje diference te madhe persa i perket nje buzeqeshje te shendetshme.
Loading...