7 Shenja qe veshkat e tua jane te demtuara

Veshkat jane organe vitale ne trupin e njeriut. Filtrojne gjakun ne menyre te perditshme dhe jane pergjegjese per pastrimin e sistemit.
  • Ato i heqin sasite e teperta te pjeseve te padobishme dhe lengjeve nga trupi
  • E mbeshtesin shendetin e kockave
  • Balancojne elektrolitet
  • Stabilizojne presionin e gjakut dhe rritin numrin e qelizave te kuqe te gjakut.
Disa zakone dhe veprime qe i bejme ne menyre te perditshme i demtojne veshkat.

 

Nese funksioni i tyre ne njefare menyre rezikohet, trupi eshte ne rrezik te madh. Keshtu qe duhet te njohesh simptomat dhe te parandalosh problemet e medha.
 
1-Ndryshimet ne urine
Disa nga simptomat perfshijne urine te shkumezuar. Urine me ngjyre te erret, urgjence per te urinuar gjate nates, ngjyre e zbehte, urinim i shpeshte ne sasi te medha.
 
2-Enjtja
Kur funksioni i veshkave dobesohet, ato deshtojne ne eliminimin e lengjeve te teperta nga trupi. Kjo con ne enjtjen dhe fryrjen ne gjymtyret e fytyres dhe ne nyje.
 
3-Gulcim
Reduktimi i numrit te qelizave te kuqe te gjakut dhe akumulimi i toksinave ne mushkeri con ne reduktimin e sasise se oksigjenit ne trup. Kjo shenje shpesh mund te lidhet me demtimin e veshkave.
 
4-Skuqje e lekures
Mbetjet qe ndertohen ne trupin tone mund te jene si rezultat i demtimit te veshkave. Lekura merr shume skuqje dhe te kruara.
Te gjithe mbetjet grumbullohen ne gjak dhe e ben lekuren te jete e thate e te irrituar.
 
5-Shije metalike ne goje
Mbetjet e krijuara ne gjak e ndryshon shijen e ushqimit dhe con ne eren e keqe te gojes dhe oreks te dobet.
 
6-Perqendrim i dobet dhe marramendje
Disa shkaqe te ndryshme qe japin kete simptome jane demtimi i veshkes dhe anemia.


E cila con ne rrjedhje te dobet te oksigjenit ne tru. Kjo perfundon ne probleme te memorje, marramendje dhe ndjesi trullosje.
 
7-Dhimbje
Dhimbja e ndjere ne zonen e veshkave tregon gure ne veshka ose infeksione ne traktin e urines.

 

Ne rekomandojme te lexoni:
Loading...