5 menyra per ta bere kompjuterin me te shpejte

Ndonjehere kur lundrojme ne net kompjuteri behet me i ngadalte, dhe nuk punon aq shpejt sa duam ne. Mund te ngece per disa sekonda here pas here dhe eshte dicka shume e bezdisshme.

Por, per cdo problem, ka nje zgjidhje.

Ketu jane 5 hapa te thjeshte per ta bere kompjuterin te punoje me shpejt:

1. Fshij dosjet e perkohshme %temp%

Dosjet e perkohshme jane dosje te padobishme te vendosura ne nje pjese te diskut C qe quhet “%temp%”

Keto dosje ti mund ti fshish fare lehte dhe rrjedhimisht krijon me shume hapesire memorje tek hard disku.

Qe ti fshish keto dosje ndiq keto hapa:

a) Shtyp “butonin windows” + r per te hapur komanden run nha menuja e startit. Shtyp %temp% dhe me pas shtyp ok.

b) Ti mund ti shohesh dosjet dhe hapi tjeter eshte ti selektosh dhe ti fshish.

c) Pastaj duhet ti fshish perseri. Shko tek komanda run, shtyp %temp% dhe fshij dosjet perseri.

2. Fshij dosjet Prefetch

Windowsi krijon nje dosje prefetch kur nje aplikacion hapet nga nje lokacion i caktuar per here te pare.

Kjo perdoret per te rritur shpejtesine e aplikacionit,

Gjithashtu keto lloj dosjesh jane shume te dobishme per hetuesit qe analizojne aplikacionet e hapura ne siste. Keto dosje permbajne disa informacione te vleshme mbi historine e perdoruesit ne kompjuter.

Por keto dosje, mund te fshihen per te liruar hapesiren e memorjes dhe per ta bere kompjuterin me te shpejte.

Mund te ndjekesh keto hapa:

The Ultimate Managed Hosting Platform

a) Shtyp butonin ‘Windows’ + R, shfaqet komanda run dhe shtyp prefetch pastaj ok.

b) Pas kesaj kliko continue.

c) Do shohesh dosjet prefetch selekto dhe fshij te gjitha.

3. Pastrimi i diskut

Kjo eshte nje menyre e thjeshte per te fshire te gjithe dokumentet e panevojshme nga disku lokal C. Mund ta besh duke ndjekur keto hapa:

a) Shko tek butoni start dhe shkruaj Disk cleanup, nese ikona nuk shfaqet prit disa sekonda, pastaj klikoje dhe hape.

b) Pasi ta klikosh ti mund te besh nje zgjedhje se cilin disk do ta pastrosh, keshtu qe shko ne diskun C.

c)Prit disa sekonda ndersa i analizon dosjet e sistemit dhe shpejt do shohesh disa katrore te vegjel per ti klikuar. Selektoi te gjitha dhe jepi ok.


d) Kliko Yes per te konfirmuar veprimin.

4. Rrit RAM-in virtual

RAM eshte nje memorje e perkohshme qe eshte e perdorur per me shume shpejtesi.

Kompjuteri yt e perdor RAM qe te ngarkoje te dhena sepse eshte me e shpejte sesa ngarkimi i te njejtes nga hard disku.

Sa me shume RAM, aq me e lehte eshte per ty qe te lundrosh ne internet.

Mund te ndodhe qe te kesh memorjen 4 GB dhe perdor vetem 2 GB.

Hapat per te rritur RAM-in dhe per te patur akses me te mire:

a) Shko te butoni i start dhe kliko ne My computer me butonin e djathte te mousit dhe kliko ne properties.

b)Pasi te presesh disa sekonda, do te shohesh nje dritare ku te gjitha detajet e kompjuterit jane aty. Kliko ne Advanced System Properties.

c) Tek performance, kliko tek settings..

d) Shko tek virtual memory tek e dyta dhe kliko change.

 

e) Do shohesh nje kutize siper dhe jepi uncheck. Pastaj do jesh ne gjendje te rregullosh madhesine e RAM.

Vendos minimumin dhe maksimumin e RAM ne Mb, Pastaj jepi ok.

d) Qe te aktivizohet duhet ti japesh restart kompjuterit.

5. Menaxho aplikacionet

Ketu ti mund te menaxhosh se cilin aplikacion do hapesh si fillim sapo ndizet kompjuteri ose laptopi.

Ti mund te zgjedhesh se cili program ose aplikacion do shfaqet.

Gjithashtu mund te ndryshosh te dhenat e procesorit duke perdorur me shume berthama procesori se c’eshte duke perdorur tani.

Qe te besh keto ndryshime, ndiq keto hapa:

a) Shtyp butonin windows + R ne te njejten kohe dhe shtyp msconfig.

b) Ti mund te heqesh programet e padeshiruara qe fillon ne momentin qe ndizet kompjuteri. Caktivizo programet sipas deshires dhe shko tek opsioni boot.

 

c) Shko tek advanced options.

d) Kliko ne kutizen ‘Number of processors’: dhe ndryshoje ne me shume se 1.

e) Bej te njejten gje me maximum memory dhe coje sa me lart te jete e mundur.

Scroll to Top