5 Keshilla per te perballuar sfidat e jetes sic bejne marinsat SEAL

Cdo dite ne perballemi me sfida te ndryshme te jetes, me pune qe ti bejme shume mire ne menyre qe te jemi te lumtur.
Qe ti perballojme keto sfida ne menyre te suksesshme ne duhet te mesojme dhe pervetesojme shume aftesi. Ajo qe eshte me e rendesishmja duhet te jemi te disiplinuar. Per kete ne mund te mesojme shume nga stervitja dhe mentaliteti qe kane forcat SEAL. Ata jane trupat me elitare ne Shtetet e bashkura dhe disa nga me te miret ne bote. 
 
1-Forcat SEAL kane nje filozofi
“Sa me shume qe djersitesh ne koherat e paqes aq me pak do te gjakosesh ne koherat e betejes”.
Forcat SEAL sterviten ne kaos dhe kur cdo gje eshte duke shkuar keq.
Le te themi se ke perpara nje provim te rendesishem, nje ndeshje te forte futbolli ose nje kompeticion qe duhet te perballesh.
Atehere nese do te kesh sukses duhet te mesosh, te praktikohesh dhe te stervitesh fort.
Nese je i ashper me veten gjate stervitjes dhe mesimit atehere sfida qe do te perballesh do te behet me e lehte. Ana tjeter e monedhes eshte se ne qofte se nuk e merr seriozisht praktiken atehere sfida do te jete shume e veshtire per ty
 
2-Krijo nje mentalitet fitorje
Krijo nje liste ne te gjitha eventet qe ke pasur sukses me perpara. Nuk ka rendesi sesa te vogla jane, dhe lexoje cdo dite.
Qellimi i ketij ushtrimi eshte te krijosh nje mentalitet fituesi. Qe ti ke pasur sukses ne te kaluaren dhe do te kesh edhe tani, dhe do te ndertoje vetebesimin tend. 
 
3-Vendos objektiva te vegjel gjate dites
Cdo gje eshte mbi vetbesimin. Nese ti vendos objektiva te vegjel dhe te arritshem si rregullimi i shtratit ne mengjes, te stervitesh, te lexosh etj. Ne fund te dites ti do te kesh arritur te mbarosh nje seri objektivash.
Ky ushtrim do ta programoje mendjen tende dhe veten tende qe nese arrin te kryesh shume detyra te vogla brenda dites atehere do te arrish ti kryesh objektivat e medha ne te arrdhmen.
 
4-Perballu me nje pasoje kur nuk e permbysh ne objektiv
Nje marins SEAL gjithmone perballet me nje pasoje kur nuk e arrin nje objektiv.
Ti duhet te perballesh me nje pasoje qe mund te jete nje dush me uje te ftohte, te besh pompa, te vraposh , mund te jete gjithcka qe mund ti vendosesh vetes.
Arsyeja pse e ben kete eshte sepse kur nuk e permbush nje objektiv, nuk e ke ndergjegjen e paster, dhe kur perballesh me nje pasoje, thjesht harroje dhe vazhdo me tjetren.
 
5-Praktikohu edhe kur nuk ndjehesh ne forme
Ta supozojme se ke nje provim te rendesishem pas 2 javesh dhe nuk do te studiosh sot sepse je semure, po ne qofte se semuresh diten provimit nuk do te shkosh
Loading...