10 Zakone qe i demtojne veshkat

Veshkat luajne nje rol te rendesishme per shendetin tone.
Filtron gjakun, prodhon hormone, prodhon urinen, dhe neutralizon acidet.
 
Demtimi i veshkave shpesh mund te jete i pazbulueshem per disa vite. Kjo per shkak se veshkat mund te funksionojne me me pak se 20% te kapacitetit te tyre.
 
Kjo eshte arsyeja qe termi “semundja e heshtur” eshte perdorur per semundjet qe prekin veshkat.
Eshte shume e rendesishme qe te dish simptomat dhe te kujdesesh perpara se te jete vone.
 
1-Kur ti nuk konsumon shume uje
Veshkat kane nevoje qe te hidratohen, qe te funksionojne ne menyren e duhur.
Ne rastin kur ti nuk merr uje mjaftueshem, toksinat qe duhet te eliminoheshin nga trupi fillojne te akumulohen dhe cojne ne disa demtime te veshkave.
 
2-Kur nuk shkon ne tualet kur ke nevoje
Kur e mban urinen ne menyre te vazhdueshme atehere e rrit presionin e urines dhe mund te coje ne gure ne veshka. Gjithashtu suporton shumimin e bakterieve ne urine.
Keto bakterie te demshme shkaktojne infeksione ne traktin urinar dhe ne veshka.
 
3-Shume kripe ne dieten tende
Trupi ka nevoje per kripe dhe sodium qe te funksionoje ne menyren e duhur. Megjithate, disa njerez konsumojne shume kripe. Kripa vendos shume stres tek veshkat dhe rrit presionin e gjakut. Eshte e rekomanduar qe te mos konsumosh me shume se 5 gram ne menyre te perditshme.
 
4-Kur konsumon shume sheqer
Nje studim i bere ne Japoni sygjeroi qe kur konsumon 2 ose me shume kanace me pije freskuese mund te rezultoje semundje te zemres dhe te veshkave.
 
5-Kur ti nuk merr gjume mjaftueshem
Kur nuk merr gjume mjaftueshem eshte e demshme jo vetem per shendetin por edhe per veshkat. Indet e veshkave rigjenerohen gjate nates, keshtu qe nderprerjet e gjumit mund te shkaktojne demtime te ketij organi.
 
6-Proteina nga burimet shtazore
Kur ti konsumon shume proteina. Vecanerisht nga mishi i kuq, kjo e rrit ngarkesen metabolike ne veshka. Shume proteina ne dieten tende do te thote qe veshkat duhet te punojne me shume. Kjo mund te coje eventualisht ne demtim te veshkave.
 
7-Konsumimi i alkolit
Alkoli vendos shume stres ne melci dhe ne veshka kur eshte konsumuar ne sasi te medha. Te konsumosh nje gote birre ose vere ndonjehere eshte e mire, por ne qofte se konsumon me shume mund ti demtosh veshkat e tua.
 
8-Mungese e vitaminave dhe mineraleve
Kur ti ke mungese vitaminash dhe mineralesh ti e vendos veten ne nje rrezik qe te demtosh veshkat dhe te krijohen gure ne veshka. Magnezi dhe vitamina B6 jane shume te rendesishme ne reduktimin e gureve ne veshka.