10 Simptomat e crregullimeve te ankthit

Cdo person mund te ndihet nervoz ose ne ankth ne ndonje situate kur ka per te dhene nje fjalim, ose kur perballet me probleme ekonomike.

Por kur ankthi behet aq i forte sa fillon te marre nen kontroll jeten tende…

Kur ti fillon tu shmangesh situatave qe te bejne te ndjehesh ne ankth atehere ti mund te kesh crregullime te ankthit.

Keto jane 10 simptomat me te zakonshme te ankthit.

Nese i perjeton keto simptoma ne menyre te vazhdueshme atehere duhet te konsultohesh me nje psikolog:

10. Dhimbje te kokes

Eshte nje simptome e zakonshme e crregullimeve te ankthit. Personat qe kane disa kohe qe jetojne me ankth pohojne se kane nje rendim ne koke.

9. Marramendje

Eshte nje nga simptomat me te frikshme qe mund te perjetosh gjate nje sulmi te panikut, por do te kaloje sapo te fillosh te qetesohesh.

8. Kembet jane te dobeta

Gjate nje sulmi te panikut, gjaku shkon neper muskujt tuaj dhe organet ne pergatitje per tu perballur me ndonje rrezik.

Ndonjehere vershimi i gjakut te ben qe kembet e tua te ndihen sikur jane sharruar. Megjithate, muskujt e kembeve thjesht nuk jane duke reaguar ndaj ndjenjave te tua.

7. Dridhjet e zemres

Besohet se shkaku i dridhjeve te zemres mund te jete shkak i vemendjes se tepert e kombinuar me nje vershim adrenaline.

Ti mund te ndjehesh se dicka po shkon keq me zemren tende. Por ne shumicen e rasteve ato jane te pademshme dhe nuk jane shenje e ndonje problemi me zemren.

6. Djersa

Ankthi aktivizon pergjigjet natyrale te stresit qe e shkakton trupin te djersitet.

Ne fakt, te djersitesh eshte e pademshme, djersa te ndihmon te largosh toksinat nga trupi yt.

5. Tensioni i muskujve

Tensioni i tendos muskujt dhe i ngurteson.

Nje dush i ngrohte, nje masazh, te besh joga ose ca ushtrime te lehta fizike, mund te t’ndihmoje me muskujt.

4. Frymemarrje e shpejte

Nje nga problemet qe lidhet me ankthin eshte hyperventilimi (frymemarrja e shpejte).

Ndodh kur trupi yt merr shume oksigjen dhe duke shpenzuar shume dioksid karboni.

Duke u bere shume i ndergjegjshem per menyren sesi po merr fryme, dhe e ke te vershtire te kapesh frymen.

Menyra me e mire per ta kaluar kete situate eshte te besh frymemarrje te thella me hunde.

3. Rritje e ritmit te zemres

Clirimi i adrenalines gjate nje sulmi te panikut rrit rrahjet e zemres.

2. Lodhje ose rraskapitje

Mund te shkaktohet nga nje numer faktoresh si nje diete e dobet, apo gjume i pamjaftueshem. Raskapitja qe ndien pas nje sulmi te panikut. Eshte e lodhshme te fokusohesh tek frika gjate gjithe kohes.

1. Sulme te paniku

ankthi sulm i panikut

Sulmet e panikut mund te jene tmerruese. Kur ti je duke ndjere frike dhe i pashprese per disa minuta e shoqeruar me simptoma si:

  • Probleme me frymemarrjen
  • rrahjet e zemres
  • djersitje
  • dobesim
  • dhimbje te gjoksit
  • dhimbje te stomakut

Ne sygjerojme te lexoni: