10 Shenja paralajmeruese te qarkullimit te dobet te gjakut

Qarkullim i mire i gjakut eshte esencial per nje shendet te mire.

Gjaku ndihmon ne trasnportimin e lendeve ushqyese dhe oksigjenit ne cdo pjese te trupit.

Cdo problem me sistemin qarkullimit mund te coje ne nje variatet semundjesh.

Nese lihet e patrajtuar mund te shkaktoje demtime serioze ne tru, zemer, melci, dhe veshka.

Duke ditur simptomat ti mund te gjesh shkakun e vertete dhe ta trajtosh ne kohe.

1. Enjtje tek kembet

Mund te shkaktohet edhe nga konsumimi i larte i kripes, kequshqyerja, obeziteti ose shtatezania.

Megjithate, nese vuan nga enjtja e kembeve per nje kohe te gjate mund te jete per shkak te qarkullimit te ulet.

2. Mpirje ne kembe ose ne duar

Mund te jete nje shenje e qarkullimit te dobet te gjakut.

Shkaqe te tjera qe cojne ne mpirjen e kembeve: I ftohti, nje jete sedentare ose mungese te vitamines B12 ose magnezit.

3. Kembe ose duar te ftohta

Nje qarkullim normal i gjakut ndihmon ne mbajtjen e temperatures se trupit normale.

Ne ato raste kur qarkullimi eshte i dobet trupi nuk mund ta mbaje temperaturen konstante duke rezultuar ne kembe dhe duar te ftohta.

Nese ke ekstreme te ftohta pa asnje arsye atehere duhet te konsultohesh me doktorin tend per te gjetur shkakun e vertete.

4. Lodhje e vazhdueshme

Nje ndjenje konstante e te ndjerit i lodhur mund te tregoje se ke nje pamjaftueshmeri te furnizimit me gjak ne pjeset e trupit.

Kjo i shkakton organet te luftojne qe te bejne detyrat e tyre normale.  

Gjithashtu prek muskujt per shkak se nuk jane duke marre oksigjen mjaftueshem dhe lende ushqyese.

Njerezit mund te kene mungese te qendrueshmerise.

5. Imunitet i dobet

Nje sistem qarkullues i dobet ka nje impakt direkt ne sistemin imunitar.

Per shkak te qarkullimit te dobet te vitaminave dhe mineraleve qe trupi yt ka nevoje qe te luftoje infeksionet dhe nuk jane te shperndara ne kohen e duhur.

Me nje sistem imunitar te dobet, ti mund te semuresh me shpesh, dhe te prerat e plaget mund te sherohen me ngadale.

6. Varicet

Per shkak te qarkullimit te pamjaftueshem, presioni i ndertuar mund te shkaktoje qe venat poshte siperfaqes se lekures te shtremberohen dhe te behen shume te dukshme.

Varicet kane tendencen te shfaqen ne pjesen e poshtme te kembeve dhe shkaktojne dhimbje, nervozozem, ndjesi djegie dhe rendim.

Faktore te tjere qe kontriubojne ne venat me varice perfshijne: Trashigimia si edhe ndryshime hormonale ne trup per shkak te perdorimit te pilulave per kontrollin e lindjeve.  

7. Renie e papritur e flokut

Renia e flokut pa asnje arsye te qarte.

Kur skalpi nuk merr sasine e duhur te lendeve ushqimore ne sasine e duhur, floku behet me i holle, i thate dhe fillon te bjere me shpejtesi.

Faktore te tjere pas renies se flokut perfshijne:

 • plakjen
 • stresi
 • faktore gjenetik
 • infeksione te skalpit
 • crregullime te tiroides
 • mungese te hekurit
 • semundje kronike

8. Mosfunksionimi erektil

Nje qarkullim i dobet mund te coje ne nje reduktim te qarkullimit te gjakut ne organet riprodhuese qe mund te coje ne mosfunksionim erektil.

Ky problem mund te karakterizohet nga probleme ne arrtitjen ose ne mbajtjen e nderveprimit.

9. Zbarrdhja e lekures

Nese buza e brendshme kthehet ne blu tregon mungese oksigjeni ne gjak ose qarkullim te dobet.

Ky problem eshte i njohur si cianoze.

Nje mungese oksigjeni ne gjak qe e shkakton lekuren te ndryshoje nga e kuqe e erret ne te kuqe e hapur, edhe gishtat mund te kene nje pamje ngjyre mavi.

10. Shtrengim ose rendim ne gjoks

Zemra jote eshte pergjegjese per pompimin e gjakut perreth trupit qe te fuksionoje ne menyren e duhur.

Kur ke nje qarkullim te dobet mund te kesh nje ndjenje rendese qe mund te shkoje dhe vije ne menyre te rastesishme.

Megjithate, dhimbja e gjoksit mund te jete nje simptome e
 • thartires se stomakut
 • aciditetit
 • nje infeksion ne frymemarrje
 • nje ulcere e stomakut ose mostretje

Konkluzion: Qarkullimi i dobet i gjakut eshte dicka serioze e cila te ul ne menyre drastike nivelet e energjise si edhe con ne shume probleme te tjera shendetesore.

Nese je duke perjetuar ndonje nga simptomat e lartpermendura duhet te vizitohesh tek nje doktor.

Ti mund te kesh nje nga simptomat e siperme por kjo nuk do te thote se ke qarkullim te dobet te gjakut. 

Nje doktor do e gjeje shkakun e vertete te simptomave si edhe te te jape trajtimin e duhur per ty.

Ne rekomandojme:

Si te rrisesh qarkullimin e gjakut

Vitaminat B dhe roli i tyre vital ne trupin tone

Anemia- Shkaktaret, simptomat dhe si kurohet